reklama

Dworcowa w Katowicach została zamknięta dla ruchu ZDJĘCIA Startuje przebudowa ulicy w deptak

JPP

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
W czwartek, 14 listopada, ulica Dworcowa w Katowicach została zamknięta dla ruchu. Wyłączony jest fragment ulicy od Dyrekcyjnej aż do Tylnej Mariackiej, który będzie remontowany w pierwszym etapie. Kto auto na zamkniętym odcinku dogi zaparkował, będzie miał problem, bo również dziś zamknięty zostanie wyjazd z Dworcowej na Tylną. Przypomnijmy, że w efekcie wartej ponad 15,5 mln zł przebudowy Dworcowa zamieni się w zamknięty dla ruchu deptak.

Ulica Dworcowa została częściowo zamknięta dla ruchu

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Dworcowej w Katowicach. W czwartek, 14 listopada, ulica została częściowo zamknięta dla ruchu. Wyłączony został fragment od Dyrekcyjnej aż do Tylnej Mariackiej.

Kto auto na zamkniętym odcinku ulicy zaparkował, będzie miał problem, bo również w czwartek, 14 listopada zamknięty zostanie wyjazd z Dworcowej na Tylną. A na Tylnej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy: ulica będzie ślepa, będzie można tu wjechać, zaparkować i nawrócić na Francuską.

Czytaj także:
Przebudowa ul. Dworcowej w Katowicach. Znikną parkingi w centrum miasta, pojawi się Plac Dworcowy zamknięty dla ruchu

Natomiast nadal wjechać można na odcinek Dworcowej od św. Jana do Dyrekcyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że na ulicy zmieniła się organizacja ruchu: wjazd odbywa się pasem przy Starym Dworcu, natomiast na wysokości Dyrekcyjnej auta mogą nawrócić i wyjechać pasem wzdłuż hotelów Monopol i Diament.

Przebudowa Dworcowej w Katowicach zakończy się w 2020 roku

Dodajmy, że przebudowa ulicy Dworcowej w Katowicach ma się zakończyć w trzecim kwartale przyszłego roku. Koszt prac to 15,58 ml zł, a wykonawcą jest firma Silesia Invest z Gliwic.

W pierwszym etapie inwestycji przebudowywany będzie odcinek ulicy od Dyrekcyjnej do Tylnej Mariackiej.

Przebudowa ul. Dworcowej w Katowicach. Znikną parkingi w cen...

- To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura. Zgodnie z głosami mieszkańców ulica Dworcowa docelowo zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów, nasadzimy na niej aż 54 drzewa, zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zamontowane zostaną nowe ławki i oświetlenie – obiecuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Urzędnicy przypominają, że jak dotąd w deptaki zamieniono w Katowicach ulicę Mariacką, która dziś słynie ze znajdujących się tu pubów, barów, klubów i restauracji, a także ulicę Bankową, która stała się deptakiem studenckim.

Katowickimi deptakami są również ulice Staromiejska, Dyrekcyjna, Wawelska i Stawowa. Natomiast częściowo wyłączona z ruchu jest ulica 3 Maja.

Zobaczcie koniecznie

Jak objechać zamkniętą ulicę Dworcową?

Przebudowa Dworcowej i zamknięcie przejazdu przez Tylną Mariacką, oznaczają spore utrudnienia dla kierowców. Do czasu zakończenia prac w centrum Katowic będzie ciasno, ale możliwości objazdu Dworcowej jest kilka.

  • 1. Jeśli jedziemy od tunelu pod dworcem PKP należy kierować się na ulicę św. Jana i za kinoteatrem Rialto skręcić na Wojewódzką, stąd jadąc prosto trafimy na Francuską. Warto jednak pamiętać, że Wojewódzka to ulica o spowolnionym ruchu. Obowiązuje tu ograniczenie do 30 km na godzinę, jest też sporo wyniesionych przejść dla pieszych. Do tego jest dość wąsko.
  • 2. Alternatywą będzie przejazd dwukierunkową ulicą Jagiellońską. Od strony tunelu pod dworcem należy jechać ulicą św. Jana, następnie Kościuszki i nawrócić na placu Miarki na ulicę Kochanowskiego, a stąd skręcić w prawo na Jagiellońską.
  • 3. Trzecią możliwością, aby dostać się na Francuską i w pobliże ulicy Mariackiej, będzie dojazd od strony ulicy Warszawskiej. Z alei Roździeńskiego zjeżdżamy na Dudy – Gracza, następnie na Warszawską i Damrota. Z ulicy Damrota skręcamy na ulicę Powstańców, następnie na Francuską.

Jak po przebudowie będzie wyglądała Dworcowa?

Przebudowę Dworcowej zaprojektowała pracownia AIR Jurkowscy Architekci. Ta sama firma przygotowała przed laty również projekt dla ulicy Mariackiej.

Tak ma wyglądać Plac Dworcowy w Katowicach

Prace obejmą odcinek ulicy od skrzyżowania ulic św. Jana, Dworcowej i Kochanowskiego do skrzyżowania ulic Mielęckiego, Dworcowej, Mariackiej. W efekcie inwestycji Dworcowa zostanie zamknięta dla ruchu i zamieni się w Plac Dworcowy.

- Będzie to swoisty salon miasta, w którym dialog nawiążą zabytkowe zabudowania sięgające XIX w., będące świadkami czasów jej świetności oraz nowoczesny design mebli miejskich i oświetlenia wyrażający myśl czasów współczesnych - zapowiadali architekci w projekcie.

Plac Dworcowy będzie miejscem dla restauracji, kawiarni, butików, hoteli i biur. Ze względu na nietypowy kształt zostanie podzielony na kilka mniejszych przestrzeni.

Dodajmy, że równolegle do przebudowy Dworcowej ma też powstać wielopoziomowy, naziemny parking na Tylnej Mariackiej. Ta inwestycja pochłonie 19,7 mln zł i zakończy się w drugiej połowie 2020 roku. Wykonawcą jest firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej.

Nie przegapcie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Za to zwolennicy rozjeżdżania samochodami centrum aż "ociekają" kulturą ("niech szlag trafi", "cwaniaro", "jesteś debilem", "przygłupie", "gówniaro", "pajacu" itp. itd.). Naprawdę chcesz parkingu na środku Dworcowej? Serio? Przecież to bez sensu.

G
Gość

Zwolennikom deptaków proponuje strefe wyłączoną z ruchu na ul. Młyńskiej. Urzędnicy i pan prezydent będą mogli się przesiąść na rowery czy hulajnogi. A co do deptaków na Mariackiej, Mielęckiego, Stanisława, Staromiejskiej, 3Maja - ile się tam sklepów ostało a ile padło. Dziś klient chce podjechać blisko sklepu a nie „deptać”. A dostawy? Zgoda na wjazd tylko w wybrane dni czy godziny? Albo niemożność zaparkowania w pobliżu zaopatrywanego punktu? Ja to znam i wiem jak jest, ale jak widać niektórzy tutaj gardzą takimi jak my, obrażając nas i naszą pracę cyt. szrot, furmanka, zza brynicy. Brak kultury i szacunku dla małych przedsiębiorców i ich klientów.

L
Liszka
15 listopada, 12:22, Gość:

Miłośniku żwirowych parkingów w centrum Katowic, piszacy tu pod różnymi nickami. Zostaw tego swojego szrota za Brynicą i przyjedź do miasta autobusem.

Kolejny przygłup się odezwał... I do tego jasnowidz z boży łaski. Najlepiej każdemu wychodzi układanie tego, co go w ogóle nie dotyczy - może tobie coś zamknąć lub wybudować pod oborą pajacu?

G
Gość

Miłośniku żwirowych parkingów w centrum Katowic, piszacy tu pod różnymi nickami. Zostaw tego swojego szrota za Brynicą i przyjedź do miasta autobusem.

M
MarzenaS
15 listopada, 10:15, Maja:

Twoja inteligencja jest równa kulturze

Buahahahaha :))) ale rzeczowy argument - widać żeś na garnuszku urzędowym albo faktycznie przygłupia z ciebie pszczółka. Dobrze piszą o tym braku parkingów - znikają dwa duże parkingi: jeden przy urzędzie, bo budują setny hotel, a drugi na Dworcowej - urzędniki nie dają nic w zamian. TO GDZIE CHCESZ UPCHNĄĆ TE WSZYSTKIE AUTA??? Będzie syf większy niż sobie wyobrażacie.

M
Maja

Twoja inteligencja jest równa kulturze

H
Henryk
14 listopada, 13:12, Ginter:

Debilizm i tyle! Kolejny deptak, który za kilka tygodni będzie ociekał uryną i (g ó w n a m i). Na Mariackiej smród, burdy i zaszczane oraz zasrane klatki. Teraz kolej na Dworcową... Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, aby na środku Dworcowej przy Monopolu zrobić podziemny parking, który przyniósłby KROCIE!!! Pewnie się "nie da" :/ Niech szlad trafi takich włodarzy miasta - demokracja to syf!!!

14 listopada, 19:16, RK:

Dobrze się czujesz? Wiecej samochodów, parkingów i mniej deptaków w centrum miasta???

15 listopada, 5:26, Alideja:

A ty dobrze się czujesz? Myślisz, że ktoś chodzi tam na spacery??? Jesteś pewnie z UM i bronisz tych chorych decyzji, a jeśli nie, to jesteś debilem/debilką. Zobacz jak wygląda Mariacka i reszta tych pożal się Boże "deptaków". Zobacz co tam się dzieje ze sklepami - wszystkie są zlikwidowane, została garstka. Dobrze się mają sklepy z wódką i puby oraz śmieciowym żarciem. Te deptaki, to zagłębie chlania i szczania. Otwórz oczy - nie udawaj! Zapraszam na te deptaki wieczorem i w nocy. Na "uroczy" spacer... Wpadniesz cwaniaro/cwaniaku?

15 listopada, 7:49, Maja:

Potomków chłopów pańszczyźnianych zapraszamy na forum "Jak furmanką z kartoflami wjechać na sam rynek miasta"

Przygłupie pszczółki zapraszamy do zaparkowania w Śródmieściu, gdzie znajduje się urzędnicze "serce" miasta... Dorośnij gówniaro i sprawdź o czym próbujesz pisać - jeśli nie wiesz jak wygląda problem, to zamknij dziub i siedź na swojej prowincji. Dzięki deptakom są same śmierdzące knajpy tfu! Na Mariackiej polikwidowana większość sklepów, które były tam od lat. Na Mielęckiego to samo: piekarnia upadła, kultowa Kurka upadła, kultowy Papirus upadł, salon mody ślubnej upadł, jubiler upadł. Staromiejska - to samo. Byłaś choć raz w tym rejonie? W lato smród piwska i moczu, wieczorem strach przejść - już chyba wolę, aby tam furmanki dojeżdżały...

M
Maja
14 listopada, 13:12, Ginter:

Debilizm i tyle! Kolejny deptak, który za kilka tygodni będzie ociekał uryną i (g ó w n a m i). Na Mariackiej smród, burdy i zaszczane oraz zasrane klatki. Teraz kolej na Dworcową... Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, aby na środku Dworcowej przy Monopolu zrobić podziemny parking, który przyniósłby KROCIE!!! Pewnie się "nie da" :/ Niech szlad trafi takich włodarzy miasta - demokracja to syf!!!

14 listopada, 19:16, RK:

Dobrze się czujesz? Wiecej samochodów, parkingów i mniej deptaków w centrum miasta???

15 listopada, 5:26, Alideja:

A ty dobrze się czujesz? Myślisz, że ktoś chodzi tam na spacery??? Jesteś pewnie z UM i bronisz tych chorych decyzji, a jeśli nie, to jesteś debilem/debilką. Zobacz jak wygląda Mariacka i reszta tych pożal się Boże "deptaków". Zobacz co tam się dzieje ze sklepami - wszystkie są zlikwidowane, została garstka. Dobrze się mają sklepy z wódką i puby oraz śmieciowym żarciem. Te deptaki, to zagłębie chlania i szczania. Otwórz oczy - nie udawaj! Zapraszam na te deptaki wieczorem i w nocy. Na "uroczy" spacer... Wpadniesz cwaniaro/cwaniaku?

Potomków chłopów pańszczyźnianych zapraszamy na forum "Jak furmanką z kartoflami wjechać na sam rynek miasta"

R
Rafal

Najgorsze są te niewyremontowany i sypiące się kamienice, stojące dookoła tej niebawem wyremontowanej ulicy... Jak sądzicie, czy UM Katowice mógł wybudować parking na ul Tylnej Mariackiej, przed zamknięciem ul Dworcowej ?? Czasu miał sporo, gorzej u nich z perspektywicznym myśleniem... ;)

A
Alideja
14 listopada, 13:12, Ginter:

Debilizm i tyle! Kolejny deptak, który za kilka tygodni będzie ociekał uryną i (g ó w n a m i). Na Mariackiej smród, burdy i zaszczane oraz zasrane klatki. Teraz kolej na Dworcową... Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, aby na środku Dworcowej przy Monopolu zrobić podziemny parking, który przyniósłby KROCIE!!! Pewnie się "nie da" :/ Niech szlad trafi takich włodarzy miasta - demokracja to syf!!!

14 listopada, 19:16, RK:

Dobrze się czujesz? Wiecej samochodów, parkingów i mniej deptaków w centrum miasta???

A ty dobrze się czujesz? Myślisz, że ktoś chodzi tam na spacery??? Jesteś pewnie z UM i bronisz tych chorych decyzji, a jeśli nie, to jesteś debilem/debilką. Zobacz jak wygląda Mariacka i reszta tych pożal się Boże "deptaków". Zobacz co tam się dzieje ze sklepami - wszystkie są zlikwidowane, została garstka. Dobrze się mają sklepy z wódką i puby oraz śmieciowym żarciem. Te deptaki, to zagłębie chlania i szczania. Otwórz oczy - nie udawaj! Zapraszam na te deptaki wieczorem i w nocy. Na "uroczy" spacer... Wpadniesz cwaniaro/cwaniaku?

R
RK
14 listopada, 13:12, Ginter:

Debilizm i tyle! Kolejny deptak, który za kilka tygodni będzie ociekał uryną i (g ó w n a m i). Na Mariackiej smród, burdy i zaszczane oraz zasrane klatki. Teraz kolej na Dworcową... Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, aby na środku Dworcowej przy Monopolu zrobić podziemny parking, który przyniósłby KROCIE!!! Pewnie się "nie da" :/ Niech szlad trafi takich włodarzy miasta - demokracja to syf!!!

Dobrze się czujesz? Wiecej samochodów, parkingów i mniej deptaków w centrum miasta???

G
Ginter

Debilizm i tyle! Kolejny deptak, który za kilka tygodni będzie ociekał uryną i (g ó w n a m i). Na Mariackiej smród, burdy i zaszczane oraz zasrane klatki. Teraz kolej na Dworcową... Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, aby na środku Dworcowej przy Monopolu zrobić podziemny parking, który przyniósłby KROCIE!!! Pewnie się "nie da" :/ Niech szlad trafi takich włodarzy miasta - demokracja to syf!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3