Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Tysiące pątników na uroczystej mszy świętej

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Kilkadziesiąt tysięcy wiernych bierze udział w obchodach największej w roku uroczystości na Jasnej Górze – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na 15 sierpnia do Częstochowy docierają pątnicy z najodleglejszych zakątków Polski. Jak podaje jasnogórski klasztor w tym roku w 42 pieszych pielgrzymkach, które w dniach od 5 do 14 sierpnia docierały na Jasną Górę, przybyło ok. 41 tys. pątników. W uroczystej mszy świętej uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Nie zabrakło również samych mieszkańców Częstochowy.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

Tysiące pątników tradycyjnie przyszło na Uroczystość Wniebowzięcia NMP, które przypomina, że Chrystus dał człowiekowi „ku pomocy i obronie” swoją Matkę Maryję. Przypada ono w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin.

- Zwykłem mawiać, że to szczyt szczytów - ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Między 40, a 50 tysięcy pielgrzymów dotarło na Jasną Górę. Mówię tak ogólnie, bo pamiętajmy, że za wchodzącymi pielgrzymami zawsze są też ci, którzy przyjeżdżają ich witać, a później zabrać do domu. Możemy więc spokojnie powiedzieć, że na Uroczystość Wniebowzięcia NMP dotarło około 50 tysięcy pielgrzymów - podkreśla.

Centralnym punktem 15 sierpnia była uroczysta Suma Pontyfikalna, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim.

- Witajcie w domu Matki, który jest też waszym domem. Prośmy, abyśmy potrafili zawierzyć życie Bogu tak, jak zrobiła to Maryja - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie głównych uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej o. Michał Lukoszek Wikariusz Generalny Zakonu Paulinów. - Cieszymy się, że szczęśliwie dotarliście do celu waszego pielgrzymowania i chylimy czoła przed waszym trudem, wiarą, oraz miłością do Boga i Maryi, że daliście radę – dodał.

Mszy świętej z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wygłosił również homilię.

Podczas Eucharystii abp Wacław Depo poświęcił zioła i kwiaty, z racji przypadającego 15 sierpnia tradycyjnego świata Matki Bożej Zielnej.

15 sierpnia przypada także rocznica "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, dlatego po Apelu Jasnogórskim będą salwy armatnie na placu przed szczytem.

Pierwsze pielgrzymkowe statystyki

Na uroczystość Wniebowzięcia NMP, na Jasną Górę przybyło ok. 41 tys. pątników, którym towarzyszyło w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Ten nowy trend np. w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce nazwano "pielgrzymuj, ile możesz".

- W tym roku rekolekcje w drodze koncentrowały się na poznawaniu kościoła i jego tajemnicy - mówi ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Na szlak wyruszyło wielu młodych i nowicjuszy. Pielgrzymom towarzyszyły intencje o jedność i bezpieczeństwo w ojczyźnie, pokój na świecie, szczególnie w Ukrainie, miłość w rodzinach i o nowe powołania kapłańskie i zakonne - dodaje.

W dotychczasowym tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło:

 • 134 pielgrzymek pieszych – przyszło w nich ok. 53 tys. osób
 • 181 pielgrzymek rowerowych – przyjechało w nich prawie 7 tys. 426 osób
 • 16 pielgrzymek biegowych – przybiegły w nich 425 osoby.

Dotarły też: pielgrzymka rolkowa z Wrocławia, a w niej 40 osób i pielgrzymka konna - 17 osób.

Z kolei przed samą uroczystością Wniebowzięcia NMP, w dniach od 5 do 14 sierpnia, w 42 pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę przybyło ok. 41 tys. pątników.

Najliczniejsze grupy to:

 • 44. Radomska Pielgrzymka Piesza – 5 tys. 215 osób
 • 42. Krakowska Pielgrzymka Piesza – 4,5 tys. osób
 • 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 4,3 tys. osób.

W 7. pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło w sumie ok. 10 tys. pątników.

Były to:

 • 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza
 • Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17”
 • 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna
 • 30. Pielgrzymka Żołnierzy
 • 17. Piesza Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków
 • 31. Pielgrzymka Niepełnosprawnych
 • 40. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza.

Najdłuższy szlak tradycyjnie przeszły:

 • 42. Pielgrzymka Kaszubska - grupa wyruszająca z Helu - 638 km w 19 dni
 • 40. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Pustkowa - 636 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni
 • 31. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk - 560 km w 17 dni.

Kolejne pielgrzymki przybędą na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera