Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczny apel władz powiatu cieszyńskiego i dyrekcji Szpitala Śląskiego. Brakuje lekarzy na oddziale pediatrycznym

JAK
Szpital Śląski w Cieszynie
Starostwo Powiatowe i Szpital Śląski w Cieszynie zaapelowały do lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów z powiatu cieszyńskiego o pomoc w obsadzie dyżurów na oddziale pediatrycznym w ZZOZ w Cieszynie.

- Obecna trudna sytuacja kadrowa może doprowadzić do konieczności zamknięcia oddziału z uwagi na brak personelu medycznego. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, ponieważ jest to jedyny taki oddział w naszym powiecie. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa dzieciom oraz ich rodzicom poprzez utrzymanie ciągłości pracy tego ważnego oddziału - mówi Janina Żagan, wicestarosta powiatu cieszyńskiego.

Przepełnione są wszystkie oddziały pediatryczne

Problem ten nie dotyczy tylko cieszyńskiej lecznicy, gdyż podobna sytuacja występuje w wielu polskich szpitalach. Wicestarosta Żagan podkreśliła, że oddziały pediatryczne pękają w szwach.

W Cieszynie na 19 miejsc przyjętych jest 18 małych pacjentów. Gdyby dzisiaj szpital zamknął oddział pediatryczny, mali pacjenci musieliby szukać miejsca w sąsiednich placówkach medycznych, a one są także przepełnione.

- Jeszcze rok temu było leczonych tutaj po kilka, maksymalnie kilkanaścioro dzieci, a w tej chwili jest pełny oddział. Jeżeli szpital zamknie oddział pediatryczny, a będzie zmuszony to zrobić w przypadku braku personelu medycznego - właściwie lekarzy pediatrów, co wtedy lekarze rodzinni zrobią ze swoimi pacjentami, gdzie ich poślą w sytuacji, kiedy będą wymagali leczenia szpitalnego? Czy o tym ktoś myśli w ogóle? Czy zastanawiają się nad losem swoich podopiecznych? Odwołujemy się do ich sumień, do ich ideałów, poczucia odpowiedzialności za swoich pacjentów! Pomóżcie szpitalowi cieszyńskiemu, dajmy tam naszych lekarzy, chociaż na jeden dyżur w miesiącu - dodała Janina Żagan.

Jest pomysł na rozwiązanie problemu

Władze powiatu wyjaśniły, że oddział można uratować, jeżeli przychodnie lekarskie z powiatu cieszyńskiego tzw. POZ-ety oddelegują co najmniej jednego lekarza rodzinnego, internistę czy pediatrię na jeden dyżur w miesiącu. Dyrekcja szpitala ma zabezpieczone na ten cel pieniądze.

Nie przeocz

Janina Żagan podkreśliła, że Zarząd Powiatu Cieszyńskiego, mając na względzie dobro małych pacjentów, nie chce zamknięcia tak bardzo potrzebnego oddziału i stanowczo sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

Zamknięcie pediatrii dla rodziców oznacza także konieczność szukania pomocy w innych, bardziej odległych szpitalach, co potencjalnie może stworzyć zagrożenie dla życia i zdrowia najmłodszych mieszkańców z powiatu cieszyńskiego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera