Dwie figury świętego, z drewna i kamienia

Katarzyna Śleziona
Zygmunt Łaciok z Kokoszyc za darmo wykona drewnianą rzeźbę św. Wawrzyńca
Zygmunt Łaciok z Kokoszyc za darmo wykona drewnianą rzeźbę św. Wawrzyńca fot. Agnieszka Materna
Udostępnij:
Jeszcze w tym roku w Wodzisławiu, którego patronem jest św. Wawrzyniec, mają stanąć dwie figury świętego. Do tej pory próżno tu szukać takiego symbolu, a wielu mieszkańców nie ma pojęcia, czym święty wsławił się dla miasta.

Radni chcą to zmienić i wymyślili wykonanie posągów - jeden będzie z drewna, drugi z kamienia. Dając dobry przykład, na rzeźbę drewnianą, tańszą, radni zrobią zrzutkę, ale przy finansowaniu budowy posągu z granitu liczą już na wsparcie mieszkańców.

To radny Stachoń zaproponował, aby wszyscy koledzy z samorządowych ław zrzucili się na drewnianą rzeźbę świętego Wawrzyńca, który został oficjalnie patronem miasta 27 maja 2008 roku. Każdy z 21 radnych ma wyłożyć teraz po 50 złotych na zakup specjalnego drewna. - Już udało się uzbierać 500 złotych, a więc połowę potrzebnej kwoty - mówi Stachoń. Na kosztach uda się trochę zaoszczędzić, bo lokalny artysta-rzeźbiarz, Zygmunt Łaciok z Kokoszyc, za darmo wykona pracę. - Postać ma mieć 1,70 metra wysokości, czyli tyle, ile w rzeczywistości miał święty. Będzie oparty na ruszcie, a w prawej ręce będzie trzymał zieloną gałązkę. Na szacie znajdą się scenki z życia świętego - tłumaczy artysta z Kokoszyc. Święty Wawrzyniec to męczennik chrześcijański, diakon z III wieku (zm. 10 sierpnia 258). Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie, na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie). Przed śmiercią od Wawrzyńca, który zarządzał dobrami materialnymi, zażądano wydania skarbów kościoła. - Skoro to nasz patron, musimy uczcić jego pamięć - przekonuje Stanisław Stachoń. Radni argumentują, że wielu wodzisławian wciąż nie wie, kto jest patronem ich rodzinnego miasta. - Pora to zmienić - wtóruje Franciszek Plutowski, radny z Kokoszyc.

A czy panowie z samorządowych ław wiedzą, czym się wsławił? Stachoń przekonuje, że... w 1512 roku św. Wawrzyniec odżegnał od miasta klęskę powodzi. Natomiast Plutowski dowodzi, że patron uratował miasto od ognia. Bliżej prawdy był Stachoń: świętemu przypisuje się cudowne ocalenie mieszkańców od powodzi, która zagrażała miastu, ale w 1536 roku. Wtedy to właśnie do tego świętego wznoszono modlitwy.

Na razie nie wiadomo, gdzie drewniana rzeźba zostanie umieszczona. Radni chcieli, aby figura znalazła się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku. Jednak proboszcz Bogusław Płonka wyjaśnia, że nie ma miejsca. - W prezbiterium znajduje się pokaźnych rozmiarów olejny obraz z wizerunkiem Wawrzyńca - mówi proboszcz. - Ludzie muszą zrozumieć, że św. Wawrzyniec nie jest patronem kościoła, tylko całego miasta. I jego rzeźba powinna znaleźć się w jakimś miejskim zakątku - dodaje proboszcz. Poza drewnianą rzeźbą miasto ma również wzbogacić się o figurę świętego z grafitu, dla której zarezerwowano już miejsce na rondzie u zbiegu ulic 26 Marca i Jana Pawła II. Brakuje jednak instytucji, która zajmie się zbiórką pieniędzy na zakup surowca i opłacenie kamieniarza. Ma to kosztować 20 tysięcy. - To sprawa proboszcza Płonki. Liczę, że pomogą mieszkańcy - mówi Stachoń. - Jak zwykle wszystko na głowie proboszcza. Gdyby te dyskusje o powstaniu figur spożytkowano w działania, ogrom pracy zostałby już wykonany - przekonuje proboszcz. - Jeśli nie będzie innych możliwości, parafia nie pozostanie obojętna. Wierzę, ż moi parafianie pomogą. Bo oni nigdy nie zawiedli - dodaje kapłan. Dwie nowe figury mają pojawić się w tym roku. W mieście są trzy elementy związane z patronem. Oprócz obrazu w kościele, jest figurka w kamienicy na Rynku, oraz nazwa na rondzie Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie