MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remonty dróg w Czeladzi. Wkrótce początek przebudowy ul. Bytomskiej. Gdzie kierowcy muszą uważać?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi rozpoczął się remont ulicy MiłejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi rozpoczął się remont ulicy MiłejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
W Czeladzi rozpoczęły się remonty kolejnych dróg, co jest dobrą informacją dla mieszkańców i kierowców. Oczywiści wiąże się to z utrudnieniami w codziennym przemieszczaniu się po mieście, ale potem ma być już tylko lepiej. Gdzie zatem musimy uważać na ekipy drogowców?

Spis treści

Remonty dróg w Czeladzi: przy ul. Handlowej gotowy chodnik, czas na nową nawierzchnię

Przy ul. Handlowej, prowadzącej m.in. do Centrum Handlowego M1, prawie gotowy jest nowy chodnik i wkrótce wykonawca prac rozpocznie remont jezdni. Prace rozpoczęły się tutaj w marcu i mają potrwać maksymalnie 11 miesięcy. Inwestycja jest możliwa dzięki kolejnemu wsparciu finansowemu, jakie miasto Czeladź pozyskało z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. To kwota 800 tysięcy złotych, a więc połowa z potrzebnych na to przedsięwzięcie funduszy. Całe przedsięwzięcie będzie bowiem kosztowało 1 mln 568 tys. 803,73, a zajmuje się nim Zakład Robót Komunalnych BUD-KOM z Wojkowic.

Wymieniona zostanie nawierzchnia na odcinku o długości 782 metrów. Prace związane z jezdnią polegać będą na sfrezowaniu starej nawierzchni asfaltobetonowej i wykonaniu nowych warstw bitumicznych. W ramach remontu zostaną też wymienione krawężniki betonowe po obu stronach jezdni na remontowanym odcinku. Ponadto na odcinku 970 metrów zostanie wykonany remont istniejącego chodnika.

- Jest też dobra wiadomość z sąsiedniej, powiatowej ulicy ulicy Wiejskiej, bo wyłoniony przez Powiatowy Zarząd Dróg wykonawca rozpoczął tak oczekiwany przez naszych mieszkańców remont tej ulicy – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Powiat remontuje też nawierzchnię ulicy Katowickiej. Kierowcy jadący w stronę Sosnowca - Milowic muszą pamiętać, że wprowadzona została tutaj tymczasowa organizacja ruchu, którą steruje sygnalizacja świetlna.

Remonty dróg w Czeladzi: zmienia się także ul. Miła

Długo czekała na remont ulica Miła, ale i tam prace w terenie już trwają. Kiedy miasto chciało przystąpić wcześniej do remontu tej ulicy, okazało się, że teren, na którym leży droga, nie należy do miasta.

- Porządkowanie spraw własnościowych trwało kilka lat i dopiero w ubiegłym roku, po decyzjach sądowych, ulica stała się własnością miasta. W tym roku znalazła się w planie remontów, który właśnie się rozpoczął. To jedna z ostatnich miejskich ulic w tej części miasta, którą remontujemy. Po remoncie Miłej urokliwe osiedle przy tej ulicy dopasuje się swoim wyglądem do wyremontowanych terenów byłej kopalni Saturn – podkreślił burmistrz Czeladzi.

Remonty dróg w Czeladzi: nowa droga, chodniki i kanalizacja przy ul. Bytomskiej

Samorząd Czeladzi pozyskał także prawie 3,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na generalny remont i przebudowę ulicy Bytomskiej oraz budowę nowej obwodnicy. Budowa obwodnicy osiedla Rojce (I etap) zostanie wsparta dofinansowaniem w wysokości ponad 1,9 mln zł, natomiast przebudowa ulicy Bytomskiej wraz z budową kanalizacji deszczowej kwotą ponad 1,3 mln zł.

- Kilka lat temu wyremontowaliśmy już tę część ulicy Bytomskiej, która nie wymagała wymiany podziemnych sieci i budowy kanalizacji. Dzięki pozyskanym funduszom zakończymy proces skanalizowania i wymiany sieci w tej części Starego Miasta. Niedawno przeprowadziliśmy, też za pozyskane w części pieniądze, kompleksowe remonty sąsiednich ulic Kilińskiego, Niwy i Boguckiego i nieco wyżej ul. Ogrodowej – zapowiadał już wcześniej Zbigniew Szaleniec.

Dzięki inwestycji na ul. Bytomskiej cały obręb Starego Miasta będzie miał kanalizację, wymienione wszystkie pozostałe sieci i odnowione nawierzchnie dróg oraz chodników. Inwestycją ma zająć się spółka General Development Sp. z o.o. z Tarnowskich Gór. Będzie ją wykonywać za niecałe 2,4 mln zł.

Zakres prac Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Czeladzi obejmuje w szczególności: przygotowanie terenu pod inwestycję, roboty rozbiórkowe, roboty ziemne, budowę kanalizacji deszczowej, remont i przebudowę chodników, przebudowę drogi wraz z wymianą nawierzchni. Przedmiot zamówienia w zakresie Czeladzkich Wodociągów Sp. z o.o. obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami na podstawie dokumentacji projektowej pn.: „Projekt budowy sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej”.

Zakres prac Czeladzkich Wodociągów Sp. z o.o. obejmuje w szczególności:

  • roboty ziemne,
  • budowę kanalizacji sanitarnej od studni S 50 w ul. Bytomskiej wraz z przyłączami w tym przyłącza dla budynków nr 106,104,102,100 i 98 przy ul. Bytomskiej

Remonty dróg w Czeladzi: powstanie też obwodnica osiedla Rojce

Budowa nowej drogi, obwodnicy osiedla Rojce, stanowić będzie z kolei alternatywne połączenie ulicy Grodzieckiej z ulicą Będzińską. Nowa obwodnica nie tylko stworzy alternatywny dojazd do ul. Będzińskiej, ale też otworzy dostęp do miejskich terenów budowlano-mieszkaniowe, obok powstającego już osiedla przy Będzińskiej.

Wjazd na obwodnicę od strony Będzina planowany jest przez skrzyżowanie od ul. Północnej (za MLP) a wyjazd przy wiadukcie na ul. Grodzieckiej. Pierwszy etap budowy obwodnicy prowadził będzie od ul. Grodzieckiej a kończył się na zapleczu terenów MLP i realizowany będzie w 2024 roku roku.

Do Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Czeladzi wpłynęło 14 ofert od firm i konsorcjów, które chcą zająć się tą inwestycją. Zaoferowane za prace kwoty wahają się od nieco ponad 3,3 mln zł do ponad 4,9 mln zł. Trwa jeszcze analiza ofert, przed wyborem najkorzystniejszej propozycji. Miasto zamierza przeznaczyć na realizację tego przedsięwzięcia ponad 4 mln zł.

W Czeladzi zakończył się w 2023 roku generalny remont m.in. ul. Ogrodowej, a także ul. Boguckiego, Niwa oraz Kilińskiego. Trwa jeszcze przebudowa ul. Staropogońskiej. Wspólnie z powiatem będzińskim miasto kończy także remont nawierzchni ul. Dehnelów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni