MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: ulica Ogrodowa będzie jak nowa. Będą parkingi, droga pieszo-rowerowa i oświetlenie. Dofinansowanie z Polskiego Ładu pomoże

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Ulica Ogrodowa nie wygląda dobrze, jeździ się tędy kiepsko, ale wkrótce ma się to zmienićZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ulica Ogrodowa nie wygląda dobrze, jeździ się tędy kiepsko, ale wkrótce ma się to zmienićZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Dobre wieści napłynęły do Czeladzi. Ucieszą się z pewnością kierowcy oraz mieszkańcy osiedla przy ul. Ogrodowej. Czekali od dawna, aż wreszcie miastu udało się pozyskać dofinansowanie na jej gruntowny remont i przebudowę. Prace zaplanowane zostały na przyszły rok, a więc można już odliczać dni i tygodnie do ich rozpoczęcia.

Przebudowa ul. Ogrodowej, jako jedna z trzech ważnych dla mieszkańców inwestycji, zgłoszona została przez miasto do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. I to właśnie na nią udało się pozyskać kwotę 4 mln 630 tys. zł, natomiast wstępne koszty całego przedsięwzięcia to prawie 10 mln zł.

Dofinansowanie pomoże, trwa analiza kosztów

- Cieszymy się, że wniosek pod nazwą „Kompleksowa modernizacja drogi gminnej – ulicy Ogrodowej w Czeladzi”, znalazł się na ogłoszonej w poniedziałek liście rozdziału funduszy na inwestycje lokalne w ramach tzw. Polskiego Ładu. Ułatwi nam to przebudowę tej ulicy. Aktualnie jesteśmy na etapie konstruowania budżetu miasta na przyszły rok i dopiero po zakończeniu wszystkich prac, a także szczegółowej analizie kosztów samej inwestycji, będziemy w stanie podać więcej informacji na temat potencjalnego terminu jej rozpoczęcia – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

W jaki sposób miasto otrzyma dofinansowanie? Zgodnie z regulaminem BGK udziela wstępnej promesy wszystkim podmiotom obecnym na liście, na podstawie której możliwe będzie ogłoszenie procedury przetargowej.

- Po wyłonieniu wykonawcy inwestycji należy wystąpić do BGK o udzielenie właściwej promesy. Taka promesa powinna zostać udzielona w ciągu siedmiu dni roboczych, jeżeli złożony wniosek nie będzie zawierał błędów formalnych. Wypłaty funduszy będą realizowane w tzw. „oknach płatniczych”, a w każdym miesiącu będą dostępne dwa takie okna. Ich kalendarz powinien zostać opublikowany na stronie internetowej BGK – tłumaczy Jakub Kubasik.

Nie przeocz

Nowa nawierzchnia, droga pieszo-rowerowa i miejsca parkingowe

Ulica Ogrodowa, łącząca ul. Wojkowicką z ul. Kombatantów oraz ul. Boczną, choć jest równoległą do głównej w tej części miasta ul. Szpitalnej, to jednak także jest dość mocno obciążona ruchem. Wynika to z faktu, że tędy mieszkańcy dojeżdżają do osiedlowych bloków, liczących sobie nawet po 120 mieszkań, do nowego osiedla domów, jakie powstały przy ul. Chmielnej, a także do garaży, które są zlokalizowane bliżej ul. Wojkowickiej.

W efekcie nieremontowana od dawna nawierzchnia jest dziurawa, asfalt wykruszył się na dobre wokół studzienek kanalizacyjnych, pokruszone są pobocza. Generalnie jazda tędy nie należy do przyjemności.

Przewidywany koszt całkowity remontu (zgodnie z kosztorysem inwestorskim) to 9 mln 910 tys. 603 zł. Co się zatem zmieni?

- Chcielibyśmy wykonać nową nawierzchnię bitumiczną wraz z podbudową, nowy chodnik od strony domów mieszkalnych i oświetlenie, nową drogę pieszo-rowerową od strony wieżowców, stworzyć nowe miejsca postojowe oraz wybudować nową kanalizację deszczową –wylicza Jakub Kubasik.

Władze samorządowe Czeladzi wnioskowały w Polskim Ładzie o prawie 100 mln zł, dostały 4,6 mln zł. Przepadły wnioski o dofinansowanie remontu krytej pływalni o wartości 28 mln zł i skanalizowanie tych części miasta, które oczekują na nią od lat, o wartości 60 mln zł.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni