Dary wpisane do PIT-u [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Jeśli podatnik w 2013 r. oddał bezpłatnie 1,6 litra krwi i 1,8 l osocza, to łącznie, tytułem darowizny, przekazał na cele krwiodawstwa 3,4 l. Wartość darowizny za 2013 r. wynosi więc 442 zł (3,4 l x 130 zł)
Jeśli podatnik w 2013 r. oddał bezpłatnie 1,6 litra krwi i 1,8 l osocza, to łącznie, tytułem darowizny, przekazał na cele krwiodawstwa 3,4 l. Wartość darowizny za 2013 r. wynosi więc 442 zł (3,4 l x 130 zł) Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Nie odliczysz darowizny na rzecz partii politycznej lub jej fundacji. Sprawdź, ile wynosi ekwiwalent za litr pobranej krwi albo osocza

Darowizna na cele krwiodawstwa

Jak przeliczyć tę ulgę?
W celu wyliczenia wartości przekazanej darowizny w 2013 roku, podatnik powinien pomnożyć ilość litrów oddanej bezpłatnie krwi (osocza lub innych składników krwi) w 2013 roku przez 130 złotych. Wyliczoną w ten sposób wartość darowizny, podatnik będzie mógł odliczyć w ramach ulgi, jednak do wysokości ustawowo określonego limitu.

Komu przysługuje ulga?
Z ulgi w zeznaniu rocznym za 2013 r. skorzysta podatnik, który:
1. osiąga dochody opodatkowane według skali podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego,
2. przekazał w 2013 roku darowiznę na cele krwiodawstwa zgodnie z warunkami, o których mowa w ustawie o PIT,
3. posiada dokumenty stwierdzające ich poniesienie.

Tytuł Honorowego Dawcy Krwi uzyskuje osoba, która:
1. oddała bezpłatnie krew i
2. została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (art. 6 ust. 1 ustawy o publicznej służbie krwi).
Uwaga! Ulga przysługuje podatnikowi nie tylko z tytułu przekazanej nieodpłatnie krwi, ale także osocza i innych składników krwi.
Ulga z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa została uregulowana w art. 26 ust. 1 pkt 9) lit. c) ustawy o PIT. (JJ)

O odliczaniu darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym sporo wiemy, ale niektórym rodzajom dobroczynności, np. krwiodawstwu, wciąż towarzyszy sporo pytań. Dzięki współpracującej z DZ Grupie Gumułka - Kancelarii Prawa Finansowego Sp. z o.o. w Katowicach, wyjaśniamy najważniejsze kwestie, dotyczące darowizn.

- Odliczeniu podlegają kwoty darowizn przeznaczonych na: cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa i kościelną działalność charytatyw-no-opiekuńczą - mówi Monika Szeliga, konsultant podatkowy Grupy Gumułka.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku darowizn na cele pożytku publicznego, odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione np. na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji utworzonych przez partie polityczne.

W przypadku dawców krwi, wysokość ulgi uzależniona jest od ilości krwi, którą oddają bezpłatnie oraz obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Choć ekwiwalent za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł, a za 1 litr pobranego osocza 170 zł, osoby, które oddają honorowo krew lub jej składniki (np. osocze, płytki krwi), obliczają kwotę przysługującej im ulgi, stosując jeden ekwiwalent pieniężny - w wysokości 130 zł.

Ulgi dla darczyńców reguluje art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) oraz odrębne ustawy.

***

Podpowiedzi eksperta

Jak rozliczamy naszą ofiarność

Monika Szeliga, konsultant podatkowy Grupa Gumułka

Czy przekazanie darowizny musi być udokumentowane?
Darowizny, które wykazujemy w rocznym zeznaniu, muszą być udokumentowane. Zgodnie z art. 26 ust. 7 ustawy o PIT, wysokość wydatków podlegających odliczeniu ustala się na podstawie: #- w przypadku darowizny pieniężnej: dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy;#- w przypadku darowizny rzeczowej: dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę i wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu;#- w przypadku darowizny na cele krwiodawstwa: zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpła-tnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Pamiętajmy, że w przypadku darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą wymagane są dodatkowe dokumenty. Podatnik jest up-rawniony do ulgi, gdy kościelna osoba prawna przedstawi mu: - pokwitowanie odbioru oraz #- w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

Jaką kwotę od podatku może odliczyć darczyńca i czy te darowizny jakoś się sumują?
P odatnik ma prawo odliczyć kwotę dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż stanowiącą 6 proc. dochodu. W tym limicie należy uwzględnić łączną wartość wszystkich darowizn - na cele pożytku pu-blicznego, kultu religijnego i krwiodawstwa - dokonanych w danym roku podatkowym. Gdyby łączna kwota darowizn przekroczyła limit 6 proc. dochodu, podatnik może odliczyć maksymalnie kwotę w wysokości tego limitu. #Uwaga! W tym limicie nie uwzględnia się darowizn przekazanych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Podatnik przekazując na nią darowiznę, może odliczyć pełną przekazaną kwotę.

W jakim formularzu odliczmy tę ulgę podatkową?
Wypełniamy formularz PIT-O, czyli załącznik do głów-nego zeznania rocznego - PIT-37, PIT-36, PIT-28. Ulgę odlicza się od dochodu (przychodu), a nie od podatku. (JJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie