MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Droga wojewódzka nr 491 od granicy miasta do granicy województwa śląskiego powstanie od nowa

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Droga wojewódzka nr 491 od granicy miasta do granicy województwa śląskiego powstanie od nowa
Droga wojewódzka nr 491 od granicy miasta do granicy województwa śląskiego powstanie od nowa arc gmina Kłobuck
W sumie 350 mln zł ma kosztować przebudowa DW 491 od granicy Częstochowy do granicy województwa śląskiego. We wtorek 11 czerwca podpisano umowę na wykonanie tej ważnej dla subregionu północnego inwestycji.

Droga wojewódzka nr 491 łączy drogę krajową 42 w Raciszynie pod Działoszynem z drogami krajowymi 43 i 46 w Częstochowie. Przebiega przez województwo łódzkie i województwo śląskie. Wraz z drogą wojewódzką 486 jest częścią alternatywnej dla DK43 trasy.

- To niezwykle ważna realizacja, nie tylko z perspektywy subregionu północnego, ale całego województwa. Modernizujemy i poprawiamy jakość infrastruktury drogowej w całym regionie; to krok w stronę lepszego komfortu jazdy, rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stawiamy na nowe technologie i trwałość – komentuje marszałek Wojciech Saługa.

Inwestycja obejmie dokładnie odcinek znajdujący się w powiecie kłobuckim, gdzie DW 491 posiada jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu. Zadanie zostanie zrealizowane w dwóch częściach – od granicy województwa do miejscowości Łobodno (długość odcinka 17 km) i od miejscowości Łobodno do granicy Częstochowy (długość odcinka 11 km). Wartość robót budowlanych to w przypadku pierwszej części – 204,4 mln zł, a drugiej – 146 mln zł. Łącznie to 350,4 mln zł.

- W pewnym sensie to historyczny dla subregionu północnego moment, bo sprawa gruntownej modernizacji tej drogi sięga 2015 roku, gdy powstał jej projekt przebudowy. W sierpniu ubiegłego roku, radni Sejmiku wpisali inwestycję do Wieloletniej Prognozy Finansowej, a dziś już mamy konkret w postaci umowy na prace drogowe – podkreślił podczas wtorkowej konferencji wicemarszałek Grzegorz Boski.

Wykonawcą zadania będzie Drog-Bud z Częstochowy

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty firmy Drog-Bud z Częstochowy.

Realizacja inwestycji obejmuje przebudowę: drogi klasy technicznej G (główna), skrzyżowań drogi z istniejącą siecią drogową, budowę elementów bezpieczeństwa ruchu jak: chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, oznakowanie, wyposażenia drogi (odwodnienie, drenaż, oświetlenie), kanału technologicznego, 6 obiektów mostowych, w tym wiaduktu nad linią kolejową, przejazdów gospodarczych, przepustów, urządzeń ochrony środowiska, kolidującej infrastruktury technicznej.

- Zakres prac jest szeroki, ale to jednocześnie obrazuje, jak ważna jest to inwestycja. Zabiegaliśmy też o to, aby była to droga kwalifikowana jako regionalna – dodaje wicemarszałek województwa Bartłomiej Sabat.

W wyniku przebudowy DW 491 parametry techniczne drogi zostaną dostosowane do prognozowanego ruchu, poprawi się bezpieczeństwo użytkowników ruchu poprzez budowę wyodrębnionych ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, montaż elementów bezpieczeństwa, przebudowę skrzyżowań i poprawę odwodnienia drogi.

Warto przypomnieć, że wszystkie przebudowywane i budowane drogi wojewódzkie w regionie są dostosowane do maksymalnego nacisku osi 11,5 tony. Konstrukcja przebudowywanej DW 491 została zaprojektowana z uwzględnieniem najnowszych dostępnych technologii. Wszystkie warstwy bitumiczne zostaną wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych.

Przewidywana trwałość dróg przebudowywanych i budowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wynosi aż 50 lat. Oznacza to, jak tłumaczą władze wojewódzkie, że w tym czasie nie będzie konieczności ich gruntownej przebudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni