Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Naprawa autostrady A1 w Konopiskach przesunięta z powodu upałów

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Autostrada A1 między powiatem częstochowskim a Łodzią
Autostrada A1 między powiatem częstochowskim a Łodzią arc GDDKiA
W środę 12 lipca miały rozpocząć się prace naprawcze nawierzchni betonowej autostrady A1 w Konopiskach w powiecie częstochowskim. Modernizacja miała objąć jezdnię w kierunku północnym. Start inwestycji zostanie jednak opóźniony z powodu upałów.

Nowy termin startu inwestycji nie jest jeszcze znany. A ta jest niezbędna, gdyż w 2020 roku, na odcinku o długości około 300 metrów pojawiły się nierówności nawierzchni.

- Wykonawca w pierwszej kolejności wykonał doraźne zabiegi naprawcze, tak aby zminimalizować nierówności w tym miejscu. Następnie po wezwaniu GDDKiA, przygotował program naprawczy tego odcinka - przypomina Marek Prusak z GDDKiA w Katowicach.

Inwestycja, która miała ruszyć w środę 12 lipca na razie została wstrzymana.

- Z uwagi na prognozowane upały, wprowadzenie zmian w organizacji ruchu oraz rozpoczęcie prac naprawczych autostrady A1 w Konopiskach nastąpi w późniejszym terminie - poinformowała w środę GDDKiA.

Zmiany w organizacji ruchu

Żeby naprawy mogły ruszyć, w grudniu ubiegłego roku został wykonany przejazd technologiczny pomiędzy jezdniami, aby umożliwić realizację prac i wprowadzanie organizacji ruchu na czas robót. Niestety, aby przeprowadzić prace naprawcze konieczne będzie zamknięcie jezdni prowadzącej ruchu w kierunku północnym na odcinku około 500 m oraz przekierowanie ruchu na jezdnię przeciwną. Gdy już inwestycja ruszy, kierowcy do swojej dyspozycji będą mieli po jednym pasie w każdym z kierunków. Wprowadzone zostanie także ograniczenie prędkości do 80 km/h na odcinku w rejonie robót oraz do 60 km/h w miejscach przejazdu na drugą jezdnię.

Jaki będzie zakres naprawy?

Naprawa będzie obejmowała rozbiórkę istniejącej nawierzchni, budowę dodatkowych sączków odwadniających, wymianę: gruntu podłoża oraz całej konstrukcja jezdni. Następnie wykonawca ułoży nową nawierzchnię z mieszanki mineralno-asfaltowej, wykona szczeliny dylatacyjne pomiędzy nawierzchnią betonową i asfaltową. Całość zakończy montaż barier ochronnych i wdrożenie docelowej organizacji ruchu uwzględniające odtworzenie oznakowania poziomego i pionowego. Wykonawca deklaruje zakończenie prac naprawczych w październiku br. 

Kto zbudował odcinek autostrady A1 Blachownia - Zawodzie?

Wykonawcą odcinka Blachownia - Zawodzie autostrady A1 było konsorcjum firm Konsorcjum firm: Berger Bau Polska sp. z o.o. oraz Berger Bau SE. Umowę na jej realizację GDDKiA podpisała 31 sierpnia 2015 r., a otwarcie na zasadach stałej organizacji ruchu miało miejsce 23 grudnia 2019 r. Wartość umowy na wykonanie projektu i budowę to prawie 220 mln zł. Inwestycję dofinansowano z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach budowy autostrady A1 na odc. Pyrzowice - Częstochowa.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera