Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotarium w Sosnowcu legło w gruzach. 80-letnia palma ostatnia opuściła szklany pawilon

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Trwa wyburzanie budynku sosnowieckiego Egzotarium. Charakterystyczna szklana część frontowa już nie istnieje.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa wyburzanie budynku sosnowieckiego Egzotarium. Charakterystyczna szklana część frontowa już nie istnieje.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Po wyniesieniu z budynku Egzotarium w Sosnowcu roślin i przeniesieniu zwierząt, rozpoczęło się jego wyburzanie. W szklanym pawilonie zostały jednak największe rośliny, m.in. 80-letnia palma. By można było ją bezpiecznie przenieść, najpierw trzeba było rozebrać szklany pawilon. Frontowa, charakterystyczna - szklana część Egzotarium właśnie przestała istnieć.

Egzotarium w Sosnowcu

Budowa nowego Egzotarium, czyli Centrum Edukacji Ekologicznej właśnie się rozpoczęła. Najpierw ze szklanego pawilonu pracownicy Egzotarium przenieśli rośliny i zwierzęta w bezpieczne miejsca. Do końca lipca wszystkie zostały przeniesione do dwóch sosnowieckich szkół. Tam będą się nimi opiekowali pracownicy Egzotarium. Jednak nie wszystkie rośliny można było bezpiecznie wynieść ze szklanego pawilonu Egzotarium

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

80-letnia palma czekała na rozbiórkę

Największe - palma i fikus, które rosły w pawilonie, musiały jednak poczekać na jego rozbiórkę.

- Dopiero gdy została rozebrana szklana konstrukcja pawilonu, dało się wynieść ogromną palmę – potwierdza Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Nie przeocz

Palma i fikus były nie tylko największymi, ale i najstarszymi „lokatorami” sosnowieckiego Egzotarium. Były tu od momentu otwarcia Egzotarium w 1956 roku. Jak powiedzieli nam pracownicy palmiarni, rośliny miały już co najmniej dziesięć lat gdy tu trafiły. Obecnie ocenia się, ze mają około 80 lat.
Żeby z Egzotarium dało się wynieść 80-letnią palmę, najpierw trzeba było rozebrać dach i ściany obiektu.

Pracownicy Egzotarium dbają o to, by rośliny zostały bezpiecznie przewiezione do dwóch szkół, gdzie spędzą najbliższe dwa lata. Zwierzęta trafią do zoo lub znajdą schronienie w budynkach należących do MZUK.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rośliny i zwierzęta z Egzotarium w Sosnowcu trafią do bezpie...

Obecnie wykonawca budowy nowego Centrum Edukacji Ekologicznej rozbiera frontową część pawilonu oraz tylną, admiracyjną część budynku. W murowanej części Egzotarium mieściły się terraria i akwaria z gadami i rybami oraz część administracyjna. Wykonawca, prowadzący prace rozbiórkowe jest zobowiązany do posegregowania odpadów rozbiórkowych m.in. elementów ze szkła i metalu.

Musisz to wiedzieć

Będzie 22-metrowa oranżeria

Przypomnijmy. Sosnowieckie Egzotarium, takie jakie pamiętają mieszkańcy, przejdzie wkrótce do historii. Stanie się to za sprawą nowej inwestycji, jaką zaplanowano w tym miejscu.

W miejscu niewielkiego, jak na obecne potrzeby palmiarni pawilonu, stanie ponad 22-metrowa oranżeria, w której znajdą się rośliny z dotychczasowego Egzotarium. Przetarg na budowę nowego Egzotarium. wygrało konsorcjum firm Mostostal Zabrze i spółka Maximus ZBH z Siemianowic Śląskich. Cała inwestycja, czyli budowa Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu powstanie za niespełna 64 miliony złotych.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego Egzotarium w Sosnowcu była inwestycją planowaną od wielu lat. Na jej realizację w ramach większego projektu – Zagłębiowski Park Linearny – miasto otrzymało dotację w wysokości 12 mln złotych. Nowe Egzotarium będzie również pełniło funkcję edukacyjną dotyczącą rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki realizacji inwestycji w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium (CEE) będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna.

Sosnowieckie Egzotarium: rośnie tu w sumie około trzech tysięcy roślin

Sosnowiec: Egzotarium, jakie znacie, wkrótce przejdzie do hi...

Centrum Edukacji Ekologicznej za dwa lata

W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii.
Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstanie również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody.
Korytarze i hole CEE stanowić będą przestrzeń ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia.
Budowa nowego Centrum Edukacji Ekologicznej ma potrwać dwa lata.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera