Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dom Jerzego Pilcha w Wiśle będzie siedzibą instytucji kultury. Na wiślańskim Parteczniku szykują się duże zmiany. Remont w przyszłym roku?

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W samym budynku powstać ma dom pracy twórczej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W samym budynku powstać ma dom pracy twórczej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE JAK
Minęły już trzy lata od śmierci Jerzego Pilcha i ponad rok od odkupienia przez samorząd Wisły rodzinnego domu pisarza w wiślańskiej dzielnicy Partecznik. Ten obiekt zostanie przebudowany, by stać się sercem nowej instytucji kultury.

Nową instytucję kultury, która ma powstać w Wiśle, mają tworzyć samorząd województwa śląskiego i tutejszy, lokalny samorząd.

– We wrześniu lub w październiku na sesji sejmiku województwa śląskiego ma zostać uchwalony statut samodzielnej instytucji kultury. Jesteśmy jednocześnie na etapie tworzenia dokumentacji przebudowy domu. Otrzymałem już pełną koncepcję wraz z inwentaryzacją budynku – powiedział burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Jak zaznaczył, wstępny projekt nie jest obecnie w żaden sposób korygowany i z pewnością ulegnie jeszcze zmianom. Nowa instytucja ma przede wszystkim zająć się rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, którego – do tej pory – trzy edycje odbyły się w Wiśle.

– Szacujemy, że remont i adaptacja może kosztować około 1,8 mln zł. W tej chwili, po uzgodnieniach z urzędem marszałkowskim, mamy około 1 mln zł. Około 600 tys. zł z województwa i reszta z budżetu Wisły – podkreślił burmistrz T. Bujok.

W samym budynku powstać ma dom pracy twórczej. Stanie się on areną wydarzeń kulturalnych, a szczególnie literackich. W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha. Tomasz Bujok wyraził nadzieję, że remont uda się zrealizować w przyszłym roku.

Samorząd Wisły odkupił wiślański dom zmarłego pisarza w kwietniu ubiegłego roku. Kosztował on 700 tys. zł.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Mieszkał tam do 10. roku życia, potem wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. Z końcem lat 90. przeniósł się na łamy „Polityki”. Później jego felietony ukazywały się w „Dzienniku” i „Przekroju”.

Pierwsza książka Jerzego Pilcha – „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” – została uhonorowana nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Literacką Nagrodę Nike przyniosła mu w 2001 roku książka „Pod Mocnym Aniołem”. Dobrze znane są również jego powieści, takie jak: „Bezpowrotnie utracona leworęczność” i „Wiele demonów”.

Pisarz zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany. Miał 67 lat.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera