MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki zostanie odrestaurowany. To najstarszy katowicki zabytek

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Ogłoszono przetarg na renowację najstarszego zabytku w Katowicach.
Ogłoszono przetarg na renowację najstarszego zabytku w Katowicach. KAW
Najstarszy zabytek Katowic zostanie zmodernizowany, mowa o kościele pw. św. Michała Archanioła ulokowanym w Parku Kościuszki. Jak poinformował katowicki magistrat, rozpoczęto postępowanie przetargowe w sprawie przeprowadzenia pełnej renowacji technicznej i estetycznej bryły kościoła i jego otoczenia.

Miasto ogłosiło przetarg, a kościół już został wyłączony z użytkowania i jest niedostępny dla wiernych oraz zwiedzających z uwagi na planowe prace budowlano-konserwatorskie.

- Zespół kościelny w Parku Kościuszki trafił do Katowic z Syryni w pierwszej połowie XX w. i składa się z kościoła oraz wolnostojącej dzwonnicy. Całość otoczona jest drewnianym ogrodzeniem i w 1971 r. została wpisana do rejestru zabytków, co oznacza, iż wszelkie prace na tym terenie można wykonywać wyłącznie za zgodą Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Z tego względu obiekt znajduje się pod opieką Muzeum Historii Katowic i na co dzień jest udostępniany pobliskiej Parafii św. Michała Archanioła w Katowicach - dodaje prezydent.

Wykonawca, który zostanie wybrany przez miasto zobowiązany zostanie do opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej dla zespołu kościelnego, obejmującego drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła, dzwonnicę, ogrodzenie i zagospodarowanie terenu, a następnie wykonania robót budowlanych i prac konserwatorskich w zakresie drewnianego kościoła oraz jego najbliższego otoczenia.

- Z uwagi na fakt, iż mamy tu do czynienia z obiektem o wysokich walorach estetycznych i ogromnej wartości historycznej dla naszego regionu, w pierwszej kolejności planowane są prace mające na celu zabezpieczenie obiektu, zarówno poprzez konserwację poszczególnych elementów konstrukcyjnych, jak również pod kątem bezpieczeństwa pożarowego. Zostanie wymienione również całe poszycie dachowe, wykonana impregnacja drewna oraz fumigacja obiektu, a więc proces polegający na pozbyciu się szkodników żyjących w drewnie. Całkowitej wymianie podlegać będzie instalacja elektryczna oraz system sygnalizacji pożaru. W zakresie robót podstawowych planowane jest także wykonanie systemu gaśniczego opartego na działaniu tzw. mgły wodnej - mówi Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., miejskiej spółce która prowadzi przetarg w imieniu Katowic.

Firma, która zajmie się renowacją będzie musiała zrealizować prace w ciągu 13 miesięcy od podpisania umowy. W ogłoszeniu przetargowym uwzględniono kilka praw opcji.

- Pierwsze z nich dotyczy wykonania robót budowlano-konserwatorskich dla drewnianej dzwonnicy w zakresie m.in. fumigacji i pełnej impregnacji drewna, wymiany poszycia dachowego - w tym odtworzenia pierwotnego układu okładziny ścian dolnej części wieży z gontów. Drugie z praw opcji dotyczy robót budowlano-konserwatorskich dla zagospodarowania terenu wraz z ogrodzeniem - w przypadku zlecenia tego zakresu, wykonawca zostanie zobowiązany m.in. do impregnacji ogrodzenia i wymiany gontów, wykonania zewnętrznej iluminacji, aranżacji zieleni i lapidarium. Ostatnie, trzecie prawo opcji dotyczy aranżacji wnętrz kościoła, tj. konserwacja/odtworzenie elementów wyposażania jak np. ambona, lektorium, ołtarz i obejmuje zarówno prace projektowe, jak i ich realizację - informuje biuro prasowe urzędu miejskiego.

Oferty będzie można składać do 11 lipca, a inwestycja będzie realizowana ze wsparciem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Zabytkowy kościół w sercu województwa śląskiego

Kościół znajdujący się w Parku Kościuszki w Katowicach został przeniesiony z Syryni w 1938 roku. Umiejscowiono go na najwyższym punkcie parku - Wzgórzu Beaty, które wznosi się na 334,5 m n.p.m. Początkowo planowano stworzenie skansenu w Parku Kościuszki, ale ostatecznie do tego nie doszło. Prawdopodobnie kościół został zbudowany w 1510 roku. Niemiecki historyk sztuki, Hans Lutsch, twierdził, że świadczyła o tym data wyryta na belce progowej, która niestety nie zachowała się do naszych czasów. Istnieją jednak także hipotezy sugerujące, że kościół pochodzi z 1305 roku, a data na belce odnosiła się do jego renowacji lub rozbudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni