Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom sprzed stu lat wygląda imponująco – szczególnie na zdjęciach, którym nadano nieco kolorów. Zobacz i porównaj!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Bytom sprzed stu lat wygląda imponująco – szczególnie na zdjęciach, którym nadano nieco kolorów. Te same miejsca w wersji koloryzowanej prezentują się bardziej panoramicznie i detalicznie, bowiem można dostrzec na nich więcej szczegółów. Miasto w okresie dwudziestolecia międzywojennego znajdowało się na terenie Niemiec, w związku z czym jego mieszkańcy inaczej niż w Polsce doświadczali rzeczywistość lat pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową. Kiedy polskie miasta podnosiły się po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Bytom przeżywał rozkwit na wielu płaszczyznach. Na fotografiach archiwalnych widać dobrze rozwinięte miasto, które tętniło życiem jego mieszkańców. Zobacz stare zdjęcia i porównaj Bytom w wersjach czarno-białej oraz kolorowej!

Międzywojenne miasto w koloryzowanej odsłonie

Na zdjęciach archiwalnych Bytomia z okresu międzywojennego miasto wygląda imponująco, bowiem wygląda na prężnie rozwijające się, z dobrze zachowaną architekturą oraz efektami wieloletnich prac jego mieszkańców. Szczególnie ciekawie prezentuje się na zdjęciach, którym nadano nieco kolorów. Te same miejsca w wersji koloryzowanej jawią się jako bardziej panoramiczne i z zauważalnymi detalami, bowiem można dostrzec na nich więcej szczegółów.

Miasto w okresie dwudziestolecia międzywojennego znajdowało się na terenie Niemiec, w związku z czym jego mieszkańcy inaczej niż w Polsce doświadczali rzeczywistość lat pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową. Kiedy polskie miasta podnosiły się po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Bytom przeżywał rozkwit na wielu płaszczyznach. Na fotografiach archiwalnych widać dobrze rozwinięte miasto, które tętniło życiem jego mieszkańców.

Bytom sprzed stu lat na zdjęciach czarno-białych i w wersji koloryzowanej. Zobacz!

Bytom miastem granicznym

W okresie międzywojennym Bytom był miastem granicznym, leżącym u styku dwóch państw. W zlokalizowanym przy granicy z Polską mieście funkcjonował w latach 1922 –1931 Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej, znajdujący się w hotelu „Lomnitz”. Później w tym samym punkcie, do 1939 roku mieścił się Dom Polski. Niezwykle istotną rolę w rozwoju oraz we wzroście znaczenia Bytomia odegrała komunikacja. Miasto było wówczas węzłem komunikacyjnym i to właśnie stamtąd do Berlina kursował w latach 1936 –1939 jeden z najszybszych pociągów na świecie. Nazywany był on Latającym Ślązakiem, co języku niemieckim brzmiało jako Fliegender Schlesier. Ponadto, Bytom rozwijał się na wielu płaszczyznach, a szczególnie pod względem gospodarczym oraz kulturalnym. W tym okresie do miasta przyłączono Rozbark, a także oddano do użytku Elektrownię Szombierki i gmach, w jakim ulokowano Miejską Kasę Oszczędności, Bibliotekę Miejską oraz siedzibę Górnośląskiego Muzeum Krajowego.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, przedstawiające Bytom w okresie międzywojennym. Fotografie prezentują miasto w wersjach czarno-białej oraz koloryzowanej. Zobacz i porównaj!

Bytom sprzed stu lat na zdjęciach czarno-białych i w wersji koloryzowanej. Zobacz!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera