Częstochowa. Termomodernizacja trzech szkół. Ocieplono budynki Szkół Podstawowych nr 1, 32 oraz 41

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Na zdjęciach efekty prac w Szkołach Podstawowych nr 1 i 41Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trzy kolejne częstochowskie szkoły przeszły termomodernizacje. Dzięki temu budynki stają się tańsze w utrzymaniu i bardziej przyjazne środowisku. Docieplone właśnie placówki to szkoły podstawowe – nr 1, 32 i 41. Miejski projekt termomodernizacji szkół trwa – prace w kolejnych ruszają albo zaczną się niebawem.

Termomodernizacja ma zawsze aspekt nie tylko wymierny – ekonomiczny i ekologiczny, związany z niższymi kosztami ogrzania budynków, ich mniejszym wpływem na środowisko, wyrównaniem temperatury w salach lekcyjnych – ale i czysto estetyczny. Docieplenie szkół to przecież okazja, aby odświeżyć ich elewacje. Obiekty zyskują też nowe instalacje, oświetlenie często także nowe okna okna czy drzwi.

Docieplenie szkół kosztowało ponad 6 mln zł

Łączny koszt prac w tych trzech placówkach, w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Częstochowie – etap II”, zamknął się sumą 6,3 mln zł – z czego unijne dofinansowanie wyniosło nieco ponad połowę tej kwoty, czyli ponad 3,4 mln zł. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

– Liczę, że dzięki tym inwestycjom zyskają wszyscy – środowisko, uczniowie i miasto, bo wyda mniej na utrzymanie tych placówek – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który 14 czerwca zapoznał się z efektami robót w Szkole Podstawowej nr 1 i 41. – Cieszę się, że te trzy zadania dopełnia jeszcze jeden drobny, ale coraz częstszy w naszym mieście element – budki dla jerzyków, pożytecznych ptaków, zainstalowane po konsultacji z ornitologiem.

– Pierwsze oszczędności już widać, bo rachunki za ogrzewanie są zdecydowanie mniejsze – dodaje dyrektor SP nr 1 Małgorzata Darocha. – Pracujemy teraz w innych warunkach, mamy wreszcie piękną elewację, wymienione jest również ocieplenie, ogrzewanie, nie wspomnę już o dachach, których stan pozostawiał wiele do życzenia.

Wykonawcą prac w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Księżycowej był Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Import Eksport „Kromar” ze Starokrzepic. Wartość robót to ponad 2 mln 350 tys. zł brutto. Docieplono tam ściany zewnętrzne (z wykonaniem tynku) i dachy, ściany fundamentowe i piwnic, wyremontowano daszki nad wejściami i kominy (wraz z nadmurowaniem ich o warstwę docieplenia). Powstała opaska z kostki brukowej wokół budynku i schody zewnętrzne. Remont przeszła instalacja sanitarna (w zakresie centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników) oraz elektryczna i odgromowa. Prace objęły też wykonanie podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont tarasu.

Nie przeocz

Także firma ,,Kromar” zajęła się robotami w SP nr 41 (dawniej Gimnazjum nr 12) przy ul. Okólnej – wartość robót wyniosła tam ponad 2 mln zł brutto. Z kolei wykonanie inwestycji w Szkole Podstawowej nr 32 przy ul. Przerwy Tetmajera zlecono firmie F.U.H. „Dziedzicki” z Konopisk. Wartość robót zamknęła się kwotą niemal 1 mln 770 tys. zł brutto. Inwestycje miały bardzo podobny zakres do tej w SP nr 1.

Pierwszy etap projektu zakończył się w 2019 roku

Pierwszy etap projektu termomodernizacji szkół z dofinansowaniem unijnym skończył się już na początku 2019 r. Dzięki wsparciu wspólnotowych funduszy nowe elewacje, ogrzewanie i oświetlenie otrzymało wówczas 10 podstawówek i budynek bursy miejskiej.

Termomodernizacja tych obiektów kosztowała ok. 31,5 mln zł, z czego dofinansowanie z UE (do kosztów kwalifikowanych) wyniosło ok. 18 mln zł. Nieco wcześniej dzięki projektom unijnym udało się zmodernizować – w tym także ocieplić – pływalnię MOSiR przy alei Niepodległości oraz halę sportową ,,Częstochowianka”. Natomiast z własnych środków budżetowych miasto realizowało w ostatnich latach mniejsze termomodernizacje w oświacie (w tym - w roku 2019 w Miejskim Przedszkolu nr 21, a rok później – w MP 19 i 37).

W trakcie są prace lub procedura przetargowa dotycząca następnych inwestycji termomodernizacyjnych – w 7 kolejnych placówkach oświatowych (miejskim przedszkolu, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych). Miasto będzie je współfinansować środkami pozyskanymi z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz środkami europejskimi, które chce zdobyć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie