Debata prezydencka 2018 w Rybniku: sześciu kandydatów na urząd prezydenta odpowiada na pytania

Martyna Ludwig
Martyna Ludwig
Debata prezydencka w Rybniku, prowadzona przez dziennikarzy Dziennika Zachodniego oraz Tygodnika Regionalnego Nowiny: w auli Uniwersytetu Ekonomicznego spotkało się sześciu kandydatów na urząd prezydenta miasta.

Debata prezydencka w Rybniku

Prowadzenie debaty: Jacek Bombor (dyrektor oddziału Dziennika Zachodniego w Rybniku), Barbara Kubica-Kasperzec (dziennikarka Tygodnika Regionalnego Nowiny) oraz Arkadiusz Biernat (dziennikarz Dziennika Zachodniego)

Zobaczcie zdjęcia:

Każdy kandydat na prezydenta Rybnika odpowie na cztery pytania - po jednym, jednakowym dla wszystkich, mieszczącym się w czterech zakresach tematycznych: demografia i budownictwo mieszkaniowe, inwestycje i strefy inwestycyjne, smog i ochrona powietrza, sport i kultura (90 sekund na odpowiedź). Treść każdego z nich usłyszą po raz pierwszy podczas debaty.

Zobaczcie zdjęcia:

Barbara Kubica: Rybnik sukcesywnie odnosi sukcesy w sporcie, jest Ryjek, mecenat i festiwale, inscenizacja Dracha. Jak miasto ma się promować? Przez sport czy wysoką kulturę?

Tadeusz Gruszka: Takie dofinansowania powinny być dobrze skierowane. Rybnik zasługuje na to, by żużlowcy mieli Ekstraligę. Należy wesprzeć dzieci i młodzież - wypromujmy przyszłych sportowców, którzy nas wypromują. Kultura sama się obroni. Promocja przez wielkie gwiazdy to dobry kierunek.

Łukasz Dwornik: Zawsze tworzy się zamieszanie przy podziale środków na sport i to prowadzi do nienajlepszej aury. Promujmy kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży i promujmy miasto przez sport. Zaproponowałbym lepszy model współpracy z miastem i krzewienie infrastruktury sportowej. Chciałbym też patronować kulturze.

Zbigniew Ciokan: Amatorski ,rekreacyjny sport dla wszystkich mieszkańców - to moje hasło. Najpopularniejsze dyscypliny miałyby spore dofinansowanie. Miasto powinno zapewniać infrastrukturę i promocję sportom, które rozsławiają miasto. Realizacja promocji miasta powinna polegać na współpracy z klubami.

Michał Chmieliński Rozbuduję obiekty na Rudzie i inne - korty, halę itp. Powstanie pierwsza w Polsce leśna trasa rowerowa i ośnieżona trasa narciarska. Ci, którzy uprawiają sport, muszą mieć dla siebie miesjca. Powstanie filharmonia rybnicka, jednostka miejska. Na Juliuszu powstanie sala koncertowa. Będę dotował sportowców.

Aleksander Larysz: Ważne jest odpolitycznienie sportu w Rybniku - radę sportu mają tworzyć wszystkie kluby. Dostaną pieniędze od miasta, ale same zajmą się wypracowaniem budżetu. Żużel zostanie przeniesiony do promocji. Pieniądze na sport mają iść na promocję sportu dla dzieci i młodzieży w mieście.

Piotr Kuczera: W Rybniku mamy 74 reprezentantów polskiego sportu. Priorytetem jest żużel i popularność MOSIRU, szeroka promocja sportu mieście. Kultura się rozwija i nie brakuje wydarzeń dla wszystkich. Na to w tym roku wydajemy 1,2 mln. zł. Musimy dbać o mecenat kultury wysokiej. Wypracowaliśmy już sieć imprez.

Jacek Bombor: Jak zachęcić młodych ludzi do osiedlania się w Rybniku? Jaki zatem pomysł na zahamowanie procesów depopulacji Rybnika mają kandydaci na prezydenta miasta? I jak zmniejszyć deficyt mieszkaniowy w Rybniku? Prosimy o konkrety.

Tadeusz Gruszka Populacja w Rybniku maleje. Mieszkańcy wyjeżdżają ze względu na smog i brak mieszkań komunalnych. Nic w tym kierunku się nie dzieje. Będziemy budować mieszkania komunalne i socjalne.

Łukasz Dwornik: Między 2014 a 2017 rokiem ubyło nam 3200 mieszkańców. W tym czasie w urzędzie pojawiło się ponad 40 urzędników. Liczba mieszkańców będzie maleć. Ostatnie lata pokazują, że miasto prowadziło krótkowzroczną politykę. Musi odżyć kampus, Rybnik ma być miastem startupów, musi poprawić się jakość powietrza.

Zbigniew Ciokan: Musimy stworzyć model, który pozwoli na budowanie dobrej jakości mieszkań w regulowanej, odpowiedniej cenie, która zaprosi mieszkańców do Rybnika. Będziemy budować mieszkania z planem na 10 lat. JEśli zbudujemy biznes oparty o tanie, dobre mieszkalnictwo, będzie zarówno praca, jaki dobra demografia.

Michał Chmieliński Przyciąganie inwestorów łączy się z przyciąganiem mieszkańców. Nowe inwestycje do i więcej Rybniczan. Należy przygotować nowe tereny inwestycyjne, a to przełoży się na dalsze zyski. Na mieszkania są kolejki. Pustostany zależy uwolnić ze spółdzielni i przekształcić je w mieszkania.

Aleksander Larysz: Zatrzymam w mieście młodych. Trzeba pomóc młodym wyremontować mieszkania. Gdy przybędą młodzi, oni już zadbają o demografię. Nie trzeba nam takich inwestycji, jak budowa kolejnego pomnika. Należy umawiać się z inwestorami i wprowadzać młodych do Rybnika.

Piotr Kuczera: Europa się kurczy, Polska też. Rybnik i Tychy to dwa miasta, gdzie w woj. ten proces jest najwolniejszy, odpływ młodych nie jest dramatyczny. Oddaliśmy wiele mieszkań, wykonaliśmy liczne inwestycję - ul. Andersa itp. Mamy duże zaległości, ale stąd np. koncepcja wybudowania mieszkań na Hallera. I to nastąpi.

Jacek Bombor: Niechlubnym symbolem Rybnika w ostatnich latach stał się smog. Nazwa naszego miasta pada w każdym zestawieniu dotyczącym jakości powietrza w Polsce, a nawet Europie – według ostatniego raportu WHO Rybnik zajmuje piąte miejsce wśród miast o najgorszym powietrzu. Zgodnie z normami takich dni z przekroczeniami może być co najwyżej 35 w roku – w Rybniku w 2017 roku było ich 96! Przechodzę zatem do pytania: - Wielkie nadzieje wiąże się z ogrzewaniem miasta ciepłem z rybnickiej elektrowni, co ma już nastąpić w sezonie grzewczym 2022-2023. Nasuwa się jednak wiele pytań – jak chociażby te dlaczego teraz ma się udać, skoro nie udawało się przez całe dekady. I czy aby na pewno bezpiecznie opierać przyszłość grzewczą miasta na elektrowni, której żywotność jest ograniczona? I jak jak przekonać mieszkańców do podłączania się do ciepła systemowego? Stosować przymus? W polskim prawie nie ma obowiązku przyłączenia do istniejącej sieci ciepłowniczej. Przypominam, że gdy w 2014 roku przebudowano deptak, rozbudowano sieć ciepłowniczą i gazową, na przyłączenie się zdecydował się niewielki procent właścicieli kamienic, na ankiety odpowiedziało 7 proc. mieszkańców spośród 241 budynków.

Tadeusz Gruszka: To konieczne, byśmy mogli odddychać czystym powietrzem. Niewykonalna jest sieć siepłownicza od elektroniki. Powinniśmy jednak zadbać o synchronizację różnych źródeł. Mieszkańcom nie możemy narzucać rozwiązań, powinni mieć alternatywy. JAk ich przekonać? Teraz wiele dzielnic chce podłączyć się do elektrociepłowni. Najlepszym rozwiązaniem będzie niska cena i chęć mieszkańców.

Łukasz Dwornik: Mówimy mnóstwo o walce ze smogiem i ekologii. To są działania doraźne, bo nie mamy diagnozy, audytu, zbadania, ile mamy niestermomodernizowanych domów. Źródło elektrowniane nie wystarczy na cały Rybnik. Musimy mówić o źródłach szczytowych. Musimy przekonywać mieszkańców do programu Czyste Powietrze.

Zbigniew Ciokan: Mieszkańców powinna przekonać cena energii. Bezpieczeństwo trzeba oprzeć na różnych źródłach. OZE powinno być priorytetem, z bezpieczeństwo zapewnią źródła konwencjonalne. Władze elektrowni zaproponują nowe rozwiązania poprzez analizę. Musi być rynek, wówczas podejmie się decyzje biznesowe.

Michał Chmieliński Zamiana źródła ciepła ni zlikwiduje smogu. Miasto nie ma firmy, która rozbudowała by sieć ciepłowniczą. Moim rozwiązaniem jest utworzenie miejskiej spółki ciepłowniczej. Już pozyskałem na to odpowiednie fundusze. A dopóki nie przekonaliśmy mieszkańców Sobieskiego, sprawa jest ciężka. Przygotowałem już 40 doradców w tej sprawie.

Aleksander Larysz: Miasto powinno utworzyć spółkę energetyczną. Będę do tego zachęcać wszystkie konkurencyjne miasta. Przystąpimy do klastra, to wszystko działania choćby na poziomie światowym. Trzeba zastąpić źródło ciepła: gaz, oze, prąd. Chodzi o nasze życie.

Piotr Kuczera: Program Czyste Powietrze musi mieć źródło zasilania. Smog nie jest czymś, co przychodzi z zewnątrz, to element naszej działalności.

Barbara Kubica: Nie ma wielu miejskich terenów inwestycyjnych. Teren w Kłokocinie jest w rękach skarbu państwa. Jakie tereny zaproponuje pan inwestorom i jak przyciągnie ich pan do miasta?

Tadeusz Gruszka: Miasto ma szereg działek do zagospodarowania. Miejsce w Kłokocinie jest blisko sutostrady i umożliwi zagospodarowanie terenu. Inwestycja w jedną jest lepsza, niż kilka na terenie całego Rybnika. Trzeba się postarać, by działka stała się właściwością miasta.

Łukasz Dwornik: Mamy miejsce postojowe przed dworcem "kiss and ride" i tak dalej, ale to wszystko jest błahe. Nie mamy ani jednaego poważnego inwestora, i takich należy pozyskać - takich, którzy zdołają wszystko sfinansować. Musimy ich przyciągnąć, a też zadbać o odpowiednią promocję miasta. Miasto trzeba sprzedać.

Zbigniew Ciokan: Do Rybnika należy zaprosić wszystkich tych, którzy to nie mieszkają. Trzeba stworzyć model finansowania budownictwa wysokiej jakości, wybudować tańsze mieszkania, zapewnić rozrywkę i edukację i opiekę medyczną.

Michał Chmieliński Byłem doradcą bankowym. Aby pozyskać przedsiębiorcę, trzeba mieć na ten temat wiedzę - o inwestorach na Śląsku i w całej Polsce. Wiem, jak do nich dotrzeć, znam ich. Opowiadanie, że gdzieś wyjedziemy i znajdziemy inwestora, to bajki. Ja znam inwestorów. Terenów inwestycyjnych w Rybniku jest trochę i nadają się pod działalność. Mój pomysł to przeniesienie lotniska i zainwestowanie na tym terenie.

Aleksander Larysz: Jedynym terenem inwestycyjnym miasta jest miasto. Wystarczy popatrzeć na Gliwice - połączenie biznesu państwowego z prywatnym jest priorytetem. Wsparcie biznesu jest ważne. Jesteśmy świetnie połączony miastem i musimy wykorzystać to - stworzyć niepowtarzalne w kraju warunki dla biznesu.

Piotr Kuczera: Przy hałdzie przy kopalni Ignacy powstaje taki termin. Współpraca z miastem zdołała zapewnić parę takich przestrzeni - ulica Kolberga, węzły i inne miejsca, w których trwają prace.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mateusz
Proponuję z innej beczki zobaczyć na YT jak kandydaci z BSR stworzyli fajny spot o Rybniku w formie spiewanej. Pomimo iż nie kazdy ma talent do śpiewania, to chyba świadczy to o kreatywności samego zespołu i chęci działania wspólnie jak rodzina czyż nie?
J
Justyna
jak w chlewie! brak szacunku do wyborców!
J
Justyna
Ktomądry, ten zauważy że tylko Chmieliński odpowiadał rzeczowo. potem Dwornik. a reszta nie wiadomo po co tam siedzi.
b
byłam
Kuczera miał minę nieszczęśliwą. Nie dziwne. Jak tego słuchałam, to miałam ochotę zapaść się pod ziemię. Taki wstyd dla miasta, tacy kontrkandydaci. To jest przerażające, że ktoś z tak mała wiedzą i ustami pełnymi frazesów może w przyszłości zostać prezydentem miasta. Boże chroń Kuczerę!
W
Wanessa
spier.oli i trzeba będzie kilkadziesiąt lat żeby wszystko naprawić.
j
jacierpiędolę
na Paruszowcu. Dla mieszkańców tej dzielnicy to duże ułatwienie w dostaniu się na """Gliwicką""""
A
Alojz aus Rybnik
zjeżdżając z ronda Gliwickiego na nowiny ,po lewej jest prywatny dom z którego wydobywał się dym z centralnego ogrzewania . Teraz mam pytanie do Kuczery : Jak to możliwe żeby w centrum Rybnika jeszcze ktoś opalał węglem lub innymi świństwami. No ale znając prezydenta Rybnika ,to temat oleje i siądzie na rowerek poprzyciskać pedały.
M
Marta
Kuczera mu za to zrobi jasełka na rynku i będzie OK.
E
Ecik
Tych 5 łosi bredziło, jak połamani. Zero wiedzy o samorządzie. Ciekawe gdzie postawią tę drukarnię pieniędzy, żeby sfinansować swoje mrzonki?!
K
Karol
Piotr Kuczera nie odpowiadał na pytania i bezczelnie podsmiewal się z kontrkandydatow. Siedział jak w barze. Pewny siebie jest ale już niedługo.
K
Kasia
Piotr Kuczera nawet pytań nie zrozumiał. Nie odpowiadał na zadawane mu pytania tak jak zawsze.
E
Ecik
Pięciu dyletantów i jeden profesjonalista. Po raz drugi Piotr Kuczera rozłożył kontrkandydatow na łopatki.
Dodaj ogłoszenie