Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wszystkich Świętych. Moment zadumy nad poległymi w czeskiej agresji na Polskę w 1919 r.

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Krzyż mjr. Cezarego Hallera w Kończynach Małych
Krzyż mjr. Cezarego Hallera w Kończynach Małych Mateusz Zarembowicz / Polska Press
Na cmentarzach po dwóch stronach granicy Polski z Czechami, można znaleźć wiele miejsc upamiętniających polskie ofiary czeskiej agresji na Polskę w 1919 roku. Odwiedziliśmy cmentarze w Kończycach Małych, Zebrzydowicach i czeskiej Stonawie. To właśnie w tym ostatnim miejscu corocznie polskie władze czczą poległych w wojnie z Czechami bohaterów. W Stonawie doszło do rzezi. W jej wyniku zostało zamordowanych 20 polskich żołnierzy i policjantów. Część z poległych została spalonych żywcem. Ciała poległych zostały zbezczeszczone, rozebrano je i ograbiono.

Kończyce Małe

W konflikcie, który zabrał Rzeczypospolitej znaczną część przemysłowych terenów Śląska Cieszyńskiego, zginął między innymi brat jednego z najznamienitszych generałów II Rzeczypospolitej, twórcy Błękitnej Armii Józefa Hallera. Cezary Haller poległ zamordowany przez Czechów w Kończycach Małych 26 stycznia 1919 roku. W miejscu jego śmierci wznosi się krzyż, pod którym corocznie można znaleźć znicze pozostawione przez komendanta śląskiej Straży Granicznej.

Majora Hallera upamiętniono również na pobliskim cmentarzu. Pod figurą Matki Boskiej wymieniono wraz z Hallerem trzech innych żołnierzy, którzy polegli wraz z nim na okolicznych polach. Sam Haller został pochowany w grobowcu rodzinnym w Dworach w powiecie oświęcimskim, trzech pozostałych poległych zostało pochowanych prawdopodobnie na cmentarzu w Zebrzydowicach.

Zebrzydowice

Na cmentarzu parafialnym w Zebrzydowicach znajduje się grobowiec, w którym złożono szczątki bezimiennych ofiar czeskiej agresji z 1919 roku. Na grobowcu znajduje się inskrypcja:

MOGIŁA SIEDMIU NIEZNANYCH
ŻOŁNIERZY - BOHATERÓW
POLEGŁYCH
W WALCE Z NAJAZDEM CZESKIM
W OBRONIE ZIEMI ŚLĄSKIEJ
26.1.1919
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Czeska Stonawa

Do największej tragedii podczas tego konfliktu doszło w Stonawie. To właśnie tam doszło do pogromu polskich żołnierzy i policjantów. Część z zabitych została spalona żywcem. Później doszło do zbezczeszczenia zwłok i grabieży. Zamordowani żołnierze zostali rozebrani a ich ciała pozostawione niepochowane. Poległymi zajął się proboszcz stonawskiej parafii, budowniczy tamtejszego kościoła ks. Franciszek Krzystek.

Kilka lat temu kwatera poległych na stonawskim cmentarzu przeszła gruntowny remont. Udało się również dotrzeć do wszystkich nazwisk poległych w pogromie polaków, których nazwiska zostały wymienione na nowo wmurowanej tablicy. To właśnie w Stonawie w każda rocznicę odbywają się uroczystości upamiętniającej czeską agresję na Polskę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera