Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: władze miast, powiatu i województwa z wizytą w miejscach pamięci

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W związku z dniem Wszystkich Świętych w miejscach pamięci w Częstochowie i przy żołnierskich grobach pojawili się przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W związku z dniem Wszystkich Świętych w miejscach pamięci w Częstochowie i przy żołnierskich grobach pojawili się przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marcin Breczko
W związku z dniem Wszystkich Świętych w miejscach pamięci w Częstochowie i przy żołnierskich grobach pojawili się przedstawiciele samorządów miasta, powiatu i województwa.

Przedstawiciele samorządowych władz Częstochowy, powiatu częstochowskiego oraz województwa śląskiego złożyli wieńce na grobach tych, którzy swoim życiem wnieśli istotny wkład w polską wolność i niepodległość.

Towarzyszyli im częstochowscy strażnicy miejscy, przedstawiciele wojska i służb mundurowych – policji i straży pożarnej, a także młodzi funkcjonariusze kształcący się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Samorząd miasta reprezentował zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, a władze wojewódzkie – wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. Nie zabrakło przedstawicieli powiatu częstochowskiego i Sejmiku Województwa Śląskiego. Przy kolejnych miejscach pamięci bądź pochówku zasłużonych Polek i Polaków wspominał ich i modlił się kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Rospondek.

- Na Cmentarzu Kule złożono wieńce i zapalono znicze na zbiorowej mogile żołnierzy wojny obronnej z września 1939 roku, grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego oraz przy nagrobku Braci Niekrasz – poległego na początku wojny z bolszewikami Remigiusza oraz poległego w III Powstaniu Śląskim Stefana - mówi Marcin Breczk z biura prasowego magistratu. - Delegacje przyszły też przed pamiątkową tablicę oraz pomnik nagrobny Aurelii Woźnickiej – konspiratorki z czasów okupacji hitlerowskiej, żołnierki Armii Krajowej, więźniarki niemieckiego obozu w Ravensbrück i sowieckich łagrów, represjonowanej także po wojnie przez stalinowski reżim - dodaje.

Na kolejnej nekropolii – Cmentarzu św. Rocha – znicze zapłonęły na wojennej kwaterze 17 powstańców śląskich z 1921 roku. Ostatnimi odwiedzonymi miejscami pamięci były Grób Nieznanego Żołnierza oraz pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza.

Nad organizacją całej uroczystości czuwał Urząd Miasta Częstochowy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera