Damian Dąbrowski, nauczyciel ze Świętochłowic to król pogody. Jego fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski obserwuje ponad 130 tys. osób!

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Damian Dąbrowski tworzy autorską prognozę pogody dla Górnego Śląska. Od 7 lat prowadzi fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski.
Damian Dąbrowski tworzy autorską prognozę pogody dla Górnego Śląska. Od 7 lat prowadzi fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski. Marzena Bugała-Azarko
Udostępnij:
Damian Dąbrowski to nauczyciel geografii z 23-letnim stażem. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana III Sobieskiego w Świętochłowicach. Jedną z jego pasji jest meteorologia. Jego przygoda z pogodą trwa już prawie 40 lat. Damian Dąbrowski od ponad 7 lat prowadzi fanpage pn. Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski. Obserwuje go już ponad 130 tysięcy osób! Codziennie można sprawdzić na tym fanpage prognozę pogody dla Górnego Śląska. I te prognozy rzeczywiście się sprawdzają!

Damian Dąbrowski to król pogody. Jego fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski ma tysiące obserwujących

Fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski obserwuje ponad 130 tysięcy osób! Codziennie można sprawdzić tutaj prognozę pogody dla Górnego Śląska.

Oprócz takich danych jak temperatura, siła i kierunek wiatru, opady czy ciśnienie, Damian Dąbrowski zamieszcza na swojej stronie wiele ciekawostek związanych przede wszystkim z pogodą i klimatem. Oto kilka przykładów: w styczniu 1989 roku w Katowicach śnieg leżał tylko przez dwa dni, a w lutym i marcu nie spadł ani razu. Z kolei, w 1990 roku mieliśmy rekordowo ciepły luty. W trzeciej dekadzie miesiąca poczuliśmy wręcz lato. 25 lutego 1990 roku zanotowano w Katowicach 19 stopni Celsjusza.

Fanpage z prognozą pogody dla Górnego Śląska Damian Dąbrowski prowadzi od 12 września 2013 roku. Wcześniej swoje codzienne prognozy pogody zamieszczał na prywatnym profilu na Facebooku. To jego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świętochłowicach namówili go, aby założył publiczną stronę. I po namowie, tak zrobił. Początkowo liczba obserwujących wynosiła kilkaset osób.

- Potem wzrosła do kilku tysięcy, ale w życiu nie przypuszczałbym, że po kilku latach osoby obserwujące mój profil będę liczył w dziesiątkach tysięcy! Ile osób w rzeczywistości korzysta z moich prognoz? Tego nie wiem, gdyż moja strona jest całkowicie publiczna i nie trzeba mieć swojego konta na Facebooku, aby przeczytać prognozę - mówi Damian Dąbrowski, nauczyciel geografii z SP nr 8 w Świętochłowicach oraz autor fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski.

Najbardziej dokładna prognoza pogody dla Górnego Śląska

Damian Dąbrowski prognozę pogody dla Górnego Śląska przygotowuje codziennie. W ciągu tych już siedmiu lat, jak tworzy fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski, zdarzyło się dosłownie kilka razy, że nie zamieścił na stronie prognozy. Powodem była albo awaria techniczna na Facebooku, ale też czasem po prostu brak czasu.

Przygotowanie prognozy nauczyciel zaczyna od dogłębnej analizy map synoptycznych Europy dostępnych w Internecie. Układ wyżów i niżów barycznych w całej Europie ma istotny wpływ na pogodę w Polsce.

- Przygotowanie takiej prognozy to dość skomplikowany i czasochłonny proces, tym bardziej, że Polska ma bardzo specyficzny klimat (umiarkowany, ciepły, przejściowy), który cechuje duża zmienność pogody związana z napływem skrajnie różnych mas powietrza. Dużo łatwiej jest przewidzieć pogodę np. w Egipcie - zauważa Damian Dąbrowski.

Damian Dąbrowski podkreśla też, że bardzo ważna jest bieżąca obserwacja zdjęć satelitarnych, na których można śledzić rozwój chmur i ich przemieszczanie się. Również mapy radarowe opadów przydatne są do prognoz, zwłaszcza tych najkrótszych, nawet kilkugodzinnych. Używa ich np. do ostrzegania przez letnią burzą.

- Nie byłoby w końcu prognozy bez dokładnej analizy wielu modeli numerycznych. To jest bardzo ważne, aby porównać ze sobą przynajmniej kilka modeli, a nie bazować na jednym. Niektóre modele popełniają czasem błędy np. w prognozie zachmurzenia, nie uwzględniają inwersji temperatury - podkreśla Damian Dąbrowski.

- W końcu, gdy już zbiorę tę ogromną ilość danych, tworzę ostatecznie własną prognozę. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu już prawie 40-letnie doświadczenie w tej tematyce i tzw. nos meteorologa - śmieje się autor prognoz pogody dla Górnego Śląska

Mroźna zima nie zabija wirusów. Damian Dąbrowski obala mity

Prowadzenie strony z prognozami pogody to systematyczna praca, która zajmuje nawet do kilku godzin dziennie. Dodatkowo Damian Dąbrowski wyszukuje też liczne ciekawostki dotyczące pogody lub klimatu. A nawet obala mity!

- Czasem obalam też różne mity, jak na przykład mit mówiący o tym, że mroźna zima zabija wirusy, bakterie oraz wszelkie robactwo. Jest to kompletna nieprawda. Wirus grupy potrafi w niskiej temperaturze przetrwać wiele lat, natomiast ginie dopiero w temperaturze bardzo wysokiej około 50-70 °C - wyjaśnia Damian Dąbrowski

Mroźna zima nie jest również gwarancją lata bez komarów. Przykładowo na Syberii, gdzie każdej zimy panują 50 a nawet 60-stopniowe mrozy, latem pojawiają się niezliczone ilości tych insektów - zauważa autor fanpage Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski.

Pasja, rodzina i praca w Szkole Podstawowej nr 8

Damian Dąbrowski z wykształcenia jest geografem. W 1997 roku ukończył 5-letnie studia na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Pracę magisterską pisał oczywiście z meteorologii, a jej tematem była cyrkulacja atmosferyczna na Wyżynie Śląskiej w latach 1986-1995.

Już będąc uczniem szkoły podstawowej, a potem średniej, Damian Dąbrowski prowadził własne notatki meteorologiczne. Po maturze studiował geografię, którą ukończył dyplomem z meteorologii. Jego przygoda z pogodą trwa już zatem prawie 40 lat.

Nie przegap

Z zawodu Damian Dąbrowski jest nauczycielem geografii już z 23-letnim stażem. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana III Sobieskiego w Świętochłowicach. To nauczyciel z powołania. Na jego lekcji nie można się nudzić. Damian Dąbrowski dzieli swój czas na czas z rodziną, prace i pasje. A przypomnijmy, że prognozę pogody nauczyciel tworzy codziennie. Praca nauczyciela, którą wykonuje, to w dużej mierze również praca w domu, setki sprawdzianów, kartkówek. To wszystko zajmuje sporo czasu.

- Poza tym mam też właśnie rodzinę, psa, a od ponad dwóch lat także ogródek. Spełniam się zatem również jako działkowiec. Na wszystko staram się znaleźć czas, ale niestety doba nie chce się jakoś wydłużyć - mówi Damian Dąbrowski

- Prowadzenie fanpage to moja nie jedyna, ale największa pasja. Pogodą interesuję się już od dzieciństwa. Zawsze obserwowałem prognozy w telewizji. Moim idolem była w wówczas Elżbieta Sommer, czyli słynna „Chmurka”. To była prawdziwa prezenterka pogody, właściwy człowiek na właściwym miejscu i w mojej ocenie obecnie jest to wzór niedościgniony - podkreśla autor popularnego fanpage - Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Polecam !

Ś
Świony
26 lutego, 16:07, korektor:

"Powodem była albo awaria techniczna na Facebooku, ale też czasem po prostu braku czasu". Polski język jest trudny, ale dziennikarz powinien się nim posługiwać sprawnie.

[wulgaryzm] polska

k
korektor

"Powodem była albo awaria techniczna na Facebooku, ale też czasem po prostu braku czasu". Polski język jest trudny, ale dziennikarz powinien się nim posługiwać sprawnie.

E
Ewa P

Korzystam codziennie z prognozy. Pan Damian jest nieomylny! Dziękuję i pozdrawiam!

K
Kasia

100% skuteczności! Dziękujemy za codzienną prognozę pogody!

G
Gość

Polecam! :)

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie