Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś lutowa pełnia Księżyca. Zobaczcie Księżyc Śnieżny. Wieczorem warto spojrzeć w niebo

GOL
Dziś (5 lutego) pełnia Księżyca. Na niebie zagości Śnieżny KsiężycZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dziś (5 lutego) pełnia Księżyca. Na niebie zagości Śnieżny KsiężycZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Robert Wozniak
Dziś magiczny wieczór. 5 lutego to dzień pełni. Na niebie zagości Księżyc Śnieżny. Wschód Księżyca będzie miał miejsce tuż przed 16. Maksimum pełni przypadnie na godzinę 19:30. Wieczorem warto więc spojrzeć na nieboskłon. Pogoda w województwie śląskim może jednak nie sprzyjać obserwacjom.

Dziś, 5 lutego, pełnia Księżyca. Jej maksimum przypadnie na godzinę 19:30. Zjawisko to od tysiącleci przyciąga uwagę mieszkańców naszej planety i wiąże się z wieloma praktykami, wierzeniami i zwyczajami. Kolejnym pełniom nadawane są dodatkowe nazwy. Ta lutowa określana jest jako Pełnia Śnieżnego Księżyca.

Raz na 28 dni

Pełnia to faza Księżyca podczas której nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni jego półkula skierowana w stronę naszej planety osiąga maksimum oświetlenia, które obejmuje ją prawie w całości, a tarcza Księżyca jest widoczna w przybliżeniu jako koło.

Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. Istnieją dwa wyjątki od tej reguły: rzadszy – czasami w lutym nie występuje żadna pełnia (ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1999 i 2018 roku) oraz częstszy – w jednym miesiącu mogą wystąpić dwie pełnie. Druga pełnia nosi wtedy nazwę pełni niebieskiego księżyca. Zdarza się to raz na około 2,5 roku. W tym roku taka sytuacja będzie miała miejsce latem. Dwie pełnie zaobserwujemy w sierpniu.

Popatrz w niebo

Pogoda w naszym województwie może dziś nie sprzyjać wieczornym i nocnym obserwacjom. Niebo zaciągnięte jest chmurami.Księżyć wzejdzie dziś o godzinie 16.00. Maksimum pełni przypadnie na godzinę 19:30. Warto więc wyjść na wieczorny spacer i spróbować popatrzeć w lutowa tarczę Księżyca. Nie trzeba do tego żadnych dodatkowych przyrządów obserwacyjnych, choć lornetka, luneta czy teleskop z pewnością dostarczą dodatkowych wrażeń. Warto pamiętać, że choć Księżyc w pełni jest 300–500 tys. razy ciemniejszy od Słońca, jego blask i tak utrudnia prowadzenie obserwacji astronomicznych.

W naszej galerii znajdziecie informacje o datach pełni Ksieżyca w tym roku oraz ich nazwy w zależności od miesiąca, w którym wypadają.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera