MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze. Wielu mieszkańców i pielgrzymów przeszło wałami

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wielu częstochowian i pielgrzymów w Wielki Piątek przeszło wałami jasnogórskimi, uczestnicząc w tradycyjnej Drodze Krzyżowej. Poprowadził ją i rozważania przy stacjach głosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Droga Krzyżowa na Jasnej Górze

W Wielki Piątek, 29 marca, na wałach jasnogórskich częstochowianie tradycyjnie modlili się podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Poprowadził ją i głosił rozważania przy poszczególnych stacjach, metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Droga Krzyżowa rozpoczęła się, jak w każdym roku, punktualnie o godzinie 14.00. Na początku ciężki krzyż nieśli klerycy, później dołączyły również siostry zakonne, a także sami mieszkańcy.

- Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich - te słowa Chrystusa wyznaczają nam wejście na drogę powołania, w swoich rodzinach, wspólnotach i wszędzie, gdzie żyje, cierpi i umiera człowiek - mówił metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. - Chcemy dziś za świętym Augustynem, poprzez tę Drogę Krzyżową, wyznać wiarę, żebyśmy widzieli się w tym krzyżu, jak w zwierciadle i osądzali siebie, czy rzeczywiście wierzymy w to, co wypowiadamy - dodał.

W nabożeństwie uczestniczyło wielu mieszkańców miasta i pielgrzymów. Obok drewnianego krzyża szli również ojcowie i bracia paulini, duchowieństwo diecezjalne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, a także siostry z wielu zgromadzeń zakonnych.

Na zakończenie Drogi krzyżowej została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, która wpisuje się w rozpoczynającą się tego dnia nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Liturgia Męki Pańskiej na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 19.00 w Bazylice.

Jasnogórska Golgota

Golgota na wałach jasnogórskich ma już ponad 100 lat. Jej budowa rozpoczęła się w 1900, a zakończyła w 1913 roku. Odlane w brązie figury 14 stacji są dziełem rzeźbiarza Piusa Welońskiego. Jasnogórska droga krzyżowa była zbiorowym wotum całego polskiego społeczeństwa, a jej powstanie miało związek z zakrojoną na wielką skalę odnową klasztoru jasnogórskiego, dla której jednym z ważnych bodźców były obchody jubileuszu roku 1900. Uroczystość poświęcenia Drogi Krzyżowej odbyła się 31 sierpnia 1913 roku. Wtedy to na Jasną Górę przybyło blisko 300 tys. osób.

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich od 1985r. wpisuje się w tradycję Wielkiego Piątku na Jasnej Górze. Zainicjował ją śp. abp Stanisław Nowak na wzór tych odprawianych przez abp. Karola Wojtyłę w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera