MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Dinozaury na żywo" w Chorzowie od jutra! Już wiemy jak wygląda wystawa

Magdalena Mikrut-Majeranek
Od jutra w Chorzowie można zwiedzać wystawę "Dinozaury na żywo". Zobaczyło ją już ponad trzy miliony widzów na całym świecie, w tym 100 tysięcy w samej Warszawie. Prehistoryczne gady odwiedziły już m.in Wiedeń, Monachium czy Singapur. Teraz nadszedł czas na Śląsk.

Na wystawie w Chorzowie można oglądać repliki 40 gadów w skali 1:1. Organizatorzy zabiorą zwiedzających w niezwykłą podróż do świata sprzed 250 milionów lat dzięki pełnym realizmu okazom. Dinozaury wydają rozmaite odgłosy, dzięki czemu bardziej przypominają żywe zwierzęta. Wyją, machają ogonami, czy jak w przypadku pterodaktyli - skrzydłami.

Wystawa objechała już cały świat. W Polsce można było ją oglądać jedynie w Warszawie. Teraz nadszedł czas na Śląsk.

- Uważamy, że Śląsk jest bardzo ważnym punktem w Polsce. Warszawa to stolica, ale na Śląsku jest więcej aktywności. Wystawa, którą można tu oglądać jest dwa razy większa niż ta, zaprezentowana w Warszawie - mówi Nestor Tazueco z organizującej wystawę spółki Ternum.

Dlaczego wybrano akurat chorzowską halę mieszczącą się na terenie Śląskiego Centrum Targowego? - Długo szukaliśmy odpowiedniego miejsca. Zwiedzaliśmy Katowice, Sosnowiec, Gliwie i wiele innych, ale padło na Chorzów. Wiemy, że niedaleko wydarzyła się wielka tragedia, ale mam nadzieję, że nasza wystawa pozwoli nieco zmienić ten wizerunek. Muszę przyznać, że montaż wystawy był luksusowy. Doskonale się nam współpracowało z wszystkimi pracownikami lokalnymi. Są rewelacyjni - ocenia Tazueco.

Wystawę montowały dwie grupy: jedna składająca się z pracowników z Austrii i Niemiec zajmowała się dinozaurami, a drugą tworzoną przez lokalnych pracowników stanowiły osoby zajmujące się budowaniem strefy aktywności dla dzieci. - Wszyscy są tu bardzo życzliwi i świetnie się nam współpracuje - ocenia inwestor.

Wszystkie dinozaury zbudowane zostały przez austriacką firmę ze specjalnej, przyjemnej w dotyku pianki, imitującej skórę. -Aby uzyskać jak najlepsze efekty współpracujemy ze studentami medycyny i weterynarii - wyjaśnia Tazueco. Ekspozycja została podzielona chronologicznie. Zastosowano dywersyfikację ze względu na epoki, w których żyły poszczególne dinozaury. Dodatkowym kluczem zgodnie z którym ustawione zostały dinozaury są ich upodobania żywieniowe. W pierwszej sali możemy zobaczyć gady roślinożerne, a wśród nich m.in.stegozaury.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest deinozuch, co dosłownie można tłumaczyć jako "straszny krokodyl", czyli gigantyczny gigantyczny krokodyl. jest wymarłym krewnym dzisiejszych aligatorów. Miał do 12 m długości i ważył do 8,5 tony.

Dziś organizatorzy wprowadzają ostatnie poprawki, ponieważ wystawa czynna będzie od jutra. Co się zmieni? - Na pewno przygasimy światło. Lampy będą oświetlały z góry wyłącznie dinozaury. Tak, aby wprowadzić nastrój grozy i tajemniczości - wyjaśnia Magdalena - przewodniczka, która oprowadza po wystawie.

Żądnym wiedzy na temat prehistorycznych gadów wszelkich informacji udzielą przewodnicy oprowadzający po wystawie. Można też będzie skorzystać z interaktywnych tablic, na których wyświetlane są informacje dotyczące poszczególnych dinozaurów.

- Większość eksponatów stanowią robotyczne okazy, które ryczą, ruszają ogonami i łapami oraz reagują na obecność człowieka, dzięki wyposażeniu w czujniki ruchu. Dla najmłodszych przygotowaliśmy również specjalne atrakcje, takie jak przejażdżka na dinozaurze czy możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia - mówi Nestor Tazueco z organizującej wystawę spółki Ternum. Wystawę zaplanowano w najdrobniejszych szczegółach. Nie zapomniano o odpowiedniej scenerii imitującej naturalne środowisko życia prehistorycznych gadów.

- Na wystawie można zobaczyć 40 pradawnych gadów, w tym 28 gatunków, m.in. pokaźnych rozmiarów roślinożernego Ceratopsa czy drapieżne Dilofozaury, których tropy znaleźć można również w Polsce w górach świętokrzyskich. Największym okazem będzie mierzący sześć metrów wysokości i 19 metrów długości Tyranozaur Rex - informuje Karolina Sendal.

Poza zwiedzaniem wystawy na najmłodszych czeka moc atrakcji. Każdy śmiałek może wziąć udział z wyścigu z Tyranozaurem Rexem. Można się także powspinać na ściance wspinaczkowej, czy pobawić na mini-placu zabaw, a także obejrzeć dwa filmy w specjalnym kinie. Jeden z nich to film edukacyjny, a drugi to "Świat dinozaurów". Dodatkowo, każdy odwiedzający może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Wielbiciele dinozaurów mogą zabrać kilka z nich do domu. Jak? Tuż za ostatnią ekspozycją znajduje się sklepik z pamiątkami, w którym można kupić miniaturowe replini prehistorycznych gadów.

Wystawę zorganizowaną przez Ternum, LetsGo i EMS na terenie Śląskiego Centrum Targowego, mieszczącego się przy ul. Targowej 26, hala nr 3 w Chorzowie można zwiedzać codziennie od godz. 10.00 do 20.00 od 7 kwietnia aż do 12 czerwca.

Bilety można kupić na www.dinozaurynazywo.pl, a od 7 kwietnia także w kasach na miejscu wystawy.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!