Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom książęcy raciborskiego zamku powrócił do dawnego średniowiecznego blasku. Przygotowano masę nowych atrakcji. ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W domu książęcym można oglądać: multimedialną prezentację pt. Na raciborskim zamku; salę tronową z ekspozycją pt. Skarby raciborskiej kolegiaty; wystawę Władcy mórz z modelami wielkich żaglowców wojennych; XIX-wieczny gabinet księcia von Ratibor; zbiór ponad trzystu eksponatów - militariów z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Imperium Osmańskiego, a także - na niższym poziomie - wystawę nawiązującą do średniowiecza (zbrojownia, izba wojów, kuchnia, ryneczek rzemieślników). Atrakcją tej ostatniej jest komnata alchemika i chata czarownicy.
W domu książęcym można oglądać: multimedialną prezentację pt. Na raciborskim zamku; salę tronową z ekspozycją pt. Skarby raciborskiej kolegiaty; wystawę Władcy mórz z modelami wielkich żaglowców wojennych; XIX-wieczny gabinet księcia von Ratibor; zbiór ponad trzystu eksponatów - militariów z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Imperium Osmańskiego, a także - na niższym poziomie - wystawę nawiązującą do średniowiecza (zbrojownia, izba wojów, kuchnia, ryneczek rzemieślników). Atrakcją tej ostatniej jest komnata alchemika i chata czarownicy. Zamek Piastowski/FotoPerla.eu
22 marca 2024 roku uroczyście otwarto po renowacji dom książęcy Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Inwestycja za 20 mln zł, zrealizowana przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu, przywróciła wnętrzom siedziby władców Górnego Śląskiego historyczny wygląd. Przygotowano nowe wielotematyczne, a także multimedialne wystawy, m.in. wyprawę w magiczny świat średniowiecza, a także kilkaset eksponatów. Co jeszcze zmieniło się na Zamku? Zobaczcie zdjęcia z otwarcia.

Dom książęcy raciborskiego zamku w dawnym blasku

Wnętrza dawnej siedziby książąt opolsko-raciborskich zyskały nowy wystrój i wyposażenie. Pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przywrócono im historyczny wygląd. Komnaty zapełniły nowe wystawy. Trwająca ponad rok inwestycję, ze środków Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład oraz własnych, przeprowadził Powiat Raciborskiego.

- Rozpoczął ją wystrzał armatni Raciborskiego Bractwa Kurkowego. W zamkowej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa zaśpiewał chór z parafii pw. św. Mateusza i Macieja w Brzeziu. Wnętrzne świątyni wypełniło doniosłe Gaude Mater Polonia. W części oficjalnej starosta raciborski Grzegorz Swoboda przypomniał historię przeprowadzonej renowacji. Z kolei o historii zamku i księstwa mówili prof. Jerzy Sperka z Uniwersytetu Śląskiego oraz Grzegorz Wawoczny, wicedyrektor zamku - relacjonuje Grzegorz Nowak, starszy ds. projektów wystawienniczych Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Zobaczcie zdjęcia zamku po renowacji

Na tym jednak nie koniec. W kwietniu gotowa będzie w słodowni duża wystawa multimedialna poświęcona średniowiecznym dziejom Górnego Śląska. To jedna z większych tego typu ekspozycji w Polsce.

Wszystko kosztowało ponad 20 mln zł. Władze powiatu są przekonane, że Zamek Piastowski, stanie się dzięki temu mocnym punktem na mapie turystycznej Śląska i Polski.

- W domu książęcym można oglądać: multimedialną prezentację pt. Na raciborskim zamku; salę tronową z ekspozycją pt. Skarby raciborskiej kolegiaty; wystawę Władcy mórz z modelami wielkich żaglowców wojennych; XIX-wieczny gabinet księcia von Ratibor; zbiór ponad trzystu eksponatów - militariów z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Imperium Osmańskiego, a także - na niższym poziomie - wystawę nawiązującą do średniowiecza (zbrojownia, izba wojów, kuchnia, ryneczek rzemieślników). Atrakcją tej ostatniej jest komnata alchemika i chata czarownicy - mówi Grzegorz Nowak, starszy ds. projektów wystawienniczych Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Zamek w Raciborzu jest czynny: w okresie od 1 października do 31 marca: od wtorku do piątku: 9.00-16.00, w soboty, niedziele i święta: 10.00-18.00; w okresie od 1 kwietnia do 30 września: od wtorku do niedzieli: 10.00-18.00.

www.zamekpiastowski.pl

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera