Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów: Dziś przypada 72. rocznica likwidacji obozu dla Cyganów [ZDJĘCIA]

JAK
fot. www.auschwitz.org
72 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. 2 sierpnia jest w Polsce obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Z tej okazji Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przygotowało specjalną wystawę w Google Cultural Institute „Romowie w Auschwitz”.

- W uroczystościach rocznicowych, które odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau wzięło udział kilkaset osób. Przy pomniku upamiętniającym zagładę Romów i Sinti na terenie byłego Zigeunerfamilienlager złożono wieńce i oddano hołd ofiarom - poinformował Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Wśród uczestników rocznicowych obchodów byli m.in. byli więźniowie i ocaleni z zagłady, przedstawiciele organizacji romskich, polskiego rządu i parlamentu, Parlamentu Europejskiego, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej, dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych.

– Nazwa „Auschwitz” to nie tylko symbol ludobójstwa zorganizowanego przez instytucje państwowe, którego ofiarami padło pięćset tysięcy Sinti i Romów oraz sześć milionów Żydów, lecz również symbol zbrodni przeciwko ludzkości, która pogrążyła w mroku całą Europę. Po tej katastrofie cywilizacyjnej narody Europy w żmudnym procesie pojednania i integracji stworzyły koncepcję demokracji i państw prawa, które stanowią podstawę europejskiego systemu wartości – powiedział Romani Rose, szef Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów. – Nie wolno nam dopuścić do tego, aby Europa ponownie pogrążyła się w mroku, musimy śmiało przeciwstawiać się niszczeniu zasad państw prawa. Walkę o demokrację i prawa człowieka należy toczyć wciąż od nowa – podkreślił.

Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski wspomniał w swoim wystąpieniu niedawne słowa Papieża Franciszka, który powiedział, że świat jest w stanie wojny. – Tym bardziej potrzebujemy solidarności. Zwłaszcza my, Romowie, którzy nigdy nie wywołaliśmy żadnej wojny, a jesteśmy ofiarami każdej z nich – mówił. – Z całego serca dziękuję wszystkim tym, którzy nie będąc Romami zdecydowali się być tu dziś razem z nami, by uczcić pamięć naszych pomordowanych braci. To byli też wasi bracia - podkreślił Kwiatkowski.

Szacuje się, że w obozie Auschwitz Niemcy uwięzili łącznie ok. 23 tys. Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozie zmarło lub zostało zamordowanych ok. 20 tys. Na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w bloku 13, urządzono wystawę upamiętniająca zagładę Romów i ukazującą szczególny wymiar nazistowskiego ludobójstwa popełnionego na Romach w okupowanej przez nazistów w Europie. Od 2011 r. 2 sierpnia jest w Polsce oficjalnym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!