Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Zaduszki Katyńskie i 14. Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu"

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Wideo
od 16 lat
Na Jasnej Górze, 2 listopada odbyły się Zaduszki Katyńskie. Uroczystość połączona była z promocją książki, na którą złożyły się prace uczestników konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu".

Na Jasnej Górze, 2 listopada odbyły się Zaduszki Katyńskie. Uroczystość połączona była z promocją książki, na którą złożyły się prace uczestników konkursu "Prawda i kłamstwo o Katyniu". Konkurs organizowany jest od czternastu lat przez europoseł Jadwigę Wiśniewską, która podkreśliła, że to wydarzenie ma wymiar ponadczasowy i ma budować na prawdzie.

- To przede wszystkim dowód na to, że młodzież chce wiedzieć z jakiego narodu wyrasta. Ten konkurs nie jest łatwą sprawą, sama forma konkursu jest bardzo wymagająca. To demaskowanie kłamstwa, wskazywanie i dochodzenie do prawdy, opisywanie również losów swoich przodków, którzy zostali zamordowani w różnych miejscach Golgoty Wschodu. To co też ważne, młodzież poprzez udział w konkursie szlifuje umiejętność odróżniani prawdy od kłamstwa - dodała europoseł Wiśniewska.

Tegoroczne Zaduszki Katyńskie połączone z promocją publikacji odbyły się w Bastionie świętej Barbary - w miejscu upamiętniającym "Golgotę Wschodu".
Uroczystość rozpoczęło się koncertem i spektaklem: "Katyń - Historia mówi przez Pokolenia". Patriotyczny repertuar został przedstawiony przez młodzież z częstochowskich liceów.

Od początku edycji w Wojewódzkim Konkursie Historyczno – Literackim „Prawda i kłamstwo o Katyniu” wzięło udział ponad 3 tys. uczniów. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 169 prac z 59 szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jednym z laureatów konkursu jest Helena Kacperczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu.

- Wzięłam udział w konkursie, bo chcę podtrzymywać tę pamięć o prawdzie. W swojej pracy skupiłam się przede wszystkim na tym jak propaganda rosyjska zatajała zbrodnie katyńską, ukazałam, jak społeczeństwo walczyło z kłamstwem i jak ta pamięć jest kultywowana w dzisiejszych czasach - mówi licealistka.

Oprócz laureatów konkursu, ich rodziców i nauczycieli w Katyńskich Zaduszkach wzięli udział: przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Po zakończonej uroczystości europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z uczestnikami wydarzenia zapalili znicze i złożyli kwiaty pod jasnogórskim Epitafium Smoleńskim.

polecane]25545473,25516727,25535521,25517025;1;Nie przeocz[/polecane]

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera