MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Powstańca? Ale jakiego? Bądź dumny ze śląskich zrywów

Aldona Minorczyk-Cichy
Generał Jerzy Ziętek w towarzystwie ostatnich powstańców śląskich. 1981 rok
Generał Jerzy Ziętek w towarzystwie ostatnich powstańców śląskich. 1981 rok Władysław Morawski
1 sierpnia, czyli rocznica powstania warszawskiego, będzie Dniem Powstańca Polskiego? Taki pomysł narodził się w radiowej "Trójce", a jego zwolennikiem jest też Mariusz Kamiński, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej. Tego dnia oddawalibyśmy cześć nie tylko bohaterom stolicy, ale uczestnikom wszystkich narodowych zrywów, w tym także powstańcom śląskim. Czy to jest dobry pomysł?

Prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości:
- 1 sierpnia to dobra data, aby uczcić polskie powstania i ich uczestników, od konfederacji barskiej aż po powstanie warszawskie. W tym panteonie jest też miejsce dla śląskich zrywów, które przecież doprowadziły nasz region do Polski.
Zdaniem historyka z Uniwersytetu Śląskiego, data 1 sierpnia to dobry wybór, swoisty hołd i ukłon dla żyjących powstańców warszawskich.

- Ci ludzie ryzykowali życie za wolną Polskę. Poza tym pamiętajmy, że sierpień to także dla nas dobra data, bo w sierpniu jeszcze trwały walki tak w II, jak i w III powstaniu śląskim - mówi historyk.

Mariusz Kamiński, szef IPN, w radiowej "Trójce" podkreślił, że ze wszystkich powstań to warszawskie jest najbardziej żywe, bo jego uczestnicy jeszcze są wśród nas.

- Jednak powstańcy uczyli się o poprzednich zrywach: wielkopolskim, kościuszkowskim i nimi się inspirowali. Na pewno mieli świadomość, że wpisują się w serię historycznych wydarzeń o podobnej wymowie, przejmują dziedzictwo poprzedników - twierdzi.

Kamiński podkreślił także, że pamięć narodu nie jest zaskorupiała, zmienia się i nie widzi nic złego w poszukiwaniu nowych form jej utrwalania i łączenia Polaków. Dodał także, że bitwa o Warszawę tak naprawdę była bitwą o Polskę.

Także o Polskę walczyliśmy na Śląsku podczas tutejszych zrywów. Przypomina o tym prof. Woźniczka:
- Toczy się dyskusja wokół nowego Muzeum Śląskiego i jego ekspozycji stałej. Powinniśmy na niej upamiętnić śląskie zrywy, a tego tam nie ma. No i pamiętajmy, że nasze powstania, obok dwóch wielkopolskich, były jedynymi zwycięskimi. Mamy się czym pochwalić.

Na Śląsku bardziej niż walka liczy się praca

Rozmowa z dr. Tomaszem Słupikiem, politologiem z Uniwersytetu Śląskiego
Co pan sądzi o pomyśle ustanowienia 1 sierpnia Dniem Powstańca Polskiego?
Od powołania do życia Muzeum Powstania Warszawskiego samo powstanie budzi mniej kontrowersji. Mniej toczy się dyskusji na temat sensu tego zrywu narodowego. Zastanawiam się jednak, czy 1 sierpnia to dobra data na ustanowienie Dnia Powstańca Polskiego i czy śląskie zrywy wpiszą się w tę formułę.

Skąd te obawy?
Postulaty były takie same jak innych zrywów narodowych, ale bagaż historyczny odmienny. No i nasze dwa powstania były zwycięskie.

Spodziewa się pan burzliwych dyskusji na ten temat?
Nie sądzę, żeby na Śląsku udział w projekcie ustanowienia Dnia Powstańca wzbudził większe zainteresowanie. Tutaj bardziej niż walka liczył się etos pracy, tworzenie, postęp cywilizacyjny. Tym się chwalmy. No i obawiam się, że 1 sierpnia stanie się kolejnym nudnym wieńcowym świętem.

A jak takie święto powinno pana zdaniem wyglądać?
Powinniśmy się uczyć radosnego patriotyzmu, świętowania niekoniecznie ze śmiertelną powagą. Warszawiacy już to potrafią. Wiedzą też, jak zain-teresować historią młodych ludzi. Czy nam to też się uda? Powstaje nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Jego formuła zapowiada się bardzo ciekawie, zwłaszcza w obliczu toczących się wokół niej gorących dyskusji. Pamiętajmy, że sięganie do historii to szukanie tożsamości.

A tak w ogóle, to takie święto jest nam potrzebne?
No właśnie. Obawiam się swoistej inflacji świętowania, spowszechnienia wszystkiego, co się z nim wiąże. AMC

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Off Festiwal 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!