Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Gliwicach nagrodzone w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2022 w kategorii „Dokonania z zakresu konserwacji”

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Muzeum w Gliwicach po raz kolejny zdobyło uznanie i nagrodę w ramach Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku 2022. Za projekt "Do ostatniej nitki. Konserwacja gorsetów tradycyjnych ze zbiorów Muzeum w Gliwicach" został uhonorowany główną nagrodą w kategorii "Dokonania z zakresu konserwacji".

Nagrody i wyróżnienia w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2022 wręczono 24 listopada, podczas uroczystości w budynku Łaźni Łańcuszkowej, w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Przedsięwzięcia realizowane przez Muzeum w Gliwicach po raz kolejny na przestrzeni ostatnich lat zostały docenione i nagrodzone przez Marszałka Województwa Śląskiego. W ramach Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku 2022 główną nagrodę w kategorii „Dokonania z zakresu konserwacji” otrzymał projekt „Do ostatniej nitki. Konserwacja gorsetów tradycyjnych ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”. W trakcie tego trwającego niemal roku przedsięwzięcia, przeprowadzono konserwację elementów tradycyjnego stroju, należących do zbiorów Działu Etnografii i Antropologii Miasta Muzeum w Gliwicach.

Po wielu miesiącach drobiazgowych i skomplikowanych prac renowacyjnych, cieszyńskie żywotki oraz rozbarskie wierzchnie (powstałe w większości w 2 poł. XIX w.), ponownie mogły cieszyć oko zwiedzających w ramach wystawy czasowej na Zamku Piastowskim. Podsumowaniem prac była także towarzysząca jej publikacja „Do ostatniej nitki” – mówi Marta Paszko, kierowniczka Działu Etnografii i Antropologii Miasta gliwickiego Muzeum, pomysłodawczyni i koordynatorka zwycięskiego projektu. Konserwację przeprowadziła Anna Makulec z Pracowni Konserwatorskiej Makkon.

Gliwickie muzeum wyróżnione również za inne projekty

W kategorii „Wystawy” wyróżnienie otrzymała ekspozycja „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”, powstała we współpracy gliwickiego Muzeum z Muzeami Narodowymi w Krakowie i we Wrocławiu. Kuratorką ekspozycji była Patrycja Gwoździewicz, kierowniczka Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

W kategorii "Publikacje", Muzeum w Gliwicach otrzymało wyróżnienie za dwutomową monografię, stanowiącą zwieńczenie długoterminowego projektu dotyczącego „Halsztackiego cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu (stan. 16) pow. gliwicki”. Warto podkreślić, że publikacja gliwickiego muzeum została również wyróżniona w bieżącym roku w renomowanym polskim konkursie muzealnym „Sybilla” za najwybitniejsze osiągnięcia w kategorii projektów naukowo-badawczych. W wyniku prowadzonych wykopalisk, muzeum zgromadziło imponującą kolekcję ponad 8000 przedmiotów, w tym ceramicznych, szklanych, brązowych i żelaznych artefaktów, fragmentów tekstyliów, oraz pozostałości drewnianych konstrukcji grobów. Po gruntownym zbadaniu pozyskanych artefaktów, ukazała się dwutomowa publikacja pt. „Cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza w Świbiu na Górnym Śląsku”, autorstwa Moniki Michnik, Karola Dzięgielewskiego i Aldony Garbacz-Klempki, przy współpracy z zespołem naukowców z różnych ośrodków badawczych w Polsce.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera