MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Rada Miasta apeluje o utworzenie w mieście laboratorium badającego próbki pod kątem obecności koronawirusa

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Władze Częstochowy apelują o utworzenie laboratorium badającego próbki na obecność koronawirusa
Władze Częstochowy apelują o utworzenie laboratorium badającego próbki na obecność koronawirusa Wojciech Wojtkielewicz
Rada Miasta Częstochowy przyjęła apel o utworzenie w mieście laboratorium diagnostycznego badającego próbki pod kątem obecności koronawirusa. Aktualnie w województwie śląskim jest 14 takich laboratoriów, ale ani jednego w subregionie północnym. Wcześniej w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce pisał Prezydent Częstochowy.

W stanowisku w sprawie utworzenia w Częstochowie laboratorium wykonującego badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2, przyjętym na sesji 8 czerwca, czytamy:

_Rada Miasta Częstochowy pragnie wyrazić swoje niezadowolenie w związku z brakiem odpowiedniego laboratorium w Częstochowie, które mogłoby wykonywać badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.
Od początku ogłoszonej pandemii Miasto Częstochowa zgłasza zapotrzebowanie na powyższe laboratorium, które pozwoliłoby uszczelnić system wykrywania wirusa, jak i przyspieszyło badanie pobranych już próbek.

Obecnie na terenie województwa śląskiego, gdzie mamy najpoważniejszą sytuację epidemiczną w Polsce, funkcjonuje 14 laboratoriów – niestety wszystkie poza północną częścią subregionu województwa.
Pomimo tego, że sytuacja epidemiczna w Częstochowie jest stabilna, to wymaga odpowiedniej kontroli i zabezpieczenia. Szczyt zagrożenia wirusem nie minął, dlatego potrzebne jest laboratorium, które bez zbędnych opóźnień będzie mogło przebadać próbki osób, które mogły ulec zakażeniu.
Rada Miasta Częstochowy apeluje o bardziej powszechny i równy dostęp do testów dla mieszkańców Częstochowy i regionu poprzez utworzenie specjalnego laboratorium wykonującego badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym mieście._
Warto przypomnieć, że w sprawie laboratorium kilkukrotnie do Ministerstwa Zdrowia występował już Prezydent Miasta. Wniosek był kierowany także do podległego władzom marszałkowskim Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce, gdzie - po spełnieniu stosownych warunków lokalowych i sprzętowych – byłoby możliwe utworzenie laboratorium. Po ostatnich konsultacjach prowadzonych m.in. przez Wojewodę Śląskiego, pojawiła się na to bardziej realna szansa, w perspektywie najbliższych miesięcy.

Miasto finansuje działalność tzw. wymazobusa, dzięki któremu na bieżąco pobierane są próbki od mieszkanek i mieszkańców miasta, przebywających na przymusowej kwarantannie – po kontakcie z osobami zakażonymi.

Obecnie w Częstochowie w izolacji domowej przebywają 3 osoby zakażone, 16 jest na kwarantannie (po kontakcie), a 37 – poddanych nadzorowi epidemiologicznemu. Od początku epidemii zakażone zostały 82 osoby z miasta, z czego 72 już wyzdrowiały. Hospitalizowanych jest obecnie 5 osób, ale tylko z podejrzeniem koronawirusa (oczekują na wyniki testów).

Zobacz i zapamiętaj

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni