MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dookoła świata pociągiem, statkiem lub samochodem

Katarzyna Pachelska
Michael Palin ruszył tropem Phileasa Fogga po 115 latach od wyprawy bohatera powieści Verne'a

Po co ktoś miałby w 1988 r., po 115 latach, powtarzać podróż w 80 dni dookoła świat Phileasa Fogga, a my czytać o niej 22 lata później?

Bo śladem bohatera powieści Juliusza Verne'a udał się nie kto inny, a Michael Palin, członek legendarnej grupy Monty Pythona, satyryk, aktor, dziennikarz, autor książek dla dzieci i w końcu podróżnik. Jego podróżnicza pasja zaczęła się właśnie od pomysłu powtórzenia wyczynu bohatera powieści Verne’a. Wprawę, która zaczęła się w Londynie i wiodła przez Kair, Dubaj, Bombaj, Singapur, Hongkong, Tokio, Los Angeles, Chicago i Nowy Jork, filmowała ekipa BBC.

W 1988 r. przejechanie świata w 80 dni wydawało się błahostką. Szkopuł w tym, że Palin nie chciał korzystać z samolotów. Okazało się, że latanie tak zdominowało podróże, że wiele tras można przebyć prawie wyłącznie samolotem, a pasażerskie połączenia morskie zostały zlikwidowane. Palin i jego ekipa stracili wiele czasu i nerwów na kombinowanie, jak przepłynąć z kontynentu na kontynent. Musieli wręcz błagać armatorów i kapitanów statków handlowych, by pozwolili im się z nimi zabrać. Podróżnicy lądowali więc najczęściej w kabinie lekarza lub wręcz okrętowym szpitalu. Nie lepiej było z pociągami, zatłoczonymi do granic przyzwoitości w Azji, służącymi raczej do kontemplowania widoków niż szybkiego przemieszczania się w USA, a w Europie - opóźnionymi ze względu na strajk.

Palin ma dar obserwacji rzeczywistości, i choć nie mógł się zatrzymywać na dłużej w żadnym miejscu, to w notatkach z podróży udaje mu się oddać ich klimat. Poza tym, mimo że w czasie drogi nie ominęły go choroby, to zawsze chciał więcej zobaczyć, przeżyć, pogadać z ludźmi.

Książka zawiera kilkanaście zdjęć z podróży, poglądową mapę świata z wytyczoną trasą przebytą przez Palina (szkoda, że nie jest dokładniejsza), i jako bonus - rozdział, w którym Palin 20 lat po wyprawie, już za pomocą samolotu, odwiedza miejsca, w których był, i ludzi, których spotkał. Najwięcej wzruszenia dostarcza wizyta w Indiach, gdzie mieszkają członkowie załogi drewnianej łodzi dau, którą Brytyjczycy przez tydzień podróżowali z Dubaju do Bombaju.

Michael Palin, "W 80 dni dookoła świata", Wyd. Insignis, Kraków 2010, str. 330, cena: 35 zł. Premiera 16 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!