MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duch KWK Makoszowy. Zabrze nie ma już kopalni-karmicielki... Mamy ostatnie ZDJĘCIA sprzed wyburzenia! Wejdźcie z nami do środka

Alicja Miła
KWK MAKOSZOWY. Zabrze nie ma już kopalni-karmicielki, oto ostatnie zdjęcia przed wyburzeniem
KWK MAKOSZOWY. Zabrze nie ma już kopalni-karmicielki, oto ostatnie zdjęcia przed wyburzeniem Urbex Chorzów
Tych miejsc już nie ma. KWK Makoszowy, którą po 110 latach zamknięto 30 grudnia 2016 roku. Oficjalnie proces likwidacji zakończono z końcem grudnia 2022 roku. Nadal co prawda trwają jeszcze ostatnie wyburzenia, ale tak czy inaczej, KWK Makoszowy na zawsze przeszła do historii. Zobaczcie galerię niezwykłych zdjęć z kopalnianych budynków, tuż przed ich wyburzeniem. Uzyskaliśmy je dzięki uprzejmości Urbex Chorzów. Na tych niezwykłych zdjęciach brakuje jedynie...górników. ZOBACZCIE NIEZWYKŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ.

DUCH KWK MAKOSZOWY. Zabrze nie ma już kopalni-karmicielki, oto ostatnie zdjęcia przed wyburzeniem

Tych miejsc już nie ma. KWK Makoszowy, którą po 110 latach zamknięto 30 grudnia 2016 roku

Oficjalnie proces likwidacji zakończono z końcem grudnia 2022 roku. Nadal co prawda trwają jeszcze ostatnie wyburzenia, ale tak czy inaczej, KWK Makoszowy na zawsze przeszła do historii. Zobaczcie galerię niezwykłych zdjęć z kopalnianych budynków, tuż przed ich wyburzeniem. Uzyskaliśmy je dzięki uprzejmości Urbex Chorzów. Na tych niezwykłych zdjęciach brakuje jedynie...górników.

Ostatnia tona węgla z zabrzańskiej kopalni Makoszowy wyjechała 30 grudnia 2016 roku, tym samym kończąc 110-letnią historię fedrunku w tym miejscu. To był trudny i smutny czas dla miasta i załogi, która do końca walczyła o przetrwanie swojej kopalni-żywicielki.

Niestety, mimo zapewnień, że będzie inaczej, kopalnię Makoszowy w Zabrzu zlikwidowano – zdecydowały twarde prawa rynku

Do każdej wydobytej tony węgla w niej dopłacano 300 złotych, a nie udało się znaleźć inwestora, który byłby zainteresowany przejęciem zakładu. A zakręcono kurek pieniędzy płynący z funduszy europejskich na radzenie sobie z problemami sektora.

Oto liczby związane z historią kopalni Makoszowy

  • 110 lat istnienia kopalnia Makoszowy świętowała w kwietniu. Została założona w 1906 roku. Gdy doszło do podziału Górnego Śląska i Zabrze zostało przyznane Niemcom, a Makoszowy - Polsce, kopalnia trafiła na stronę niemiecką. Co ciekawe, linia graniczna przebiegała wzdłuż kopalnianego ogrodzenia. Do 1939 roku było tam przejście graniczne.
  • 72 górników zginęło, a 87 zostało ciężko rannych. Noc z 27 na 28 sierpnia 1958 roku była najtragiczniejszą nocą w historii zabrzańskiej kopalni. Około godz. 1 w nocy na poziomie ok. 300 m doszło do zaprószenia ognia i podziemnego pożaru. Była to jedna z największych katastrof, do jakich doszło w polskim górnictwie po II wojnie światowej.
  • 10 lat. Tak długo kopalnia Makoszowy funkcjonowała jako zespolona z gliwicką kopalnią Sośnica. Oba zakłady zostały rozdzielone 30 kwietnia 2015 roku. Sośnica pozostała w Kompanii Węglowej, a od 1 maja 2016 roku weszła w strukturę Polskiej Grupy Górniczej, zaś Makoszowy zostały przekazane wówczas do SRK
  • 950 pracowników (na 1346 zatrudnionych) kopalni zadeklarowało chęć przeniesienia na inne kopalnie. Gwarancja zatrudnienia została zapewniona górnikom z Makoszów w porozumieniu ze stycznia 2015 roku.
  • 138 milionów złotych. Tyle wyniosła w 2016 roku dopłata do strat produkcyjnych, którą wypłacono kopalni z budżetu państwa.
KWK MAKOSZOWY. Zabrze nie ma już kopalni-karmicielki, oto ostatnie zdjęcia przed wyburzeniem

Duch KWK Makoszowy. Zabrze nie ma już kopalni-karmicielki......

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera