Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czy z tarnogórskiej starówki znikną samochody? Urząd prosi o pomoc mieszkańców w tym temacie

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Czy z tarnogórskiej starówki znikną samochody? Jest to bardzo prawdopodobne.
Czy z tarnogórskiej starówki znikną samochody? Jest to bardzo prawdopodobne. arc.
Być może już w niedalekiej przyszłości ruch samochodowy zostanie wycofany z tarnogórskiej starówki. Taki pomysł przynajmniej mają tamtejsi urzędnicy, którzy chcą poznać opinię na ten temat mieszkańców miasta.

Tarnowskie Góry: ze starówki znikną auta?

Na początku sierpnia tego roku ruszyła ankieta internetowa na Facebooku Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. Dotyczy ona wycofywania ruchu samochodowego z tarnogórskiej starówki.

- Od Państwa opinii uzależniliśmy zakres proponowanych zmian w organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta po wybudowaniu dużego parkingu w miejscu dawnego Tarmilo oraz po zakończeniu budowy centrum przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego - zapowiedzieli urzędnicy.

Podkreślają oni także, że wycofywanie samochodów z centrów miast oraz odzyskiwanie ulic dla pieszych i rowerzystów to obecnie światowy trend. Taka decyzja ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, mniejszy hałas, a także zredukowanie poziom smogu w mieście.

„To nie pojazdy, a żywy człowiek jest konsumentem miejskiej oferty usługowej, walorów dziedzictwa historii, zapisanego w budowlach, ulicach, placach i parkach. Wizja miasta ruchu pieszego jest obecnie jednym z wątków myślenia o odnowie i rewitalizacji” - na ten fragment, który możemy znaleźć w opracowaniu „Odzyskajmy centra miast” (jego autorami są dr hab. inż. arch. Jacek Wesołowski i Wojciech Makowski), powołuje się Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

Trwa ankieta dotycząca wycofywania ruchu samochodowego z tarnogórskiej starówki

Wszyscy mieszkańcy zainteresowani tym tematem mogą wziąć udział w ankiecie, którą udostępniamy poniżej. Główne jej pytanie brzmi następująco: „Czy ograniczenie ruchu pojazdów w ścisłym centrum miasta jest wskazane i poprawi bezpieczeństwo pieszych oraz dostępność miejskich usług?”.

Do tej pory oddano już prawie 3 tys. głosów. Post spotkał się z dużym odzewem ze strony internautów - pojawiło się ponad setka komentarzy.

Patrząc na wyniki, mieszkańcy Tarnowskich Gór mówią „tak” wspomnianym zmianom. Nie brakuje jednak opinii kompletnie odmiennych. Pojawiają się także pierwsze wątpliwości.

Nie przeocz

- Takie postawienie pytania niczego nie wnosi, skoro nie doprecyzowano, które ulice ew. miałby być wyłączone z ruchu samochodowego... - napisał na Facebooku Tomasz Głogowski, polityk i nauczyciel akademicki, poseł na Sejm IX kadencji.

- Te zmiany nie mają zbyt wiele wspólnego z poprawą bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo się poprawia łatając dziury w chodnikach i drogach oraz poprawiając widoczność - dodał z kolei inny internauta.

- Nie wyobrażam sobie, aby przemieszczanie się po naszym mieście miało stać się jeszcze trudniejsze - tak brzmi kolejny głos mieszkańca Tarnowskich Gór, który sprzeciwia się temu pomysłowi.

Ankieta zakończy się w środę, 19 sierpnia. Pewnie dopiero wówczas poznamy szczegóły kolejnych działań w tym temacie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera