Dlaczego nie znamy historii Śląska? Bo nie mamy prawa znać

Andrzej Stania
Andrzej Stania
Andrzej Stania ARC DZ
Udostępnij:
Dlaczego my, Polacy, nie mamy w powszechnej świadomości, że Śląsk nigdy nie był pod zaborem? Dlaczego my, Polacy, nie wiemy, że w powstaniach śląskich uczestniczyło więcej powstańców niż w sumie w powstaniu listopadowym i styczniowym?

Czy my znamy historię naszego kraju - Polski? Czy znamy historię swojego regionu, np. Górnego lub Dolnego Śląska? Czy mamy w ogóle prawo ją znać? Odpowiadam: nie mamy prawa znać naszej historii (chyba że jesteśmy hobbystami).

Gdyż jesteśmy:
- "ofiarami" zakłamania historii w poprzednim systemie, a naszą wyobraźnię podsycają książki "ku pokrzepieniu serc" Henryka Sienkiewicza, albo
- jesteśmy zamknięci na sensacyjnie brzmiące nowinki prasowe rzucające nowe światło na historię oraz zbyt leniwi i zamknięci, by je sprawdzać, albo
- mamy tytuły naukowe w branży i brak nam determinacji, by swoje "ugruntowane" poglądy weryfikować, albo
- jesteśmy zbyt zadufani w sobie, by dostrzegać wyniki prac badawczych dotyczących czasów współczesnych, opartych na udostępnionych niedawno, bo po 50 latach, materiałach źródłowych zawartych w pracach badawczych - nowych doktoratach, albo
- jesteśmy zbyt młodzi i zostaliśmy dotknięci skutkami ograniczenia siatki godzin w nauczaniu gimnazjalnym i średnim, a bazujemy na podręcznikach, które są owocem skostniałego programu i ww. przyczyn. W przypadku zaś Śląska, to On nie należał do Polski, więc jakie są powody, by o Śląsku uczyć? W efekcie, co rusz jakiś polityk palnie, że Śląsk był pod zaborem!

Mogę powyższą tezę udowadniać punkt po punkcie, ale nie czas i miejsce na to. Zaś czas najwyższy, by zacząć popularyzować niektóre fakty dotyczące wspólnej historii Polski i Jej części Śląska.

Na początek informacja o księciu Opola, Władysławie II Opolczyku.
Otóż po śmierci króla Kazimierza Wielkiego w 1370 roku królem polski został król węgierski - Ludwig Andegaweński (1370-1382). Po koronacji w Krakowie wrócił do Węgier razem z insygniami i jedynie z rzadka w Polsce bywał. Rządził tu przy pomocy regentów. Od 1378 roku był nim śląski Piast książę Władysław Opolczyk, będący na Węgrzech palatynem. Na Rusi piastował on urząd namiestnika od 1372 do 1378 roku, gdzie nadawał liczne przywileje miastom, m.in. dla Lwowa. Wystarał się o erygowanie biskupstwa łacińskiego w Haliczu, a co ciekawe - swoje barwy rodowe przeniósł na Ruś, tyle że zmienił ich kolejność. Jego barwy to na dole błękit, a złoty u góry, a nadał Rusi złoty na dole, a błękit u góry. Dziś są to barwy Ukrainy. Sprowadził w 1382 roku węgierski Zakon Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, czyli oo. paulinów, i ufundował im klasztor w Częstochowie. To właśnie dzięki "Opolczykowi" weszli oni w posiadanie cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. W Polsce był on słusznie kojarzony z forsowaniem, polityki prowęgierskiej - nie przyniosło mu to jednak na dłuższą metę korzyści. W związku z tym uważano go w Polsce za obcego księcia.

ZGADZASZ SIĘ Z AUTOREM? NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 48

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ave Silesia
Śląsk nigdy nie był pod zaborami do momentu kiedy trafił do Polski, teraz Śląsk jest pod okupacją Polską!
Tzw powstania Śląskie ktore wywołała Polska strona po przegranym plebiscycie na rzecz Niemiec, to byla wojna domowa a Ci tzw powstańcy Śląscy to bylo regularne Polskie wojsko i najemnicy z terenow Polskich.
Wojna("powstanie Śląskie") wywołane przez Polaków wygladalo jak niedawna napaść Rosji na Ukraine, "zielone ludziki" które opanowały obce terytorium!
Kazimierz wielki zrzekł sie Śląska na zawsze, zresztą wczesniej Śląsk tez nie był Polski tylko byl " wynajmowanym terytorjum" przez korone ...
A
Ave Silesia
Polecam książkę Dariusza Jarczyńskiego o prawdziwej historii Śląska!
G
Gryjta
Zeflik,jesli kogos nazywa sie nieukiem-to trzeba samemu doporzandku pisac-a jak nie umiesz pisac po niemiecku-to pisz tak jak umiesz-ale z polszczyzna tez masz klopoty!Bo mysle,ze nie wiesz ,co piszesz.A kabociorze-to som ludzie twojego formatu-po niemiecku nie umiom a po polsku zapomnieli-jak przyjadom na bezuch do Niemiec-to pieronowe Niemce-bo majom owczarka alzackiego w zegrodzie zakopanego/auf Deutsch Schäferhund/-a w Polsce i na Slonsku to" mowia"-i som prawdziwymi Polakami-takich tu je dosc-niemiecki kobot oblecze i jest Niemcem-a do Polski przyjedzie-i sie cieszy,ze powrocil do ojczyzny-Polski!A to sie nazywo Bundesrepublik-a nie jak tys napisol-a blyndow zes narobil w pierony,kajzes sie to nauczyl-mie cie jest zol!
Z
Zeflik
Przeczytaj także to co pisali Ślązacy o Śląsku jak Korfanty i inni. My Ślązacy w odróżnieniu od Schlesien Volku i zwykłych kabociorzy jak zawsze mółwiliśmy że Śląsk był pod ZABOERM ostatnio pruskim. Oczywiście Schlesin Volk i kabociorze zaprzeczają temu, co dla przeciętnego Ślązaka było oczywiste. Śląsk zabrał przemocą król czeski, potem przemocą Śląsk zabrała Austria, następnie przemocą Śląsk zabrały Prusy. Oszywistą rzeczą jest to, zaborem jest to co zostało zabrane. Dopiero nasi starzykowie wyzwolili spod pruskiego ZABORU !!!!! Ile ci Stanio płacą ziomkowike ci z Bund der Vertreibene aus Bunesrepublik Detschland? ? Wstyd dla gazety aby takiego kabociorza publikować!
L
Landsmann
Jeżeli znasz Niemiecki i podasz adres - jestem do usług.Brak podręczników do historii Śląska,
jest podyktowany tym że jest ona historią innego państwa i rację ma autor artykułu twierdząc
że nie ma potrzeby zajmowac się obcą historią.Tym bardziej że kłoci sie ona z polskim mitem
o odwiecznej Polskości tych ziem.
a
antykrol
Do Krola - a co TY zrobiłeś dla śląska. Znamy takich i jest ich nie mało na śląsku że co by się nie zrobiło aby wizerunek śląska wreszcie ujrzał światło dzienne, zawsze będą na 'nie'.
k
kibol
Dlaczego? Bo to są mieszańcy, którzy kiedyś stwierdzili, że tam jest ich ojczyzna gdzie są
ich pieniądze.
M
Matek
Wspólna historia Slaska i Polski zaczela sie od wojny domowej. Wstyd. Chyba nie pasujemy do siebie.
G
Gryjta
A dlaczego Krzyzacy byli na polnocy Polski-Malbork i okolice-i dlaczego walczyli z Polakami i Litwinami?Mozna zaczac od Konrada Mazowieckiego,tak sie historia zaczele-ale wiadomo-prawda po stronie zwyciescy...
n
njoy
j/w
G
Gryjta
Tys sie pomylyl-Celtowie nie byli na Slonsku-oni byli konsek dalij na zachod-mozno za duza Asterixow czytosz.Faktem jest natomiast,ze starozytni Rzymianie handlowali z Silesia-dzielnice miedzy dzisiejsza Odra i Nysa-dzielnice dalej na polnoc az do Baltyku byly znane/handel bursztynem/ale dla Rzymian byly to dzielnice "dzikie"okreslana jako Barbaren-tak samo jak dzielnice za ochronnym walem /Limes/ktory ciagnie sie przez dzisiejsze tereny Niemiec.
a.p.w Europie egzystuje panstwo ktorego granice od ca700lat sie niezmienily-moze ktos wie?Zycze milej dalszej dyskusji-nie skaczmy sobie do krtani/nie hytomy sie za hyrdek/,tylko kazdy niech doda swoje argumenty co maja rynka i noga/reke i noge/.pozdrowiom was
j
jaga
bo w historii Śląsk kojarzony był z Wrocławiem i Opolem, a historia Górnego Śląska? czy jest jakaś książka o naszej historii ? chętnie kupię !
R
Raimundo Silesius
Gdyby Polacy poznali prawdziwą historię Polski,mogli by z rozpatrzy popełnić zbiorowe samobójstwo.
W
Wanda (Rwanda)
Stania, to populista, jeden z wielu. Z wielu ostatnio "doskakujacych".
No i wieloletni wyzeracz. Takcih Slask nie potrzebuje,
a nawet powinien pogonic - do (zabrynickiego) lasa.
K
Krol
Andrzej zawsze na kacu Stania tyle lat Pan miał jako Prezydent miasta i co Pan zrobił dla świadomości historycznej Ślązaków? teraz sie nagle wszystkim przypomina wstydźcie się a najlepiej niech sie ten ZG sam rozwiąże aparatczycy tfuj!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie