Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Frytek. Frytki rządzą dziś światem. 13 lipca obchodzimy ich święto. To wiesz już co będzie na obiad? Zobacz frytkowe MEMY

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
To kto skoczy po frytki?
To kto skoczy po frytki? kwejk, demotywarory, jeja, blasty
Dzisiaj, 13 lipca, obchodzimy Dzień Frytek. Ich ojczyzną, nie jest wcale kraj słynący z fast foodów. Szybkie danie narodziło się w Belgii, z tęsknoty za przekąską z małych rybek. Do Polski frytki trafiły w XIX wieku i były potrawą luksusową. Belgijskie czy z batatów, ketchupem lub majonezem... Co kto woli. To gdzie na frytki?

Dzisiejszy czwartek należy do znanego fast fooda. 13 lipca obchodzimy Dzień Frytek! To na jakie się skusisz? Klasyczne, czy belgijskie?

Kto wpadł na to, aby pokroić ziemniaka w paseczki i usmażyć?

Wielu z nas frytki kojarzą się z Ameryką, jako ojczyzną fast foodów. Frytka jest jednak narodowym daniem Belgów, to stamtąd popularna przekąska powędrowała na cały świat. W XVII wieku, a dokładnie w 1680 roku, zostały pierwszy raz przyrządzone w belgijskim mieście Dinant. Nie jest znane nazwisko pomysłodawcy tego szybkiego dania, ale wiadomo, że zamieszkujący w pobliżu płynącej przez Walonię rzeki Mozy łowili małe rybki i smażyli je w głębokim tłuszczu. Zimą, gdy rzeka zamarzała, nie mogli ich łowić, kroili więc ziemniaki w kształcie rybek, które następnie smażyli.

Kiedy frytki stały się daniem popularnym na całym świecie

Przysmak szybko zyskał miano fast foodu. Stało się to w drugiej połowie XIX wieku, mniej więcej w roku 1857 r. To wtedy powstał pierwszy kiosk z gotowymi frytkami. Gazeta „Courrier de Verviers” opublikowała wówczas artykuł o niejakim Fritzu, którego nazywano „królem frytek”. Sprzedawał frytki duże i małe. Kolejne bary rosły jak grzyby po deszczu. Sto lat później, w połowie XX w. Belgia liczyła 20 tys. osiedlowych barów-smażalni. Międzynarodową popularność frytki zawdzięczają Anglikom. Podczas I wojny światowej wspierali militarnie Belgię i rozsmakowali się w tanim daniu z ziemniaka. Nazwali je „french fries” (francuskie frytki), ponieważ dookoła nich słychać było wyłącznie język francuski - ówczesny język urzędowy Belgii.

W Polsce i Ameryce ziemniaczany fast food był daniem luksusowym

Do Polski frytki przywędrowały w XIX wieku. Wtedy też pojawiają się pierwsze przepisy na to danie w książkach kucharskich. W wydanej w 1919 roku publikacji "200 potraw z ziemniaków", znajduje się przepis na "ziemniaki frit". Ówcześnie w naszym kraju frytki były produktem luksusowym. Podobnie fast food traktowano w Ameryce, gdzie jadali go prezydenci.

Współcześnie nie ma w zasadzie miejsca na mapie świata, gdzie ta szybka potrawa byłaby nieznana. Zjedzona jako dodatek do głównego dania czy samodzielna potrawa, w Dniu Frytek obowiązkowo powinna znaleźć się na talerzu. Do wyboru jest wiele wariantów fast fooda, tak jak i sosów, z którymi go jadamy. To gdzie na frytki?

Zobacz memy na Dzień Frytek

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Ekspresowe ogórki małosolne z woreczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera