Drony przeciwko złodziejom węgla. PKP Cargo chroni pociągi...

  Drony przeciwko złodziejom węgla. PKP Cargo chroni pociągi [INFOGRAFIKA]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Drony przeciwko złodziejom węgla. PKP Cargo chroni pociągi [INFOGRAFIKA]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©TVN24 Biznes i Świat/x-news

  Drony przeciwko złodziejom węgla. Rabusie nadal uprzykrzają życie przewoźnikom kolejowym. Ci więc sięgają po coraz bardziej zaawansowane technicznie środki obrony. PKP Cargo będzie wykorzystywałą drony do ochrony pociągów.
  Z dronów od dawna już korzysta wojsko, policja i służby leśne. Teraz urządzenia te mają szansę zaistnieć również na kolei. A mówiąc dokładnie w ochronie kolejowych transportów.

  Latający strażnik potrafi zniechęcić rabusiów  Przez kilka ostatnich dni drony testowali członkowie Biura Bezpieczeństwa i Audytu Zakładu Południowego PKP Cargo. Nie jest to zresztą pierwszy raz w tym roku, kiedy czołowy polski przewoźnik towarowy sięga po takie wsparcie.

  - Drony bardzo dobrze się nadają do monitorowania składów jadących przez trudno dostępne tereny. A że łatwo się też z nimi przemieszczać, więc to świetne narzędzie obserwacji, które można wykorzystywać w dowolnym miejscu i czasie. Także w nocy, gdyż używaliśmy drona wyposażonego w kamerę termowizyjną - mówi Kazimierz Mamczura z BBiA PKP Cargo. Jak dodaje widoczny nad pociągiem dron skutecznie zniechęca potencjalnych rabusiów do prób otwierania wagonów.

  - I o to właśnie chodzi. Naszym zadaniem jest przede wszystkim niedopuszczanie do tego typu zdarzeń. Jeśli natomiast prowadzimy wspólne działania ze Strażą Ochrony Kolei i chcemy, aby dron był niewidoczny i niesłyszalny, to wystarczy, że skierujemy go na większąwysokość - podkreśla Kazimierz Mamczura.

  Do czego wykorzystywane są drony?
  Kolejny internetowy gigant zaprezentował drona, który w niedalekiej przyszłości ma być na szeroką skalę wykorzystywany przez firmy kurierskie. Maszyna wyprodukowana w laboratorium Google X Lab ma być bezzałogowym latającym dostawcą przesyłek. To już druga konstrukcja tego typu, po zaprezentowanym w zeszłym roku dronie skonstruowanym przez Amazon - internetowe przedsiębiorstwo specjalizujące się w handlu. Obie korporacje twierdzą, że nowe konstrukcje doskonale poradzą sobie w transportowaniu lekkich przesyłek. Co więcej ma to być także tańsze i szybsze niż w przypadku przewożenia ich drogą lądową.


  Polskie Sieci Elektroenergetyczne wykorzystają drony to kontroli linii wysokiego napięcia - zapowiedział Henryk Majchrzak, prezes firmy. Jak wyjaśnił, do tej pory do oblotów kontrolnych do tej pory wykorzystywano helikoptery. - Jednak są one dość drogie, dlatego pracujemy nad dronami - tłumaczył Majchrzak.


  SOK-iści też obserwują. Na razie jednak z ziemi


  Poczynaniom PKP Cargo z uwagą przygląda się Komenda Główna Straży Ochrony Kolei. Jak przyznaje jej rzecznik, Paweł Boczek, także SOK-iści są potencjalnie zainteresowani kupnem dronów.

  - To na pewno dobry kierunek działania. Obecnie zapoznajemy się z możliwościami tego urządzenia. Jeśli faktycznie kupi je PKP Cargo, to pewnie będziemy podpatrywać jak też się ono sprawuje - mówi Boczek.

  Póki co śląscy SOK-iści zdani są na własne oczy, a także na zamontowane w newralgicznych punktach tras kamery oraz mobilne centrum monitoringu, czyli naszpikowany elektroniką samochód.

  - Wyposażony jest on m.in. w maszt z kamerą, jak też w kamery, które można montować z dala od pojazdu. Dzięki temu jesteśmy w stanie obserwować miejsce odległe nawet o 3 kilometry od samochodu - wyjaśnia Aleksy Cieślik, rzecznik katowickiej komendy Straży Ochrony Kolei.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mobilne

  mobilne (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Centrum mobilne nie jest wysyłane na te szlaki piszecie bzdury!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo