MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Budowa pętli tramwajowej na Północy. Powoli widać pierwsze efekty prac. Powstaje m.in. specjalny budynek do obsługi podróżnych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Budowa pętli tramwajowej w dzielnicy Północ w Częstochowie Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa pętli tramwajowej w dzielnicy Północ w Częstochowie Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
W Częstochowie realizowana jest wciąż największa inwestycja tramwajowa w historii miasta. W jej ramach powstaną m.in. dwie nowe pętle tramwajowe na Północy oraz koło Promenady im. Czesława Niemena. Na Północy położono już tory, trwa budowa specjalnych budynków do obsługi podróżnych, a także montaż nowego oświetlenia.

Przebudowa linii tramwajowej i zakup dziesięciu nowoczesnych tramwajów twist drugiej generacji to koszt ok. 200 milionów zł. Częstochowie udało się na tę inwestycję pozyskać środki unijne.

Już kilka miesięcy temu zakończono prace w południowej części miasta, a konkretnie w alei Pokoju. Teraz w wielką budowę zamieniły się tory w północnej części Częstochowy, a konkretnie na Północy i Tysiącleciu. W ramach inwestycji praktycznie od podstaw budowane są pętle tramwajowe na Północy oraz w okolicach Promenady Czesława Niemena.

Nie przeocz

Na Północy budowane są m.in. specjalne budynki do obsługi podróżnych, ale które mają służyć jako zaplecze techniczne dla MPK.

Patrząc jednak na tempo prac, trudno rozstrzygnąć, czy zgodnie z obietnicami cała inwestycja będzie gotowa do końca roku. Tym bardziej, że mimo zapowiedzi nadal nie rozpoczęły się prace w centrum miasta.

Równolegle do realizowanej przez częstochowskie MPK - największej w historii miasta przebudowy infrastruktury tramwajowej, Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie prowadzi zakrojoną na równie szeroką skalę wymianę oświetlenia ulicznego wzdłuż modernizowanej linii tramwajowej pomiędzy Rakowem a Północą. Jest to jedna z największych inwestycji oświetleniowych w historii Częstochowy, realizowana jako odrębne zadanie w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” za kwotę 3,4 mln zł. Na większości odcinków stara infrastruktura oświetleniowa jest demontowana, a w jej miejsce osadzane jest nowe oświetlenie po obu stronach ulicy. Stawiane są nowe słupy z oświetleniem i montowane oprawy typu LED na słupach trakcyjnych.

Musisz to wiedzieć

- Inwestycje w bardziej energooszczędne, ekologiczne i estetyczne oświetlenie to jedno z ważniejszych zadań modernizacyjnych w mieście. Linia tramwajowa to nasz kluczowy komunikacyjny korytarz, który - po przebudowie - wymaga też m.in. nowych standardów oświetleniowych - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Trudno było, przy tak dużej inwestycji, nie zająć się także wymianą oświetlenia, dlatego MZDiT zaplanował to dodatkowe zadanie, realizowane równolegle do postępów prac przy budowie - praktycznie od podstaw - starszej części linii tramwajowej .

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera