Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Specjalna Strefa Ekonomiczna ma przyciągać inwestorów

Janusz Strzelczyk
Tak wyglądają tereny, które mają być włączone do strefy
Tak wyglądają tereny, które mają być włączone do strefy arc
Jest szansa na włączenie częstochowskich terenów inwestycyjnych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wicepremier Janusz Piechociński, po spotkaniu z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, zadeklarował jak najszybsze zrealizowanie wniosku o włączenie terenów inwestycyjnych do KSSE.

Strefą zostałyby objęte tereny w częstochowskiej dzielnicy Dźbów, na tak zwanych Skorkach i okolice ul. Kusięckiej. Miasto próbowało w ub.r. włączyć ten teren do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ale wtedy trwały prace nad przedłużeniem działalności specjalnych stref ekonomicznych.

Niedawno rząd zdecydował, że strefy będą mogły działać do 2026 r. Częstochowa chce oddać do strefy 25 hektarów gruntów. Ma to przyciągnąć potencjalnych inwestorów i stworzyć miejsca pracy w mieście, które boryka się z wysokim bezrobociem. - Wicepremier Janusz Piechociński popiera starania Częstochowy o jak najszybsze rozszerzenia granic katowickiej strefy w Częstochowie, co jest możliwe zwłaszcza po ostatniej zmianie rozporządzenia dotyczącego specjalnych stref ekonomicznych o przedłużeniu ich działalności o kolejne 6 lat - informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy.

Rejon Skorków znajduje się w pobliżu planowanego węzła autostradowego. Miasto ma 6,9 mln zł na uzbrojenie tego terenu. W przypadku ul. Kusięckiej obszar ten łączy z centrum miasta i DK-1 zmodernizowana ulica Legionów. Obok są dawne tereny Huty Częstochowa, które tworzą dziś strefę aktywności gospodarczej.

W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. Na włączenie do strefy częstochowskich terenów musi się zgodzić minister finansów. Częstochowa już była blisko strefy. Nawet własnej. W połowie lat 90. ubiegłego wieku ówczesne władze woj. częstochowskiego starały się o utworzenie Częstochowskiej Strefy Ekonomicznej. Miała mieć 570 hektarów. Atutem CzSSE miało być włączenie do niej zapasowego lotniska wojskowego w Rudnikach. Można tam było utworzyć wolny obszar celny. Ale potem woj. częstochowskie zniknęło z mapy kraju, a rząd AWS i UW skreślił Częstochowską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Ale samo utworzenie strefy to jedno, a trzeba jeszcze pozyskać inwestorów, o czym przekonuje się pobliski Lubliniec. Tam podstrefa KSSE powstała pięć lat temu, ale na razie działki w strefie kupiło tylko dwóch inwestorów. Burmistrz Edward Maniura uspokaja jednak, że są następni chętni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty