Dąbrowa Górnicza: muszla koncertowa w Ząbkowicach do...

  Dąbrowa Górnicza: muszla koncertowa w Ząbkowicach do rozbiórki? Może jednak zostanie ZDJĘCIA

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Amfiteatr w Ząbkowicach cieszył się popularnością przez całe dziesięciolecia
  1/11
  przejdź do galerii

  Amfiteatr w Ząbkowicach cieszył się popularnością przez całe dziesięciolecia ©arc. prywatne T. Duraj-Fert

  Amfiteatr w Ząbkowicach przez dziesięciolecia cieszył się popularnością. To właśnie tu odbywały się ważne uroczystości, także państwowe, koncerty, akademie, artystyczne prezentacje. Pojawiało się wiele koncepcji ratowania tego terenu, ale dotychczas nic nie wypaliło.
  Czy inaczej będzie z koncepcją zagospodarowania amfiteatru w ramach projektu wybranego w 2017 roku w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego? O tym przekonamy się wkrótce, bowiem do Urzędu Miejskiego wpłynęło siedem zgłoszeń od firm i biur projektowych, które chcą opracować konkretny projekt zmian w amfiteatrze i wokół niego. Tymczasem pojawiły się też głosy sprzeciwu wobec planów zastąpienia amfiteatru nową sceną.
  To właśnie na dziś (piątek 27 lipca) na godz. 18 zaplanowane zostało spotkanie w Ząbkowicach, pod hasłem „Ratujmy ząbkowicki amfiteatr”. Jednym z jego inicjatorów jest Tatiana Duraj-Fert, związana przez wiele lat zawodowo i emocjonalnie z tym, co działo się w amfiteatrze. Dziś uważa, że lepiej byłoby go jednak wyremontować niż usunąć.

  - Ząbkowicki amfiteatr z przyczyn osobistych jest mi bardzo bliski – mówi Tatiana Duraj-Fert. - W przeszłości dzierżawiłam obiekt i organizowałam imprezy o charakterze kulturalno-rekreacyjnym. Dbałam o to miejsce i jego atrakcyjność. Brak rewitalizacji amfiteatru zasługuje na upowszechnienie złej opinii o zarządzających miastem. Dla przykładu rewitalizacja obu przestrzeni parkowych: Hallera i Zielona o wartości kilkudziesięciu milionów stała się faktem, a obiekt ząbkowicki jest tylko tematem przedwyborczych obietnic. Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2017 dla amfiteatru to tylko fragment zagospodarowania tego terenu i wstyd dla rządzących, że przez kilkanaście lat miasto nie zadbało o plac zabaw czy ciąg komunikacyjny w postaci schodów i ścieżek, nie wspominając już o samej muszli i widowni. 7 lipca br. podczas zorganizowanego festynu rodzinnego na osiedlu Młodych Hutników publicznie powiedziałam o moich planach, co do amfiteatru i tego, że w tej sprawie zostało złożone pismo do prezydenta Zbigniewa Podrazy. Tymczasem 10 lipca następuje publikacja zaproszenia do składania ofert na zadanie pn. „Rewitalizacja Amfiteatru w Ząbkowicach”. Można sądzić, że to odpowiedź na moją zapowiedź. Akcja społeczna, jaką ogłosiłam ma na celu pokazanie, że w krótkim czasie można obiekt doprowadzić do stanu, który pozwoli na organizowanie imprez kulturalnych dla mieszkańców i oddanie tego miejsca dzieciom, młodzieży, rodzinom i seniorom. Odbiór społeczny akcji jest dobry, ludzie dzwonią i pytają, w czym mogą pomóc i co trzeba przynieść. Są także opinie ze strony osób niezadowolonych z powodu akcji, ale są to osoby związane ze środowiskiem rządzących miastem i przypuszczam jakie są tego powody – dodaje.

  Jak podkreśla Tatiana Duraj-Fert, rewitalizacja tego miejsca jest niezbędna i wymaga szerokich konsultacji z mieszkańcami, architektami, budowlańcami oraz osobami zajmującym się zagospodarowaniem tego typu przestrzeni. - Pomysł wyburzenia tego obiektu nie jest zasadny i jest pochopny. Należy go jak najszybciej usunąć z planów rewitalizacji obiektu. Przykładem dla Dąbrowy Górniczej może być bliski park miejski im. Jacka Kuronia położony w dzielnicy Kazimierz Górniczy w Sosnowcu, gdzie wyremontowane zostanie zarówno zadaszenie, jak i nawierzchnia sceny. Prace przewidują także remont schodów, widowni, ogrodzenia oraz terenu przed budynkiem kas. Oczywiście uporządkowane zostanie otoczenie obiektu. Jednocześnie pojawi się nowe oświetlenie i nowe alejki parkowe. Według mojej oceny temat z 10 lipca o rewitalizacji ząbkowickiego amfiteatru należy poddać zaopiniowaniu różnym środowiskom i po tym bezwzględnie przejść do efektywnej realizacji. Dziś plany wyburzenia amfiteatru jak dla mnie i wielu innych są nie do przyjęcia – nie ma zgody mieszkańców na takie decyzje rządzących wobec ząbkowickiej muszli koncertowej – podkreśla Tatiana Duraj Fert.
  Zobacz galerię
  Miasto przygotowało odpowiedź na pismo w tej sprawie, wystosowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Dąbrowy Górniczej „Dąbrowiak”.

  - Rozpoczęcie rewitalizacji tego terenu zaplanowane jest na jesień tego roku. Obecnie Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej finalizuje wybór firmy projektowej, która opracuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac w terenie – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Jak podkreśla prace projektowe i planowana rewitalizacja to efekt zaangażowania mieszkańców, którzy w ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wskazali to zadanie jako jeden z priorytetowych zadań w Ząbkowicach. Dlatego też, zgodnie z sugestiami mieszkańców biorących udział w dzielnicowych forach, projekt będzie zawierał takie elementy jak: plac zabaw dla dzieci, nowe oświetlenie terenu, ławki i kosze na śmieci, aranżację zieleni, drabinki do ćwiczeń siłowych, ścieżkę ekologiczną prowadzącą po rozlewiskach wokół amfiteatru, a także koncepcję nowoczesnej i funkcjonalnej sceny z widownią na ok. 100 miejsc. – Dlatego, doceniając Państwa (autorów pisma - przyp. red) chęć włączenia się w życie dzielnicy, serdecznie zapraszam do zapoznania się z efektami dotychczasowych dzielnicowych forów mieszkańców i aktywnego udziału w tegorocznej, a także kolejnych edycjach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jestem przekonany, że taka forma zaangażowania się w życie dzielnicy przyniesie wymierne efekty i zostanie doceniona przez mieszkańców Ząbkowic – dodaje Bartosz Matylewicz.

  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo