Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Pierwszy poród w wodzie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek 22 stycznia na częstochowskiej "Parkitce" doszło do pierwszego w tej placówce porodu w wodzie. Świeżo upieczona mama i jej synek czują się dobrze, podobnie jak dumny tata małego Milana. Chłopiec ma 54 cm i waży 3,6 kg.

Porody w wodzie to coraz bardziej popularna forma rodzenia, ale od momentu pierwszego takiego wydarzenia w Polsce w 1996 roku, częstochowianki nie miały wielu okazji do skorzystania z tej formy przyjścia na świat dziecka. Dopiero teraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie ta metoda została po raz pierwszy w pełni wykorzystana. Kobiety mogą ją wybrać od listopada ubiegłego roku, kiedy to na "Parkitce" otwarto nowoczesny trakt porodowy.

W tym konkretnym przypadku nie tylko przyszła mama przebywała w początkowej fazie porodu w wannie z wodą, ale i sama końcowa faza porodu odbyła się w wodzie. Chłopiec przyszedł na świat z wagą 3,6 kg i 54 cm wzrostu.

- Cieszymy się bardzo, że pacjentki coraz szerzej myślę, będą wybierały tę drogę do urodzenia swojego dziecka - mówi dr n. med. Jarosław Strzelczyk, kierownik Odziału Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

Poród w wodzie sprawia, że mamy są bardziej rozluźnione i lżej odczuwają skurcze. Relaks fizyczny daje w efekcie relaks emocjonalny, a więc łatwiejsze radzenie sobie z bólem. Poza tym w wodzie łatwiej zmienić pozycję. Nie odczuwamy tak ciężaru własnego ciała i związanych z ciążą ograniczeń ruchowych. Z kolei maluszek, który przychodzi na świat w wannie, odczuwa mniejszy stres, gdyż ze środowiska wodnego w brzuchu mamy przechodzi do równie ciepłej wody (powinna mieć temperaturę 37-37,5 stopnia C). Noworodek przez pierwsze chwile korzysta z tlenu, który dostarczany jest za pośrednictwem pępowiny. Pierwszy wdech bierze dopiero po wyjęciu z wody.

- Porody w wodzie są wykonywane już od bardzo dawna, zwłaszcza w szpitalu na Żelaznej w Warszawie. U nas jest to pewna innowacja. Cieszymy się, że dzięki determinacji dyrekcji, dzięki determinacji pracowników drugiego piętra doszło do tego pierwszego porodu w wodzie. Porodu jakoby naturalnego z wody do wody. Było to dla wszystkich niezwykłe przeżycie, szczególnie dla rodziców. Rodzice byli przygotowani, bo to ciąża trzecia, poród trzeci. Dwa pierwsze porody odbywały się siłami i drogami natury. Ten w wodzie na ich wniosek, przy dużej współpracy matki i ojca, ale też dzięki wspaniałym umiejętnościom koleżanki położnej - mówi dr n. med. Jolanta Warzycha, kierownik Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

Choć to pierwszy taki poród na "Parkitce" to zainteresowanie tą formą jest już dość spore. - Matki teraz chcą rodzić w domu, również w warunkach wodnych, tym bardziej w szpitalach chcemy wprowadzić również taką możliwość. Mamy cieszą się, że posiadamy taką wannę, gdzie zapewniamy bezpieczeństwo matki i dziecka. Dlatego cieszymy się, że tę wannę posiadamy i oferujemy możliwość rodzenia w sposób naturalny, tak jak matka natura przewidziała - dodaje Renata Michalczyk, p.o. oddziałowej Oddziału Ginekologii i Położnictwa.

Nowy trakt porodowy na "Parkitce"

Przypomnijmy, że w skład nowego Bloku Porodowego z Salą cięć cesarskich wchodzą trzy sale porodowe w tym jedna przystosowana do porodów w wodzie ze zamontowaną ultranowoczesną wanną porodową wyposażoną w dysze do masażu perełkowego. Wszystkie sale porodowe wyremontowanego bloku posiadają własny węzeł sanitarny oraz nowoczesne wyposażenie m.in elektryczne łóżko porodowe, nowoczesne lampy zabiegowe, system przyzywowy umożliwiający przywołanie personelu, system nadzoru położniczego przeznaczony do pomiaru częstości akcji serca płodu, aktywność skurczową macicy i profil ruchów płodu.

Sercem wyremontowanej części traktu porodowego jest sala cięć cesarskich wyposażona w najwyższej jakości systemy IT oraz sprzęt i aparaturę medyczną m.in: kolumny anestezjologiczną i chirurgiczną, stół operacyjny, aparat do znieczulania oraz sprzęt medyczny wykorzystywany do diagnozowania i leczenia pacjentów. Zamontowano również system kamer, który umożliwi studentom kierunków medycznych śledzenie przebiegu zabiegów bez obecności na sali.

Koszt inwestycji wyniósł 7 200 000 zł w tym dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 6 800 000 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera