Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. "Święty Mikołaj na Kresach". Towarzystwo Patriotyczne "Kresy" z darami dla Polaków

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Ponad 5 tys. paczek z żywnością, słodyczami, przyborami szkolnymi trafi do Polaków mieszkających na Ukrainie i Litwie.

Od wielu lat, Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie, prowadzi akcję pomocy Polakom mieszkającym na dawnych kresach Rzeczypospolitej. W tym roku trafi do nich ponad 5 tysięcy paczek ze słodyczami i przyborami szkolnymi. Na Ukrainę i Litwę mają dotrzeć jeszcze przed 6 grudnia.

Pierwsze transporty z darami wyruszyły spod parafii św. Wojciecha w zeszłym tygodniu.
Prezes Stowarzyszenia, proboszcz parafii ks. Ryszard Umański zaznacza, że tegoroczna pomoc, dotrze do Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim, gdzie darami obdarowani zostaną rodacy mieszkający we Lwowie i w okolicznych parafiach.
Na Wileńszczyznę paczki trafią m.in. do polskich gmin: Kowalczuki, Jaszuny, Mickuny.

- Dostarczone zostaną paczki dla dzieci, ale obdarzamy również dorosłych artykułami żywnościowymi, bo wiemy, że jest taka potrzeba. W akcji, która kierowana jest konkretnie do Polaków mieszkających na Kresach, chodzi nie tylko o pomoc, ale również o solidarność i patriotyzm. To przypomnienie faktu, że po II wojnie światowej granice zostały przesunięte i nasi rodacy pozostali poza ojczyzną. Mieszkają na Ukrainie, Litwie, ale są dumni, że są Polakami. Są nam wdzięczni, że o nich pamiętamy – powiedział organizator akcji, ks. Umański.

28 listopada, podczas przygotowań do ostatniego transportu, organizatorów i wolontariuszy pakujących dary, odwiedził metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo.

- To już nie akcja, a potrzeba serca. To działanie, które nas wzajemnie ubogaca. To nie czyn dla dobrego przykładu, ale to nasze wewnętrzne zobowiązanie dla tych, którzy są w potrzebie. Te przekazywane dary są znakiem solidarności i miłości - powiedział abp Depo.

- Zbiórkę wspierała, jak zawsze, młodzież szkolna. W tym roku jedna klasa przygotowywała jedną paczkę dla dzieci. Określiliśmy, co ma w niej być: słodycze, przybory szkolne, książka i list życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia – mówi ks. Umański.

W akcje zaangażowane były szkoły z Częstochowy i powiatu częstochowskiego, Wielunia, Radomska, a także Bielska-Białej. W tegoroczną zbiórkę, włączyły się: samorządy, kadeci z Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie i bracia Rycerzy Kolumba.
Łącznie, na Kresy wyruszyły w tym roku trzy Tiry z paczkami. Według zapowiedzi organizatorów, będzie jeszcze jeden transport, który dotrze do Lwowa, tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera