Częstochowa. Przesadzili dorosłe dęby, żeby uniknąć ich wycinki podczas drogowej inwestycji

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Częstochowie przesadzili dorosłe dęby, żeby uniknąć ich wycinki podczas drogowej inwestycji.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Częstochowie przesadzili dorosłe dęby, żeby uniknąć ich wycinki podczas drogowej inwestycji.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Kolewiński
Udostępnij:
W czwartek, 15 kwietnia, rozpoczęło się przesadzanie 12 dorosłych drzew na terenie budowy połączenia ulic Warszawskiej i Jaskrowskiej. Dęby czerwone będą rosły dalej w innym miejscu – wzdłuż nowego odcinka alei Bohaterów Monte Cassino, od ul. Jagiellońskiej do Dźbowskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się zachować drzewa.

Przesadzanie kontynuowano także w piątek. Odpowiedzialna za cały proces firma użyła do tego specjalistycznego sprzętu, który pozwala bez szkody dla stanu drzew przenieść i zasadzić je w nowym miejscu. 12 drzew z okolic ul. Jaskrowskiej to dęby czerwone o wysokości 5-6 m. Już kilka dni wcześniej przesadzono dwa mniejsze egzemplarze tego gatunku.

– Cieszy mnie, że te dęby mają szansę rosnąć dalej, przy jednej z naszych ulic –mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, który odwiedził w czwartek plac budowy. – Przesadzanie większych drzew to niełatwa i ciągle dosyć kosztowna operacja, wymagająca stosownej ekipy i sprzętu. Chcemy stosować jednak takie rozwiązania tam, gdzie w procesie inwestycyjnym jest to możliwe, aby zmniejszać uszczerbki w dojrzałej miejskiej zieleni.

Przesadzenie drzew z rejonu budowy połączenia ulic Warszawskiej z Jaskrowską to niejedyne działanie miasta zgodne z zasadą zachowania istniejącej już zieleni. Wystarczy przypomnieć choćby długotrwałe starania o odstępstwa od pewnych budowlanych standardów w celu zachowania szpaleru drzew przy przebudowie linii tramwajowej wzdłuż alei Wolności czy uzgodnienia znacząco zmniejszające zakres reorganizacji zieleni przy czekającej nas przebudowie DK-1.

Centrum logistyczne Hillwood w Częstochowie

Budowa, z której wynikła konieczność znalezienia dla drzew innego miejsca, to efekt m.in. porozumienia zawartego przez miasto rok temu z firmą Hillwood. Drogowa inwestycja miasta przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie od ul. Jaskrowskiej (od strony DK-1) w kierunku ul. Warszawskiej powstaje droga zwieńczona rondem wraz z sięgaczem. W drugim etapie zbudowany zostanie dalszy odcinek drogi – od ronda, z włączeniem do ul. Warszawskiej.

Nie przeocz

Plan robót obejmuje m.in. budowę zjazdów oraz ciągów pieszych i rowerowych. Ma też powstać plac do zawracania pojazdów oraz zatoka postojowa – przeznaczona do kontroli i ważenia pojazdów ciężarowych. Powstaje kanalizacja deszczowa, sieć elektroenergetyczna, kanał technologiczny oraz oświetlenie. Zaplanowano także nasadzenia nowej zieleni. Termin realizacji całości wyznaczono na koniec października tego roku. Nowa droga wspierająca obsługę centrum logistycznego będzie oczywiście ogólnodostępna.

Wartość kontraktu z firmą wykonawczą to prawie 6,7 mln zł (z czego koszt Miejskiego Zarządu Dróg wynosi 5,6 mln zł). Hillwood partycypuje w kosztach zadania w zakresie związanym z zapewnieniem obsługi komunikacyjnej centrum logistycznego „Częstochowa Miasto”, które ma tam powstać. Docelowo mają to być dwa obiekty o łącznej powierzchni ok. 64 tys. m kw. Poza nowymi miejscami pracy, inwestycja wzmocni status Częstochowy jako centrum logistycznego.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie