MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: miasto ma nowych 18 dzielnic. Co to oznacza, czym zajmą się rady dzielnic?

Piotr Sobierajski
UM DG/Michał Radka
W Dąbrowie Górniczej powstanie 18 nowych dzielnic – formalnie nazywanych jednostkami pomocniczymi – które pozwolą mieszkańcom na współdecydowanie o lokalnych sprawach. Decyzję w tej sprawie podjęli w środę 11 marca 2020 roku radni dąbrowskiej Rady Miejskiej.

Podczas sesji Rady Miejskiej przyjęte zostały statuty nowych dzielnic, które określają m.in. to, czym będą się zajmować rady dzielnic oraz zarządy, ilu będą liczyć członków. A jakie będą kompetencje radnych dzielnicowych? Do zadań dzielnic mają należeć m.in. sprawy związane z rozwojem oświaty, sportu, rekreacji, kultury i komunikacji, ochroną środowiska i zdrowia, profilaktyką alkoholową i narkotykową. Mają organizować i koordynować przedsięwzięcia lokalne, a także umożliwiać mieszkańcom włączanie się w dzielnicowe przedsięwzięcia. Mogłyby również przekazywać Radzie Miejskiej i prezydentowi postulaty dotyczące potrzeb i bieżących spraw dzielnicy.

Dla realizacji tych zadań mieszkańcy wybiorą – prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami - 15 osobowe rady, które powoływałyby zarządy, liczące od 3 do 5 osób. Funkcje te byłyby pełnione społecznie. Jedynie w przypadku Redenu rada tej dzielnicy – jednostki pomocniczej będzie liczyć 21 radnych. Jest bowiem jedyną w Dąbrowie Górniczej, która liczy ponad 20 tysięcy mieszkańców. A prawo stanowi tak, że wówczas radnych musi być więcej niż tylko 15. Kadencja Rady trwa 5 lat, licząc od dnia wyboru. Posiedzenia Rady są jawne i ogólnodostępne i odbywają się co najmniej raz na dwa miesiące.

Uchwały podejmowane będą zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków rady, w głosowaniu jawnym, chyba że Statut stanowi inaczej. Inicjatywę uchwałodawczą posiadają: zarząd; komisje rady oraz grupa co najmniej trzech radnych.

Prezydent miasta zapewni jednostce pomocniczej lokal niezbędny dla przeprowadzenia posiedzeń jej organów. W budżecie gminy wyodrębnione zostaną natomiast fundusze na statutową działalność dzielnicy. Wysokość tych funduszy ustalana będzie co roku przez dąbrowską Radę Miejską w odrębnej uchwale.

Poszczególne rejony miasta – potocznie i tradycyjnie nazywane dzielnicami – stały się tzw. jednostkami pomocniczymi, czyli formalnymi dzielnicami.

Te nowe dzielnice to:

  • Mydlice,
  • Gołonóg Południowy,
  • Gołonóg Północny,
  • Gołonóg Wschodni,
  • Reden,
  • Zielona-Pogoria,
  • Śródmieście,
  • Ząbkowice,
  • Łosień,
  • Strzemieszyce Wielkie,
  • Strzemieszyce Małe,
  • Trzebiesławice,
  • Okradzionów,
  • Łęka,
  • Ujejsce,
  • Antoniów,
  • Tucznawa-Bugaj-Sikorka,
  • Błędów.

- Nowe rady dzielnic staną się rzeczywistym łącznikiem pomiędzy tym, co dzieje dzieje się w terenie, a władzami samorządowymi – mówi Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

- Będziemy je oczywiście wspierać w bieżącej działalności. Miasto zostało podzielone na 18 dzielnic, w ramach których będzie funkcjonować 36 osiedli. O jedno więcej niż dotychczas. Nowe osiedle obejmie tereny Górki Gołonoskiej oraz Tworznia. I to właśnie w oparciu o te osiedla nadal dzielone miałyby być pieniądze w ramach budżetu partycypacyjnego. Nowością, nad którą pracujemy, byłaby natomiast możliwość połączenia budżetów partycypacyjnych kilku osiedli w ramach jednej dzielnicy. Po to, by sfinansować np. jedną dużą inwestycję na jej terenie. Ustaloną oczywiście wcześniej w ramach konsultacji. Liczymy, że rady poszczególnych dzielnic także będą uczestniczyć w diagnozie tego, co już jest w danych dzielnicach, a co możliwe byłoby jeszcze do zmiany w ramach funduszy budżetu partycypacyjnego – dodaje.

Nie przegap

Informacje o granicach dzielnic, ich zadaniach i kompetencjach zawiera „Raport z konsultacji społecznych”.
Jesienią 2018 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne, zarządzone przez prezydenta miasta, dotyczące wyznaczenia dzielnic. Mieszkańcy rozmawiali o tym w czasie spotkań z przedstawicielami urzędu miejskiego, przekazywali również pisemnie swoje pomysły. Pod koniec zeszłego roku dyskutowali o statutach dzielnic i wytyczeniu ich granic. Efekty tych prac przekazane zostały komisji konsultacyjnej dąbrowskiej Rady Miejskiej. Radni odnieśli się do uwag dąbrowian, a podsumowaniem prac jest „Raport z konsultacji społecznych”.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni