Człowiek Roku: Robert Konieczny i Monika Socha to Ludzie Roku 2016 woj. śląskiego ZDJĘCIA WIDEO

Piotr Sobierajski

Wideo

Zobacz galerię (129 zdjęć)
W czwartkowy wieczór w Filharmonii Śląskiej w Katowicach trwa gala finałowa, podsumowująca plebiscyt Dziennika Zachodniego, w którym wybieraliśmy wspólnie z czytelnikami i internautami Człowieka Roku 2016 województwa śląskiego. Poznaliśmy też Honorowego Człowieka Roku 2016, wybranego przez Kapitułę Plebiscytu. To architekt Robert Konieczny ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA Poznajcie wszystkich nagrodzonych. Nagrody laureatom wręczał marszałek śląski Wojciech Saługa.

W ocenie czytelników, internautów oraz wszystkich, którzy oddawali swe głosy na takie właśnie miano zasłużyła Monika Socha – Człowiek Roku 2016 w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Tytuł Honorowego Człowieka Roku 2016 województwa śląskiego, przyznany przez Kapitułę Plebiscytu, powędrował natomiast do architekta Roberta Koniecznego. Nagrody i wyróżnienia, podobnie jak pozostali laureaci, odebrali oni podczas gali, która rozpoczęła się o godz. 19.00.

– Na tej są ludzie, którzy sprawiają, że nasze miasta i miejscowości zmieniają się na lepsze. Dla nas najważniejsze są właśnie nasze małe, lokalne społeczności. Państwo pokazaliście, że najcenniejsze jest to, co nas otacza. I o to właśnie powinniśmy dbać. Dziennik Zachodni jest właśnie po to, by chwalić, opisywać te pozytywne zmiany i wydarzenia – powiedział Zenon Nowak, prezes Dziennika Zachodniego.

– Plebiscyt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem czytelników i internautów. Od 13 stycznia do 10 lutego trwały eliminacje powiatowe, natomiast od 17 lutego do 17 marca etap finałowy. W plebiscycie wzięło udział blisko 300 uczestników, na których oddano tysiące głosów. Ostatecznie Kapituła Plebiscytu zatwierdziła wyniki głosowania i faworytom w obu kategoriach wręczymy dziś wyróżnienia i statuetki – mówili redaktor Marlena Polok-Kin oraz Bartek Osumek, prowadzący czwartkową galę.

W plebiscycie „Dziennika Zachodniego” docenieni i uhonorowani zostali ci, którzy wykazali się w czasie dwunastu miesięcy 2016 roku m.in. odwagą, społecznym zaangażowaniem, a także przeróżnymi talentami. Rywalizacja o zwycięstwo i prestiżowe nagrody trwała do ostatnich chwil głosowania. Statuetkę i nagrody za zwycięstwo w plebiscycie odebrała wspomniana Monika Socha z Wilkowic.

– Traktuję to wyróżnienie, jako docenienie mojej pracy. Już 12-letniej pracy. Nie mam słów, by wyrazić wdzięczność za to wsparcie, zaufanie i w efekcie tytuł Człowieka Roku 2016 – mówiła Monika Socha. – Cieszę się, że ludzie zauważają to, co robię. To dodaje mi energii i zapału. Mój telefon jest dostępny 24 godziny na dobę dla pań, które szukają pomocy. Marzy mi się, by jak najszybciej udało się w województwie śląskim znaleźć dom, w którym samotne kobiety z dziećmi znalazłyby swoje miejsce na ziemi. Nie jest to łatwe, ale wierzę, że to się uda – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Robert Konieczny z architektonicznym Oscarem! WIDEO + ZDJĘCIA

Zwyciężczyni to działaczka społeczna, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bezdomnym Matkom „Domy Maria", które zajmują się pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, pomagając w przezwyciężaniu trudności, wspierając je w ich działaniach. Stowarzyszenie działa również na rzecz emerytów i rencistów oraz osób bezrobotnych. Pełni też funkcję radnej wojewódzkiej w Sejmiku Śląskim.

Drugie miejsce w plebiscycie Człowiek Roku 2016 województwa śląskiego zajął Witold Krieser. Człowiek Roku 2016 w Bytomiu. To nauczyciel akademicki i przedmiotów zawodowych w bytomskiej szkole średniej. Mentor dzieci i młodzieży w dziedzinie nowoczesnych technologii. Swoje pasje w dziedzinie robotyki i automatyki przemysłowej przelewa na swoich wychowanków w myśl motta: "Nauka przez dobrą zabawę". Prowadzi zajęcia wspierające młodzież w rozwoju kompetencji technicznych oraz informatycznych. Wspólnie z uczniami realizuje projekt DRUKOWANY ŚWIAT 3D - ucząc techniki projektowania i wykorzystania druku 3d. – Bardzo dziękuję DZ za nominację. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli. Gratuluję moim kontrkandydatom. Wspieramy dzieci i młodzież, od przedszkola do studentów. Staramy się z trudnych rodzin dzieci także aktywizować. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do rozwoju Bytomia, który cały czas zmienia swoje oblicze – stwierdził Witold Krieser.

Trzecia lokata przypadła Łukaszowi Osmalakowi, Człowiekowi Roku 2016 w powiecie mikołowskim. To pomysłodawca charytatywnej akcji "Biuro św. Mikołaja", działającej od 15 lat w Mikołowie. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu do podopiecznych stowarzyszenia „Uśmiech” z Mikołowa w okresie świąt trafiają całe tony zabawek, ubrań, książek, artykułów spożywczych i słodyczy.

– Tyle pięknych słów już zostało powiedzianych, że stojąc tutaj po drugiej stronie dopiero widać, jak to wszystko wygląda. Najbardziej chciałem podziękować mojej żonie, redakcji i pracownikom DZ oraz wszystkim osobom, które nas wspierają, w tym przewodniczącym Rady Miejskiej w Mikołowie – mówił Łukasz Osmalak.

Laureaci otrzymali voucher na pobyt weekendowy dla dwóch osób w hotelu Mazowsze Medi Spa w Ustroniu. Wcześniej na scenie zjawili się i uhonorowani zostali również wszyscy zwycięzcy plebiscytu DZ w 31 miastach i powiatach województwa śląskiego.

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Dziękujemy tym, którzy nas wsparli, tym, którzy są z naszym stowarzyszeniem „Nadzieja na dom”. Człowiek, któremu pomogliśmy o tę pomoc nie prosił, ale była mu ona potrzebna i dziś jego życie wygląda inaczej. Dziękuję także tym, którzy wspierają nas finansowo i przekazują nam darowiznę z 1 procenta – mówiła Dorota Stachura, Człowiek Roku 2016 w powiecie będzińskim.

- Kiedy zadzwoniła do mnie redaktor z Dziennika Zachodniego powiedziałem, niech mnie pani nie zgłasza, bo zagłosuje na mnie tylko żona. Okazało się jednak, że jest inaczej. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy nas wsparli głosami i dobrym słowem – powiedział Artur Żurek, Człowiek Roku 2016 w Chorzowie.

August Jakubik, Człowiek Roku 2016 w Rudzie Śląskiej: - Kilka lat temu byłem już Człowiekiem Roku, więc niezmiernie miło mi, że udało mi się ten tytuł zdobyć raz jeszcze. Tu są najwspanialsi ludzie, którym chce się coś zrobić. Mogę to śmiało powiedzieć, bo przemierzam świat, spotkałem wielu ludzi. Dziękuję wszystkim za wsparcie i głosy.

- Rysiek Riedel śpiewał, że w życiu piękne są tylko chwile. I to jest właśnie ta chwila. Warto było wrócić z Norwegii, działać. Dziękuję za głosy – podkreślił Łukasz Kohut, Człowiek Roku 2016 w Rybniku.

- Chciałam podziękować wszystkim mężom, a szczególnie mojemu prywatnemu, który dziś ma urodziny. Uczniowie są moją inspiracją, napędzają do działania. Dziękuje wszystkim za wsparcie – mówiła Katarzyna Jendrusiewicz, Człowiek Roku 2016 w Świętochłowicach.

CZYTAJ TAKŻE: Robert Konieczny z architektonicznym Oscarem! WIDEO + ZDJĘCIA

Ks. dr Tomasz Wojtal, Człowiek Roku 2016 w Tychach: - Jestem zaszczycony. To dopiero drugi rok mojej posługi kapłańskiej w Tychach. Cieszę się więc, że taka normalna praca duszpasterska została doceniona, choć przekazywana może w nieco inny sposób. To będzie dla mnie motywacja do dalszej pracy. Dziękuję wszystkim za głosy.

Duże emocje towarzyszyły również wyborowi przez Kapitułę Plebiscytu Człowieka Roku 2016 województwa śląskiego. W gronie zgłoszonych kandydatów znalazło się siedmiu szacownych kandydatów. Ostatecznie nagrodę i statuetkę odebrał Robert Konieczny. To Absolwent Politechniki Śląskiej, szef biura projektowego KWK Promes, katowiczanin. Autor wielu nagradzanych w Polsce, Europie i na świecie projektów domów jednorodzinnych „szytych na miarę". Autor projektu Arki, domu architekta i jego rodziny w Brennej, który w tym roku został uznany przez magazyn Wallpaper - Biblię miłośników dobrego designu - za Najlepszy Dom Świata. Również autor projektów w przestrzeni publicznej, jak Centrum Dialogu „Przełomy" w Szczecinie, które zostało uznane za Najlepszy Budynek Świata na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie jesienią 2016. Ta nagroda to architektoniczny Oscar.

- Cieszę się, że tutaj jestem. Udało nam się rozsławić Szczecin, poprzez Barkę Brenną, która stała się takim punktem na mapie wycieczek. Mam nadzieję, że udam nam się także stworzyć coś w Katowicach, co będzie zapamiętane. Ostatnim budynkiem, który tu wybudowaliśmy był Dom Ziemi Śląskiej, ale to było już dawno temu. Teraz budujemy dwa budynki. Liczę na to, że o Katowicach będzie równie głośno, jak o Szczecinie i Brennej, czego Państwu i sobie życzę. Bardzo dziękuję raz jeszcze za tytuł Honorowego Człowieka Roku 2016 – podkreślił Robert Konieczny.

Podczas czwartkowego spotkania w Filharmonii Śląskiej nie mogło zabraknąć elementów humorystycznych oraz oczywiście muzyki. O tym, kto to jest „człowiek roku” i kogo uważa się za bohatera opowiadały podczas medialnych prezentacji przedszkolaki. Zaproszeni goście mieli również okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów, którzy przenieśli wszystkich do szalonych lat 60 i 70 XX wieku. Ze sceny popłynęły m.in. dźwięki utworów zespołów Queen, ABBA, Led Zeppelin oraz wielu innych gwiazd tamtych czasów. Po koncercie odbywa się bankiet na ostatnim piętrze Filharmonii Śląskiej.

OTO TREŚĆ LAUDACJI NA CZEŚĆ HONOROWEGO CZŁOWIEKA ROKU 2016 WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, WYGŁOSZONEJ PRZEZ REDAKTORA NACZELNEGO DZIENNIKA ZACHODNIEGO MARKA TWAROGA:

Nasz gość, Honorowy Człowiek Roku, jest autorem niezwykłych projektów, który na sukces czekał kilka dobrych lat, ale nigdy nie porzucił swojej pasji i swoich wizji architektury. Dziś jest jednym z najbardziej uznanych polskich architektów, o ile nie najsłynniejszym. I pokazuje, że polska, śląska architektura jest godna najwyższych laurów w prestiżowych konkursach architektonicznych. Ile sam zdobył nagród i ile razy doszedł do finału w tych konkursach, trudno zliczyć.
Przypomnijmy kilka.

Pierwszą nagrodę – tytuł House of the Year - zdobył 12 lat temu za projekt Domu Aatrialnego. Dwa lata później znów zaliczono ten dom do najlepszych budynków świata. W 2007 roku znalazł się na liście 44 najlepszych młodych architektów świata, a rok później European Centre for Architecture Art Design uznało, że jest jednym z 40 najlepszych architektów świata przed czterdziestką. Aż osiem razy był nominowany do prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award. Po drodze były jeszcze: nagroda ministra kultury, wygrana w konkursie na najlepszy budynek III RP, w końcu tytuły Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy i Najlepszy Budynek Świata roku 2016 – oba za centrum Przełomy w Szczecinie, część Muzeum Narodowego, i oba przyznane w roku 2016. Sporo, prawda? Ale na tym nie koniec. W styczniu 2017 magazyn Wallpaper – biblia wśród magazynów lifestylowych – ogłosił, że zaprojektował również Najlepszy Dom Świata roku 2016 – Arkę w Brennej.

CZYTAJ TAKŻE: Robert Konieczny z architektonicznym Oscarem! WIDEO + ZDJĘCIA

Katowiczanin, absolwent Politechniki Śląskiej, społecznik, ojciec i partner. Zawsze uśmiechnięty, zawsze znajdujący czas na rozmowę z dziennikarzami, w przystępny sposób potrafiący cierpliwie wyjaśniać zawiłe architektoniczne terminy. Skromny, jeśli chodzi o własne osiągnięcia, za to chętnie przekazujący wieści o sukcesach innych architektów. A przy tym – zawsze znajduje czas dla swojej rodziny. Specjalnie dla niej zaprojektował w końcu dom Najlepszy Dom Świata w górach...

To Robert Konieczny, Honorowy Człowiek Roku 2016 Dziennika Zachodniego.

Oto Ludzie Roku w 31 miastach i powiatach województwa śląskiego:

1. Dorota Stachura – człowiek roku 2016 w powiecie będzińskim - na co dzień działa w Stowarzyszeniu Nadzieja na Dom i pomaga zwierzętom. Zaczynała od wyprowadzania psów ze schronisk na spacery, potem był inspektorat. Później przyszła pora na ludzi. To dzięki pani Dorocie udało się pomóc niepełnosprawnemu mieszkańcowi Grodźca. Do dzięki pani Dorocie jedna z firm wybudowała ogrodzenie jego domu, psy otrzymały fachową pomoc weterynaryjną, a strażacy wybudowali rampę, dzięki której pan Włodek może wychodzić ze swojego domu do ogrodu.

2. Monika Socha – człowiek roku 2016 w Bielsku-Białej i powiecie bielskim - działaczka społeczna, prezes Stowarzyszenia Pomocy Bezdomnym Matkom "Domy Maria", które zajmuje się pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, pomagając w przezwyciężaniu trudności, wspierając je w ich działaniach. Stowarzyszenie działa również na rzecz emerytów i rencistów oraz osób bezrobotnych.

3. Witold Krieser – człowiek roku 2016 w Bytomiu - nauczyciel akademicki i przedmiotów zawodowych w bytomskiej szkole średniej. Mentor dzieci i młodzieży w dziedzinie nowoczesnych technologii. Swoje pasje w dziedzinie robotyki i automatyki przemysłowej przelewa na swoich wychowanków w myśl motta: "Nauka przez dobrą zabawę". Prowadzi zajęcia wspierające młodzież w rozwoju kompetencji technicznych oraz informatycznych. Wspólnie z uczniami realizuje projekt DRUKOWANY ŚWIAT 3D - ucząc techniki projektowania i wykorzystania druku 3d.

4. Artur Żurek- człowiek roku 2016 w Chorzowie - ratownik medyczny i działacz społeczny, założyciel Stowarzyszenia Nowoczesny Chorzów. Jest pierwszą osobą w Polsce, która opisała i zbadała szkodliwość natężenia sygnałów w karetce pogotowia.

5.Sylwia Cieślar – człowiek roku 2016 w powiecie cieszyńskim - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego. Jedna z najbardziej aktywnych radnych na terenie Śląska Cieszyńskiego. Jest członkiem zarządu Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, członek honorowy Lokalnej Grupy Działania Cieszyńska Kraina, posiada odznaczenie Przyjaciela Zamku Cieszyn. Wspierała m.in. koncert kolęd w Pogórzu, współpracuje z Ośrodkiem Edulkacyjno-Rehabilitacyjno - Wychowawczym w Ustroniu, przez pryzmat samorządu pracuje przy działaniach związanych z Rokiem Reformacji.

6. Paweł Bilski – człowiek roku 2016 w Częstochowie i powiacie częstochowskim - fundator oraz Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata, Prezes Zarządu Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że alternatywa 21”, koordynator Wolontariatu Młodzieżowego przy SWP AGAPE do 2013 roku, pomysłodawca wielu projektów: Teatr Integracyjny ALA - Instruktor od 2010 r., „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, DOWN-LOVE.

7. Monika Jagodzińska – człowiek roku 2016 w Dąbrowie Górniczej -dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Dąb. Górniczej. Kieruje nowoczesną i przyjazną placówką, kładącą nacisk na bezpieczeństwo uczniów, wzmacnianie poczucia ich wartości, odkrywanie oraz rozwój zainteresowań i pasji. Priorytetem pani dyrektor jest, by szkoła wychowała człowieka prawego i wrażliwego - w Zespole bardzo aktywnie działa wolontariat. W uznaniu ogromnego zaangażowania szkoła została wyróżniona Certyfikatem Najbardziej Społecznie Zaangażowanej Placówki - w roku szkolnym 2013/2014 po raz drugi.

8. Jarosław Mencfel – człowiek roku 2016 w Gliwicach i powiecie gliwickim - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Sośnicowicach. Jego zaangażowanie sprawia, że ten ważny ośrodek świetnie wpisał się w lokalną społeczność, organizuje integracyjne festyny, realizuje ważne społecznie idee.

9. Agnieszka Cichoń – człowiek roku 2016 w Jastrzębiu Zdroju - prowadzi szkołę tańca "Eksplozja tańca", która swoim sercem i wielką pasją porywa tłumy. Poświęca swojej szkole tańca większość swojego czasu, organizuje dzieciom wyjazdy, miłość do tego, co robi i miłość do wychowanków widać w szczególności podczas występów jej podopiecznych.

10. Michał Matyasik – człowiek roku 2016 w Jaworznie. Michał Matyasik tytuł Człowieka Roku 2016 w Jaworznie zdobył pośmiertnie. Zmarł nagle na początku tego roku. Ten niepełnosprawny jaworznianin, mimo choroby, działał na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Jaworznie. Od 13 roku życia chorował na RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Nie zapominał jednak o innych. Wnioskował do samorządowców o poprawę jakości życia niepełnosprawnych w Jaworznie, zwracał uwagę na niedoskonałości, bariery architektoniczne. Dbał też o pamięć o historii zakładów chemicznych w mieście. Zbierał pamiątki, związane z tym przedsiębiorstwem. Jaworznianie docenili jego wkład w rozwijanie jaworznickiej społeczności.

11. Wojciech Mirek - człowiek roku 2016 w Katowicach - pomysłodawca Szlaku Śląskiego Bluesa- szlaku skupiającego wszystkie kluby związane z historią m.in. Dżemu, Rawy Blues, Irka Dudka czy SBB.

12. Andrzej Ujma – człowiek roku 2016 w powiecie kłobuckim - wychowawca kłobuckiego domu dziecka. Trenuje młodych piłkarzy, którzy biorą udział w piłkarskich zmaganiach domów dziecka z całej Polski, a także i z zagranicy. Co roku jest koordynatorem kłobuckiej imprezy: Ogólnopolski turniej domów Dziecka w Piłce Halowej.

13. Ks. Mariusz Kostka – człowiek roku 2016 w powiecie lublinieckim - współorganizator Parafiady, był odpowiedzialny za ŚDM w gminie Woźniki, promotor wolontariatu, w ramach którego młodzież odwiedzała mieszkańców „Pensjonatu pod Lipami”.

14. Łukasz Osmalak – człowiek roku 2016 w powiecie mikołowskim - pomysłodawca charytatywnej akcji "Biuro św. Mikołaja", działającej od 15 lat w Mikołowie. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu do podopiecznych stowarzyszenia „Uśmiech” z Mikołowa w okresie świąt trafiają całe tony zabawek, ubrań, książek, artykułów spożywczych i słodyczy.

15. Sandra Jędrzejas – człowiek roku 2016 w Mysłowicach - lokalna dziennikarka, współzałożycielka społecznego portalu mieszkańców "Myslowice.Net". Wspiera i współorganizuje imprezy charytatywne oraz lokalne inicjatywy mieszkańców Mysłowic.

16. Tomasz Szlenk – człowiek roku 2016 w powiecie myszkowskim - społecznik, z-ca Komendanta Hufca Ziemi Myszkowskiej ZHP , v-ce prezes zarządu MKS Myszków, organizator akcji Niebieskie Mikołajki, wieloletni organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Myszkowie.

17. Hanna Dikta – człowiek roku 2016 w Piekarach Śląskich - pisarka i nauczycielka. Zadebiutowała cztery lata temu tomikiem
z wierszami pt. „Stop- klatka”. W lutym 2016 roku do księgarń trafiła jej pierwsza powieść zatytułowana „We troje”. Skończyła pisać kolejną. Pracuje w MSP nr 12 w Brzozowicach-Kamieniu. Uczy języka polskiego i historii.

18. Adam Przybyła- człowiek roku 2016 w powiecie pszczyńskim - bohaterski policjant z Pszczyny, który dwukrotnie po służbie ruszył na ratunek potrzebującym. Na początku września, odpoczywając po służbie nad zbiornikiem Goczałkowickim, ruszył na ratunek osobom, które wypadły z przewróconych żaglówek ratując 5 osób, natomiast W styczniu zeszłego roku ocalił przed zamarznięciem nastolatka. Jako jedyny, widząc leżącego na chodniku chłopaka zatrzymał samochód, powiadomił dyżurnego i udzielił nastolatkowi pierwszej pomocy do czasu przyjazdu pogotowia.

19. Magdalena Duraj – człowiek roku 2016 w powiecie raciborskim - kocha zwierzęta. Zmienia ich świat na lepsze. Zaczynała
od zbierania karmy, a teraz robi wszystko, aby zwierzęta w raciborskim schronisku czuły się jak w kochającym domu, Należy podkreślić, że to m.in. dzięki jej uporowi na terenie schroniska powstanie wybieg dla psów, a inwestycję sfinansuje miasto w ramach budżetu obywatelskiego.

20. August Jakubik – człowiek roku 2016 w Rudzie Śląskiej - rekordzista Polski w biegu 48 godzinnym, prezes KRS TKKF "Jastrząb" Ruda Śląska, członek klubu TL "Pogoń", były reprezentant Polski w biegu 24-godzinnym oraz współorganizator i promotor wielu imprez biegowych w Polsce

21. Łukasz Kohut – człowiek roku 2016 w Rybniku i powiecie rybnickim - orędownik Śląska, a także fotograf młodego pokolenia. Działa w zarządzie stowarzyszenia Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich (DURŚ), dzięki której w dużej mierze w rybnickich podstawówkach realizowane są zajęcia z edukacji regionalnej.

22. Wojciech Szyłejko – człowiek roku 2016 w Siemianowicach Śląskich - przewodniczący Koła Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", inicjator oraz organizator licznych imprez dla rodzin, dzieci i młodzieży w Siemianowicach Śląskich.

23. Paweł Dusza – człowiek roku 2016 w Sosnowcu - z zawodu architekt, z zamiłowania fotografik. Oprócz fotografii jego wielką pasją jest muzyka. Były Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, aktualnie Dyrektor Muzeum w Sosnowcu.

24 Katarzyna Jendrusiewicz – człowiek roku 2016 w Świętochłowicach - nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych Don Bosko w Świętochłowicach. Swoją przygodę w szkole zaczęła 12 lat temu. Praca to dla niej pasja, którą od lat stara się zarazić uczniów.

25. Robert Mrozek – człowiek roku 2016 w powiecie tarnogórskim - Radny Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, działacz społeczny, przedsiębiorca, pedagog. Pomysłodawca i współorganizator wielu wydarzeń kulturalnych oraz społecznych w Tarnowskich Górach.

26. ks. dr Tomasz Wojtal - człowiek roku 2016 w Tychach - wikary w parafii bł. Karoliny w Tychach, ogromnie pracowity i kreatywny ksiądz. Błysnął niezwykłym pomysłem na roraty w konwencji programu telewizyjnego na żywo, gdzie występował jako Teodor Adwencik. Ks. Tomasz Wojtal to także autor zupełnie innych niż zwykle kazań pasyjnych, które połączył z pantomimą i muzyką.

27. Marek Fibic – człowiek roku 2016 w powiecie wodzisławskim - lokalny poeta, działacz i radny z Krzyżkowic (Pszów) Lokalny poeta, działacz i radny z Krzyżkowic (Pszów). Od wielu lat pisze wiersze, często gwarą, popularyzując śląską "godkę" wśród mieszkańców regionu i nie tylko. W ubiegłym roku napisał wzruszający tekst o likwidowanej kopalni Anna w Pszowie. Na jego podstawie powstał teledysk, który już zawsze przypominać będzie mieszkańcom o przeszłości zasłużonego zakładu.

28. Bernadeta Szolc
– człowiek roku 2016 w Zabrzu, na co dzień zarządza biurem międzynarodowej firmy remontowo – budowlanej, a także angażuje się w prace na rzecz Osiedla Tadeusza Kotarbińskiego, pełniąc w tamtejszej Radzie Dzielnicy funkcję Wiceprzewodniczącej Zarządu. Członek Komisji Rady Dzielnicy ds. Budżetu Partycypacyjnego. Pomysłodawca i osoba odpowiedzialna z ramienia Rady za realizację projektu Aktywne Osiedle – kurs samoobrony w ramach Konkursu Inicjatywy Dzielnic w Zabrzu.

29. Paweł Abucki – człowiek roku 2016 w powiecie zawierciańskim -prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu. Jako animator i doradca wspiera aktywność społeczną i zawodową mieszkańców powiatu zawierciańskiego. Koordynuje program „Działaj Lokalnie” na dotacje dla lokalnych społeczności, prowadzi inkubator w ramach którego organizuje szkolenia i przekazuje wsparcie dla organizacji pozarządowych. Redaguje i wydaje czasopismo „Zawiercianin” oraz administruje portal zawiercianin.pl.

30. Jadwiga Tabor – człowiek roku 2016 w Żorach - kierownik Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach, która w niezwykły sposób promuje kulturę i tradycje naszego regionu oraz bardzo mocno integruje się ze wszystkimi pracownikami Centrum Edukacji Regionalnej.

31. Edward Dudek – człowiek roku 2016 w powiecie żywieckim - popularnie zwany BACĄ, supermaratończyk, którego pasją jest sport, a w szczególności bieganie na długich dystansach w całej Europie, a zimą biegi narciarskie. W roku 1990 założył Rodzinny Klub Biegacza BACA Radziechowy, którego jest prezesem do dziś. Organizator około 100 imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3