Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: „Śmieciowa” wojna w szarej strefie

Bartłomiej Romanek
Śmieci z całego  miasta trafiają  na wysypisko należące do Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego
Śmieci z całego miasta trafiają na wysypisko należące do Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Janusz Strzelczyk
Przedsiębiorcy oddawali odpady komunalne jako poprodukcyjne chcąc w ten sposób zaoszczędzić. Miasto zamierza z tym walczyć.

Częstochowa wypowiedziała wojnę śmieciowej szarej strefie. Miasto już jesienią ubiegłego roku zauważyło, że przedsiębiorcy zaczęli składać korekty do wcześniej złożonych deklaracji śmieciowych. Podczas wykonanych kontroli, okazało się, że uczynili to pod wpływem jednej z firm, która zaproponowała im wywożenie odpadów komunalnych jako tzw. odpady poprodukcyjne. W ten sposób firmy miały na śmieciach zaoszczędzić, a stratne byłoby miasto.

- Nie możemy na to pozwolić, bo odpady komunalne - zgodnie z obowiązującą ustawą śmieciową - są własnością gminy - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta, Mirosław Soborak, wiceprezydent Częstochowy.

Dlatego podczas sesji przegłosowano uchwały określające minimalne pojemności pojemników na odpady, które mają obowiązywać na terenie danych zakładów pracy. I tak np. w przypadku biur, punktów usługowych jest to nie mniej niż 45 litrów na każdego pracownika oraz 1 litr na 100 interesantów (ale co najmniej 120 litrów); dla zakładów rzemieślniczych co najmniej 20 litrów pojemności pojemnika na każdego pracownika i co najmniej 120 litrów; dla zakładów produkcyjnych, magazynowych, nie mniej niż 120 litrów na każde 20 mkw. powierzchni całkowitej zakładu i co najmniej 1100 litrów; dla przychodni, szpitali, internatów, hoteli, pensjonatów - nie mniej niż 40 litrów na każde łóżko i 45 litrów na każdą zatrudnioną osobę przy czym co najmniej 660 litrów; dla lokali handlowych (sklepów, marketów itp.) nie mniej niż 120 litrów na każde 15 mkw powierzchni całkowitej lokalu handlowego, przy czym co najmniej 120 litrów na każdy lokal.

Początkowo proponowano jeszcze wyższe limity, przeciwko czemu mocno zaprotestowali radni z klubu Mieszkańcy Częstochowy, którzy tłumaczyli, że takie rozwiązanie będzie w istocie oznaczało dla wielu przedsiębiorców podwyżki. Ostatecznie przyjęto kompromisową wersję uchwał, którą zgłosiła grupa radnych m.in. PiS.

Niestety, przedsiębiorcy, którzy chcieli zaoszczędzić na śmieciach, będą musieli podwójnie zapłacić. - Po przeprowadzonych przez nas kontrolach wszczęto odpowiednie postępowania. Firmy będą musiały zapłacić gminie za śmieci, które były w rzeczywistości odpadami komunalnymi, a nie poprodukcyjnymi - zaznacza Robert Kalinowski, prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Przyjęte uchwały wejdą w życie 1 lipca.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera