Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do Peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej w arch. częstochowskiej

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
W ramach przygotowania do Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji częstochowskiej uruchomiono specjalną stronę internetową poświęconą peregrynacji. Zaprezentowano także logo wydarzenia.

W poniedziałek, 4 grudnia, w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza" w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa. Poświęcona był rozpoczynającej się w kwietniu przyszłego roku, Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na terenie Archidiecezji Częstochowskiej.
Trwający ponad rok czas nawiedzenia w Kościele częstochowskim rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy się 2 maja 2025 r.

Podczas konferencji została zainaugurowana strona internetowa poświęcona peregrynacji, zaprezentowane zostało logo wydarzenia, a także specjalnie skomponowane na tę okazję hymn i piosenka dla dzieci.
Rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Bakalarz wyjaśnił symbolikę logotypu:

- Wizerunek Maryi wskazuje na Ikonę Jasnogórską, która peregrynuje, jest znakiem nawiedzenia Maryi i spotkania z Nią. Obraz umieszczony jest na tle zarysu diecezji. Mapa symbolizuje Kościół częstochowski, który przeżywał będzie nawiedzenie we wszystkich parafiach, domach zakonnych i instytucjach. W tle znajduje się krzyż, wskazujący na Chrystusa, do którego prowadzi nas Maryja, a cztery ramiona krzyża przypominają o czterech regionach kościoła diecezji częstochowskiej. Hasło „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin” - przypomina nam o tym, o co będziemy prosić w czasie peregrynacji.

Konferencja prasowa odbyła się z udziałem: metropolity częstochowskiego, abp Wacława Depo, bp Andrzeja Przybylskiego (przewodniczący Komitetu Organizacyjnego), ks. Andrzeja Kuliberdy (dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie).

Abp Wacława Depo, podkreślił, że peregrynacja jest wyznaczeniem pewnych nowych szlaków dla umocnienia wiary.

- Hasło, które jest przed nami do realizacji „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin” - nie odnosi się tylko do interwencji Maryi. Jest to również zadanie dla nas samych. Poprzez tajemnice nawiedzenia w danej parafii, ale również poprzez tajemnice spotkań w rodzinach. Ufam, że to nawiedzenie będzie odnowieniem więzi międzypokoleniowej. Mam nadzieję, że ta peregrynacja będzie swego rodzaju kairosem, czyli czasem prawdziwego wejścia Maryi w sytuację, którą dzisiaj przeżywamy - zauważył abp Depo.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Peregrynacji, bp Andrzej Przybylski podkreślił, że obecność Maryi w nawiedzeniu należy wykorzystać do ożywienia Kościoła i nawrócenia duszpasterskiego.

- Każda z naszych parafii przeżyje jedną dobę, obecności cudownej kopii Obrazu Matki Bożej w swojej parafii. Naszym zamiarem jest to, by nie były to tylko 24 godziny, ale by peregrynacja pozostawiła po sobie konkretne owoce. W związku z tym mamy zespół ludzi koordynujący to wydarzenie, który dba o jak najlepsze przygotowanie tego religijnego wydarzenia. Nawiedzenie będzie poprzedzone misjami ewangelizacyjnymi. Peregrynacja wpisuje się również w stulecie naszej diecezji i to jest też ten moment do przypomnienia historii naszej diecezji – dodał bp Przybylski.

W związku z peregrynacją podejmowanych jest wiele inicjatyw m.in na Jasnej Górze, od lipca br. każdego 11.dnia miesiąca, w Kaplicy Matki Bożej, trwają dekanalne nocne modlitewne czuwania.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w serwisie dostępnym pod adresem: nawiedzenie.archiczest.pl
Serwis zawiera m.in. relacje z wydarzeń przygotowujących do Peregrynacji, kalendarium, interaktywną mapę wszystkich parafii, materiały do pobrania i wykorzystania duszpasterskiego.

Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-56 kard. Stefan Wyszyński opracował wtedy program duchowego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski. Peregrynacja stała się jego istotną częścią rozumiana jako wejście Maryi w codzienne życie społeczeństwa.
26 sierpnia 1957 r. Prymas Wyszyński powiedział do wiernych na Jasnej Górze: „Obraz ten ma wędrować po Polsce jako widomy znak łączności katolickiej Polski ze Stolicą Świętą przez Maryję Jasnogórską”.
Od 3 maja 1985 r. trwa tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach. Obecnie odbywa się ona w diec. włocławskiej, która jest jedną z najstarszych w Polsce. Drugi etap zakończy się w arch. częstochowskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera