MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ave Maria w Czeladzi. Artystyczna uczta w trzech aktach. Turniej tenorów, koncert Janka Górki i muzyka w muzeum

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Ave Maria w Czeladzi za namiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Ave Maria w Czeladzi za namiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Mierzwa /UM Czeladź
Jubileuszowa, 25. edycja Festiwalu Ave Maria w Czeladzi za nami. To była prawdziwa artystyczna uczta w kilku odsłonach, w kilku różnych lokalizacjach. Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, jeśli nie mógł uczestniczyć we wszystkich przygotowanych wydarzeniach.

Tegoroczny Festiwal Ave Maria zainaugurował koncert kameralny w Muzeum Saturn, podczas którego wystąpili Karolina Wieczorek (sopran liryko-koloraturowy) i pianista Marcin Mogiła. W programie wieczoru znalazły się znane i lubiane arie operowe i operetkowe, a wśród nich Wojciecha Kilara wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota” i Jacquesa Offenbacha „Aria ze śmiechem” z operetki „Perichola”, którą długo oklaskiwała zebrana publiczność.

Drugi dzień festiwalu to tradycyjne spotkanie w kościele św. Stanisława B.M., gdzie odbył się Turniej Tenorów im. Bogdana Paprockiego. Z okazji 25-lecia wzbogacony został o gościnny udział sopranistek. Zanim jednak rozległy się pierwsze takty pięknego „Ave Maria”, przybyłych do świątyni powitał jej gospodarz ks. kanonik Jarosław Wolski, a burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec przedstawił krótki rys historyczny festiwalu.

Do udziału w tym wyjątkowym, jubileuszowym koncercie maestro Sławomir Chrzanowski – kierownik muzyczny i dyrygent Filharmonii Zabrzańskiej, która od lat towarzyszy festiwalowi, zaprosił sześcioro wybitnych solistów: Łukasza Gaja, Adama Sobierajskiego, Adama Zdunikowskiego, Iwonę Sochę, Ewelinę Szybilską i Ewę Tracz. W ich wykonaniu można było usłyszeć kilkanaście pięknych arii z oper Pucciniego, Verdiego, Moniuszki, Bizeta oraz pieśni, a wśród nich liryczne „Ave Maria” W. Gomeza i J. S. Bacha/Ch. Gounoda „Panis angelicus” C. Francka, czy wokalizę E. Morricone „Nella Fantasia”.

Odbyło się również światowe prawykonanie pieśni „Ave Matris” – kompozycji Piotra Grinholza. Kompozytor przybył osobiście, by wysłuchać premierowego wykonania. Piotr Grinholz jest wybitnym organistą i kompozytorem, w dorobku którego są również utwory na instrumenty elektroniczne. Specjalizuje się w dziedzinie cyfrowych nagrań muzyki klasycznej, kameralnej, organowej, chóralnej i symfonicznej. Pieśń usłyszeliśmy w interpretacji Adama Zdunikowskiego.

Nie zabrakło też utworów, które zwyczajowo kończą popisy tenorów, a w tym roku także sopranów. Uczestnicy koncertu gromko oklaskiwali dobrze znane czeladzkiej publiczności popisowe utwory włoskich kompozytorów, jak „Torna a Sorrento”, „Mamma”, „Funiculi” i oczywiście „O, sole mio!”. Prowadzenie koncertu powierzono znawczyni muzyki i sztuki wokalnej Reginie Gowarzewskiej.

Na zakończenie, z okazji 25-lecia festiwalu, burmistrz Zbigniew Szaleniec wręczył Sławomirowi Chrzanowskiemu – sprawującego od 10 lat funkcję dyrektora artystycznego festiwalu - srebrny pierścień św. Stanisława, który od wielu lat otrzymują wybitne postaci związane z miastem. Ks. kan. Jarosław Wolski został natomiast uhonorowany przez wieloletnią dyrektor Muzeum Saturn Iwonę Szaleniec srebrną miniaturą, przedstawiającą Czeladź.

Trzeci dzień Festiwalu Ave Maria przyniósł koncert Janka Górki. Wokalista wraz z zespołem wystąpił w Kopalni Kultury. I tu widownię zapełnili miłośnicy muzyki, ale nieco lżejszego gatunku. Janek Górka to zwycięzca XIV edycji programu „The Voice od Poland”. W jego wykonaniu można było usłyszeć największe światowe i polskie przeboje, a także jego własne kompozycje, które z dnia na dzień cieszą się coraz większą popularnością w polskich stacjach radiowych i serwisach streamingowych.

Wszystkie koncerty swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych Czeladzi: burmistrz Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza ds. komunalnych Małgorzata Skiba, zastępca burmistrza ds. społecznych Andrzej Mentel oraz radni Rady Miejskiej. Wieczory festiwalowe cieszyły się zainteresowaniem nie tylko czeladzkiej publiczności. Uczestniczyła w nich także przebywająca w naszym mieście delegacja z partnerskiego Auby we Francji na czele z wicemerem Chantal Wagon.

Z okazji 25-lecia Festiwalu Ave Maria miasto Czeladź i Poczta Polska wydały okolicznościową kartę filatelistyczną ze znaczkiem pocztowym przedstawiającym Matkę Bożą Pocieszenia z kościoła św. Stanisława B.M. i okolicznościowym stemplem.

Organizatorem festiwalu było Miasto Czeladź, natomiast w gronie partnerów byli: województwo śląskie, które ze swoich funduszy dofinansowało koncert Filharmonii Zabrzańskiej w ramach Turnieju Tenorów, parafia św. Stanisława B.M., Muzeum Saturn, Towarzystwo Powszechne, Miejska Biblioteka Publiczna – Kopalnia Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni