Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastyczny wzrost zgonów Polaków. Tak źle nie było od czasów II wojny światowej

MJ
pixabay
Taka liczba zgonów jak w 2018 r. była przewidywana dopiero na lata 30. - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W zeszłym roku w Polsce zmarło aż 414 tysięcy osób. Główne przyczyny tak fatalnych statystyk to palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta oraz wysokie ciśnienie krwi. Problemem jest również nieświadomość zdrowotna Polaków.

Drastyczny wzrost zgonów Polaków

Gazeta Prawna przedstawiła wstępne statystyki GUS dotyczące wzrostu śmiertelności Polaków.

- W ubiegłym roku zmarło 414 tys. mieszkańców naszego kraju, czyli o ok. 3 proc. więcej niż w roku poprzednim – wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To niechlubny rekord. Od zakończenia II wojny światowej nie było roku, w którym rozstało się z życiem tak wielu Polaków. Tak dużą jak w ubiegłym roku liczbę zgonów GUS przewidywał dopiero w 2032 r. - czytamy w dzienniku.

Według profesora Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, za 1-2 proc. wzrostu odpowiada starzenie się społeczeństwa. Seniorów przybywa, bo siedemdziesiątkę przekraczają roczniki powojennego wyżu demograficznego.

Przyczyny śmierci Polaków

Dane o przyczynach zgonów Polaków GUS udostępnia z rocznym opóźnieniem. Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski" wskazuje jednak, że Polacy są sami sobie winni, bo nie wiedzą, co szkodzi zdrowiu, a także nie przestrzegają zaleceń lekarskich.

Według specjalistów najbardziej życie skróca nam palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta oraz wysokie ciśnienie krwi. Jak podaje "DGP" - W 2017 r. czynniki ryzyka, na które mieliśmy wpływ, odpowiadały za utratę 37,3 proc. lat przeżytych w zdrowiu (bezpośrednio związane z dietą odpowiadały za 14,2 proc., palenie tytoniu za 17,2 proc.).

Na tak złe statystyki dot. ilość zgonów w Polsce wpływ ma także brak efektywnej edukacji zdrowotnej polskiego społeczeństwa oraz ignorowanie zaleceń lekarzy.

- Niemal co piąty chory na nadciśnienie stosował się tylko częściowo albo w ogóle nie stosował do zaleceń lekarza. W przypadku cukrzycy dotyczyło to 32 proc. pacjentów - czytamy w dzienniku

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo