Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice 1929-1939. Niesamowite archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego. Zabierzcie się z nami w podróż do przeszłości [ZDJĘCIA]

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości. Miasto, które teraz jest centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostało uwiecznione na fotografiach w latach 1929-1939. >>>
Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości. Miasto, które teraz jest centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostało uwiecznione na fotografiach w latach 1929-1939. >>>Narodowe Archiwum Cyfrowe
Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego zapiera dech w piersiach. Wśród licznych fotografii znajdują się także dzieła przedstawiające nasze śląskie miasto - Katowice. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości. Zdjęcia znajdują się w naszej galerii.

Jak podaje Narodowe Archiwum Cyfrowe, w zespole archiwum fotograficznym Henryka Poddębskiego znajduje się 22708 obiektów. Są to głównie fotografie, na które składają się czarno-białe negatywy na błonie i na szkle oraz diapozytywy oraz autorskie odbitki pozytywowe.

Według badaczy spuścizna powstała w wyniku przemyślanej koncepcji, charakteryzuje się wysokim poziomem artystycznym i technicznym.

- Wykonywane przez Poddębskiego zdjęcia obejmują cały obszar odrodzonej Rzeczpospolitej oraz Wolne Miasto Gdańsk. Fotograf dokumentował głównie architekturę miast i wsi, a także przemysł i rolnictwo. Uwieczniał ludzi różnych profesji, podczas prac polowych, robót budowlanych, handlu, pracy w fabrykach, a także w czasie relaksu (mecze piłki nożnej, zabawy ludowe, plaża). Dużą część zespołu stanowi polski krajobraz. Ponadto znajdują się tu dwa zeszyty z ewidencją własnych prac, sporządzoną przez autora - wyjaśnia Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Archiwum Henryka Poddębskiego w galerii „Dziennika Zachodniego". Podróż po Katowicach w latach 1929-1939

W archiwum Henryka Poddębskiego znajdują się także fotografie Katowic. Publikujemy te niesamowite zdjęcia w naszej galerii. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości. Miasto, które teraz jest centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zostało uwiecznione na fotografiach w latach 1929-1939.

Henryk Poddębski był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich fotografów

Henryk Poddębski (1890 r. Chrząstków - 1945 obóz koncentracyjny Vaihingen) był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich fotografów, przedstawicielem tzw. fotografii krajoznawczej, wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Od 1900 r. mieszkał w Warszawie, gdzie kształcił się w Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców m. Warszawy. W czasie I wojny światowej dokumentował wygląd stolicy i jej okolic.
W 1917 r. objął stanowisko sekretarza Komisji Fotograficznej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK).
Wraz z Mieczysławem Orłowiczem, geografem i krajoznawcą, w latach 20. i 30. XX w. odbył wiele podróży krajoznawczych po terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze zabytki miast, krajobrazy wsi oraz codzienne życie ludzi. W 1925 r. fotograf otworzył w Warszawie własne atelier, specjalizujące się w fotografii krajoznawczej.

- Tworzył także liczne autorskie cykle tematyczne poświęcone kulturze różnych grup etnicznych żyjących na terenach Rzeczpospolitej, a także dokumentował dzieła sztuki. Jego zdjęcia były publikowane w albumach, książkach naukowych, przewodnikach turystycznych, prasie oraz na kartach pocztowych i plakatach. Ambicje artystyczne Poddębskiego przejawiały się poprzez udział w krajowych i międzynarodowych wystawach fotografiki, na których zdobywał nagrody - informuje Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Niestety, II wojna światowa zakończyła karierę fotograficzną Poddębskiego. Czas okupacji spędził w Warszawie działając w konspiracji. W czasie powstania warszawskiego został wywieziony do obozów niemieckich, gdzie zmarł.

żródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera