MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa komunikacja miejska w Rybniku dla dzieci i młodzieży 1 czerwca. A od 3 czerwca zmienia się rozkład jazdy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Darmowe przejazdy autobusami w Rybniku to pokłosie zarządzenia, które wydał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Darmowe przejazdy autobusami w Rybniku to pokłosie zarządzenia, które wydał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Barbara Kubica-Kasperzec
Bez konieczności kupowania, o ile będą mieli przy sobie legitymację szkolną lub dokument ze zdjęciem i datą urodzenia, będą mogły w Dzień Dziecka podróżować autobusami komunikacji miejskiej w Rybniku dzieci i młodzież. Na dobrą sprawę objęte promocją są dzieci powyżej 7 roku życia i te, które nie mają jeszcze 17 lat. Zarządzenie prezydenta Rybnika, które reguluje tę kwestię dopuszcza bowiem możliwość jazdy za darmo młodzieży do lat 16.

Rybnik: Dzieci i młodzież 1 czerwca pojadą za darmo autobusami. To decyzja prezydenta. Będzie też zmiana rozkładu jazdy

Jedna z nich jest tymczasowa, bo obowiązywać będzie zaledwie jeden dzień. Druga natomiast najprawdopodobniej wejdzie w życie na dłużej. Chodzi o zmiany, które zostaną wprowadzone w komunikacji miejskiej w Rybniku.

Jeśli o tę pierwszą są nią darmowe przejazdy autobusowe dla dzieci i młodzieży. Taką decyzję podjął prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, który wydał w tej sprawie stosowne zarządzenie. Dotyczy ono 1 czerwca, więc można potraktować to jako swoisty prezent z okazji Dnia Dziecka.

- W dniu 1 czerwca 2024 roku dopuszczam możliwość bezpłatnego przejazdu liniami publicznego transportu zbiorowego, których organizatorem jest Miasto Rybnik dzieci i młodzieży do 16 - roku życia - brzmi część treści zarządzenia Piotra Kuczery.

Żeby jechać za darmo, dzieci i młodzież muszą mieć przy sobie legitymację szkolną lub inny dokument, który potwierdzi ich datę urodzenia, a także zawiera ich zdjęcie.

Darmowe przejazdy w Dniu Dziecka teoretycznie dotyczą wszystkie podróżujące dzieci młodzież. Praktycznie część z nich już jest nimi jednak objęta. Od 1 listopada 2023 roku, za darmo w Rybniku komunikacją miejską mogą podróżować dzieci do 7 roku życia.

Inaczej będą kursowały autobusy sześciu linii

Kolejne zmiany w komunikacji miejskiej w Rybniku wejdą w życie 3 czerwca. Są one związane z korektą rozkładów jazdy. - Z dniem 3 czerwca bieżącego roku wprowadza się korekty w rozkładach jazdy - ogłosiła spółka Komunikacja Miejska Rybnik, koordynująca komunikacją autobusową w mieście.

Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, zmiany w rozkładzie jazdy są podyktowane dwoma powodami. Pierwszy z nich to składane przez pasażerów wnioski. Drugi natomiast dotyczy odpowiedniego skoordynowania poszczególnych linii. Zmiany dotyczą sześciu linii autobusowych i ich kursowania w dni robocze.

I tak: na linii nr 3, kurs z Radlina o 10:04 będzie się kończył na Dworcu Autobusowym, a późniejszy kurs o 10:24 zostaje wydłużony do Orzepowic. Również w drugą stronę nastąpią zmiany. Kurs o 10:59 z Orzepowic zostaje przeniesiony na 11:03 na Dworzec Autobusowy.

Pojedyncze zmiany dotyczą linii 28, 29 i 45. Autobusy tej pierwszej nie będą już odjeżdżać z Rydułtów o 11:20, ale szybciej o 10:48. Później pojedzie natomiast autobus linii 29, również z Rydułtów. Nie będzie on już jeździł o 10:45, ale o 11:07. Cztery minuty szybciej rozpoczynał się będzie też kurs autobusu linii 45 w Kłokocinie. Dotychczas miał on miejsce o 18:11. Teraz będzie odjeżdżał o 18:07.

Rzadziej niż dotąd jeździć będzie autobus linii 34 o godzinie 9:53 z Placu Wolności. Otrzyma on oznaczenie "S". - Będzie kursował wyłącznie w dni robocze nauki szkolnej - przekazują przedstawiciele Komunikacji Miejskiej Rybnik, którzy dodają jednocześnie, że oznaczenie "S" znika z kursu odbywającego się przed 14:00.

- Kurs z Placu Wolności z godziny 13:55 zmienia terminy kursowania w ten sposób, że będzie kursował we wszystkie dni robocze - dodają w spółce organizującej komunikację autobusową w Rybniku.

Największe zmiany przejdzie natomiast linia nr 43. W jej przypadku kurs z Rud o godzinie 7:14, będzie się kończył na Placu Wolności. Kurs tej samej linii, lecz w przeciwnym kierunku z Chwałowic, który rozpoczyna się tam o godz. 10:00, kończył się będzie na przystanku Stodoły Kaplica. Z Rud wcześniej wyjedzie też autobus, który wcześniej rozpoczynał jazdę o 10:47. Teraz pojedzie on o godzinie 10:32.

Jednocześnie, pasażerowie korzystający z linii nr 43 będą mieli okazję jeździć częściej do Rybnika i z powrotem. A to za sprawą dwóch dodatkowych kursów.

- Uruchamia się nowy kurs na trasie Plac Wolności-Rudy, odjazd z Placu Wolności o godzinie 11:30 - informuje spółka Komunikacja Miejska Rybnik, w której dodają, że dodatkowym kursem będzie też ten na trasie Stodoły Kaplica-Plac Wolności, który ze Stodół odjeżdżać będzie o godzinie 11:32.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni