Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza w okresie międzywojennym na zdjęciach archiwalnych. Poznajecie te miejsca i obiekty? Zobaczcie

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wśród fotografii archiwalnych, przedstawiających Dąbrowę Górniczą nie brakuje również tych, jakie prezentują miasto w okresie międzywojennym. Jak można zauważyć na zdjęciach sprzed stu lat, widnieją tam znane w mieście obiekty oraz miejsca. Wiele z nich trudno rozpoznać, ale nie brakuje też takich, które dostrzeże każdy, kto zna ten zagłębiowski ośrodek.
Wśród fotografii archiwalnych, przedstawiających Dąbrowę Górniczą nie brakuje również tych, jakie prezentują miasto w okresie międzywojennym. Jak można zauważyć na zdjęciach sprzed stu lat, widnieją tam znane w mieście obiekty oraz miejsca. Wiele z nich trudno rozpoznać, ale nie brakuje też takich, które dostrzeże każdy, kto zna ten zagłębiowski ośrodek. fotopolska.eu
Dąbrowa Górnicza w okresie międzywojennym na fotografiach archiwalnych. Jak można zauważyć na zdjęciach sprzed stu lat, widnieją tam znane w mieście obiekty i miejsca. Wiele z nich trudno rozpoznać, ale nie brakuje też takich, jakie dostrzeże każdy, kto zna ten zagłębiowski ośrodek. Na niektórych fotografiach nie widać jeszcze obecnie mieszczących się w mieście elementów jego krajobrazu, zaś na innych widnieją te, których już nie ma. Dąbrowa Górnicza zmieniła się na przestrzeni kilku dekad, ale jej przedwojenne oblicze można zobaczyć na starych zdjęciach, na jakich utrwalono wówczas miasto oraz jego mieszkańców. Zobacz, jak wyglądała Dąbrowa Górnicza sto lat temu!

Fotografie przedstawiają Dąbrowę Górniczą sprzed stu lat

Wśród fotografii archiwalnych, przedstawiających Dąbrowę Górniczą nie brakuje również tych, jakie prezentują miasto w okresie międzywojennym. Jak można zauważyć na zdjęciach sprzed stu lat, widnieją tam znane w mieście obiekty oraz miejsca. Wiele z nich trudno rozpoznać, ale nie brakuje też takich, które dostrzeże każdy, kto zna ten zagłębiowski ośrodek. Część z nich została wyremontowana i odnowiona, przez co może wydawać się niełatwa do zidentyfikowania na starych fotografiach. Poza nimi nie brakuje też takich budowli, jakie popadły w ruinę. Na niektórych zdjęciach nie widać jeszcze obecnie znajdujących się w mieście elementów jego krajobrazu, zaś na innych widnieją te, których już nie ma. Dąbrowa Górnicza zmieniła się na przestrzeni kilku dekad, ale jej przedwojenne oblicze można zobaczyć na starych zdjęciach, na jakich utrwalono wówczas miasto oraz jego mieszkańców.

W międzywojniu miasto zyskało swoją nazwę

W okresie międzywojennym Dąbrowa Górnicza była jeszcze niewielkim miastem, które obejmowało teren obecnego śródmieścia. Oprócz centrum, w ośrodku tym znajdowały się również Huta Bankowa, Stara Dąbrowa, Reden i Staszic. Warto przypomnieć, że to właśnie w latach przedwojennych miasto uzyskało swoją nazwę. Dokładnie w 1919 roku nadano mu ją decyzją Rady Miejskiej, ponieważ wcześniej była ona nieoficjalnie stosowana od czasu utworzenia w Dąbrowie gminy Górniczej. Prawa miejskie natomiast miasto otrzymało zaledwie kilka lat wcześniej. Przyznały mu je władze austriackie w 1916 roku, bowiem Dąbrowa znajdowała się na terenie Galicji. Ponadto, miasto jest też historyczną częścią zachodniej Małopolski.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, przedstawiające Dąbrowę Górniczą w okresie międzywojennym. Zobacz, jak wyglądało miasto sto lat temu!

Dąbrowa Górnicza w okresie międzywojennym na fotografiach archiwalnych. Zobacz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera