Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne Katowice na starych fotografiach. Zobacz, jak około stu lat temu wyglądała obecna stolica województwa śląskiego!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Przedwojenne Katowice na starych fotografiach wyglądają na bardzo nowoczesne – jak na tamte czasy – miasto. Na zdjęciach archiwalnych można zobaczyć mnóstwo imponujących budowli i gmachów, jakie wznoszono dla społeczeństwa, które intensywnie rozwijało się na różnych płaszczyznach. Na okres międzywojenny przypadł bowiem rozkwit wielu dziedzin, takich jak kultura, sztuka, rozrywka, architektura, budownictwo, infrastruktura, a także przemysł. Było to widoczne także w stolicy województwa śląskiego, gdzie powstawały nowe drogi, sieci kolejowe, budynki mieszkalne oraz przemysłowe, a także obiekty przeznaczone na działalność w zakresie kultury i sztuki. Na fotografiach archiwalnych można też zobaczyć znane nam dzisiaj miejsca, takie jak parki, place, ulice czy budowle. Niektóre z nich prezentują się obecnie zupełnie inaczej. Zobacz, jak około stu lat temu wyglądała obecna stolica województwa śląskiego!

Powiew nowoczesności w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia

Odzyskanie niepodległości w 1918 roku przyniosło Polsce wyczekiwaną i wywalczoną wolność. Razem z nią, przed mieszkańcami naszego kraju pojawiło się wiele nowych możliwości, dzięki którym nastąpił intensywny rozwój w życiu społecznym, kulturalnym i przemysłowym. Panujący wśród Polaków entuzjazm „wylewał się” na ulice naszych miast, co nie pozostało bez echa również w kulturze, sztuce czy też modzie. Radość z odzyskanej wolności i niezależności opanowała wszystkich, co znalazło też wyraz w intensywności spotkań towarzyskich, jakie miały miejsce w powstających licznie lokalach oraz innych miejscach publicznych. Tworzono nowe dzieła literackie i muzyczne, z których emanował entuzjazm, a nasi rodacy chętnie uczestniczyli w coraz częściej organizowanych wydarzeniach kulturalnych oraz rozrywkowych. Powszechna swoboda pociągnęła za sobą nowoczesność, którą było widać na przykład w modzie czy też architekturze. Wraz z wieloma innymi dziedzinami rozwijał się również przemysł, a co za tym idzie – gospodarka.

Katowice potężnym centrum gospodarczym w przedwojennej Polsce

Na okres międzywojenny, w którym nasi rodacy stanęli przed nowymi możliwościami – jakie pojawiły się w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym – przypadł intensywny rozwój polskich miast, wśród których znalazły się Katowice. Po powstaniach śląskich, kiedy miasto zostało przyłączone do Rzeczypospolitej Polskiej, liczba jego mieszkańców zaczęła szybko wzrastać. Stało się ono również stolicą województwa oraz potężnym centrum gospodarczym w przedwojennej Polsce, a także miejscem, gdzie funkcjonowało wiele banków, zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i kilka międzynarodowych koncernów. To właśnie w okresie międzywojennym, w Katowicach powstały gmach Sejmu Śląskiego, Muzeum Śląskie czy też archikatedra Chrystusa Króla. Budowano nowe drogi, sieci kolejowe i wznoszono budynki mieszkalne oraz przemysłowe, a także obiekty przeznaczone na działalność w zakresie kultury i sztuki. Z wielkim rozmachem rozbudowywano południową część miasta, gdzie powstawały osiedla willowe. W przestrzeni miejskiej pojawiły się monumentalne budowle sakralne oraz pierwsze w Polsce wieżowce: Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych oraz Drapacz Chmur w stylu modernistycznym.

W załączonej galerii prezentujemy stare fotografie, przedstawiające przedwojenne Katowice. Zdjęcia archiwalne pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobacz, jak około stu lat temu wyglądała obecna stolica województwa śląskiego!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera