Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy post to czas wyrzeczeń? Tak, więc zrezygnuj z Facebooka

Aldona Minorczyk-Cichy
Kościół proponuje, by w Wielkim Poście zrezygnować nie tylko z jedzenia mięsa, ale i takich jak np. oglądania telewizji, korzystania z internetu, picia alkoholu czy palenia papierosów
Kościół proponuje, by w Wielkim Poście zrezygnować nie tylko z jedzenia mięsa, ale i takich jak np. oglądania telewizji, korzystania z internetu, picia alkoholu czy palenia papierosów 123rf
W wielkopostne piątki nie jemy mięsa. Ale to nie wystarczy. Kościół proponuje: zrezygnuj z Facebooka, tabletu, MP3, czyli tego co sprawia ci przyjemność.

Wielki Post, czyli okres przygotowania do Wielkanocy, jest na półmetku. Za kilkanaście dni zasiądziemy do świątecznego stołu. Jak wykorzystać ten czas? Czy wystarczy ograniczyć się do zachowania postu w piątki?
- Tu nie chodzi o dietę, powstrzymanie się od jedzenia kiełbasy, tylko poszczenie z intencją wyrzeczenia, pomocy innym. Badania pokazują, że Polacy post zachowują, ale niestety nie wiemy, czy robią intencjonalnie, czy też ma to charakter tylko rytuału - podkreśla prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog kultury z Uniwersytetu Śląskiego.

Dieta? To mamy na co dzień

Post, dieta? Żyjemy w czasach dbałości o sylwetkę, liczenia kalorii. Ograniczenie liczby posiłków, rezygnacja z pewnych potraw to już nie wyrzeczenie, tylko codzienność. Jak więc zachować się w czasie Wielkiego Postu?
Hierarchowie włoskiego Kościoła już kilka lat temu proponowali w okresie wielkopostnym rezygnację z wysyłania SMS-ów, korzystania z iPoda, oglądania telewizji, a nawet picia wody mineralnej w butelkach. Z kolei proboszcz parafii w Rivoli koło Turynu rozdał dzieciom ze szkółki katechetycznej czarny materiał, by przykryły nim telewizory w domu. Diecezja w Trydencie sporządziła zaś specjalny liturgiczny kalendarz na Wielki Post, ustanawiając kolejne jego niedziele dniami rezygnacji z używania Facebooka, MP3, telefonów komórkowych oraz wyrzeczenia się egocentryzmu i marnowania żywności.

Co nam pozostało z tradycji?

"Polak woli człowieka zabić niż post złamać" to przysłowie w minionych stuleciach miało świadczyć o naszej katolickiej gorliwości podczas Wielkiego Postu. Wtedy ze stołów znikały tłuszcze, mięsa, a często także cukier i nabiał. Nie urządzano zabaw, a dzieciom chowano zabawki. Karcono je za głośny śmiech, rozrabianie.

Co dziś zostało z dawnego obyczaju? Okazuje się, że całkiem sporo. Dane CBOS pokazują, że jedynie 14 proc. respondentów w ogóle nie zwraca uwagi na nakaz unikania rozrywek w czasie Wielkiego Postu, 61 proc. znaczy głowę popiołem w Środę Popielcową, 74 proc. przystępuje do spowiedzi. Aż 86 proc. pości w Wielki Piątek, a co ciekawsze, poszczą także ci, którzy w ogóle nie uczestniczą w religijnych obrzędach.

Modlitwa, post i jałmużna

Przepisy Kościoła nie pozwalają w Wielkim Poście na huczne zabawy, nakazują posty, umartwianie się. Zalecane są modlitwa, post i jałmużna. W sytej Europie znaczenie postu jest trudne do utrzymania. Sery i ryby są dziś droższe niż mięso. Rezygnacja z mięsa straciła więc w poście znaczenie przy zmienionej diecie. Co w zamian?

Ks. Stanisław Łucarz, Posłaniec Serca Jezusowego, radzi na blogu: "Zrezygnuj z czegoś, do czego jesteś bardzo przywiązany, a najlepiej z czegoś, co do czego czujesz, że pewnie sobie nie poradzisz. Pomocuj się z nałogiem: może z alkoholem, papierosami. Jeśli sobie nie poradzisz, to tym lepiej, bo tym bardziej będziesz widział, że potrzebujesz Zbawiciela i będziesz o Niego wołał".

***

Wielki Post obejmuje okres liturgiczny od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku. Tradycyjnie określany bywa jako czterdziestodniowy.

W Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia. Jego zaleceniami są post, jałmużna i modlitwa. W okresie Wielkiego Postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu. Wystrój świątyni jest skromniejszy. Kolorem liturgicznym jest fiolet.
Papież Franciszek o Wielkim Poście: "Wielki Post przychodzi do nas jako czas opatrznościowy, aby zmienić kurs, by odzyskać zdolność do reagowania na rzeczywistość zła, będącego dla nas zawsze wyzwaniem. Wielki Post powinien być przeżywany jako czas nawrócenia, odnowy osobistej i wspólnotowej poprzez zbliżenie się do Boga i ufne posłuszeństwo Ewangelii".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!